Štědrovečerní večeře jinak a lépe. I při diabetu si pochutnáte
Pojďme zdravě snídat!
Snídaně je základ každého dne, není snad nikdo, kdo by to nevěděl. Nejde ovšem jenom o to se nasnídat ( i když i to je často základní problém), ale záleží i na tom, co snídáme.
Proč je tak důležité snídat?
Po celé noci je naše tělo hladové a žíznivé a potřebuje doplnit energii a tekutiny. Pokud se tedy nenasnídáme, tělo musí energii čerpat ze zásob, což ale není prospěšné, protože si tím postupně zpomalujeme metabolismus. Tělo si zvykne, že musí s energií šetřit, což se projeví únavou. Navíc bez snídaně nám hrozí, že budeme mít po celý den na něco chuť a celkově přijmeme větší množství energie. To v kombinaci se zpomaleným metabolismem vede k jedinému, a tím je přibírání na váze. Vynechání snídaně může také způsobit poruchy soustředění a snížení vašeho výkonu.
Co když jste nikdy nesnídali?
Potom je nejvyšší čas se to naučit. Z počátku to může být opravdu složité, na jídlo nebudete mít chuť. Prvním krokem je vstát o chvilku dřív a na snídani si udělat čas. Postačí, když zpočátku sníte kousek ovoce, zeleniny, pečiva nebo například vypijete trochu kefíru. Každý den svoji ranní porci trochu zvětšete. Dalším důvodem, proč ráno na jídlo nemáte chuť, může být i večerní přejídání, ale i příliš velká večeře. Proto večer zmenšete svoje porce! Nejen že díky tomu se vám bude ráno lépe snídat, ale také prospějete svému tělu, které se s přeplněným žaludkem nemusí potýkat celou noc a naopak si může odpočinout.
Jak naučit snídat děti?
Ideální je s pravidelným stravovacím režimem začít co nejdříve. Malé děti většinou pravidelný jídelní režim mají, ale často se vstupem do školy a dospíváním začínají stravování zanedbávat. Nemusí se to ovšem stát. Pokud děti vidí, jak snídají i rodiče, berou to jako automatickou součást života a od těchto zvyků jen tak neopustí. Tím, že jim každé ráno snídani připravíme, máme větší kontrolu nad tím, co si ke snídani dopřejí. Pokud vaše dítě nesnídá, je důležité, ho to naučit a začít musíte u sebe.
Pokud nesnídáte, naučte se to a do učení zapojte i vaše dítě. Dejte si něco drobného, například pokrájené ovoce a o víkendu si udělejte příjemnou společnou snídani. Začínejte opravdu malými porcemi, do jídla dítě nenuťte a postupně porce zvětšujte.
Co když do života vstoupí diabetes?
Budete se muset více soustředit na pravidelnost, a co svému dítěti k jídlu vybíráte, ale v podstatě, správná snídaně odpovídá zdravému životnímu stylu, jak dětí bez diabetu, tak i s diabetem. A stejně je to i u dospělých, diabetes vás naučí svému tělu více naslouchat a lépe se o něj starat. Berte ho jako výzvu a začněte se stravovat zdravě. Pozor to neznamená, že si nepochutnáte!
Co ke správné snídani vybrat?
Každá snídaně by měla obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu (v podobě ovoce nebo zeleniny). Snídaně by měly být pestré, střídejte sladké a slané snídaně (záleží na vaší aktuální glykemii) a snažte se vyhnout stereotypu. Jídlo pro děti i pro sebe můžeme hezky nazdobit, nezapomínejte, že jíte i očima.
Při výběru potravin vždy čtěte údaje na obalu a vybírejte ty bez zbytečných konzervačních látek a „éček“ a také sledujte obsah cukru.
Zdroje bílkovin
Bílkoviny dodáme pomocí mléčných výrobků, vajec, šunky, luštěninových nebo rybích pomazánek. Při výběru mléčných výrobků u malých dětí volíme tučnější varianty, u větších dětí a adolescentů volíme polotučné nebo plnotučné výrobky podle fyzické aktivity a přítomnosti nadváhy, v dospělosti upřednostňujeme výrobky polotučné nebo nízkotučné. Pozor si ovšem dáváme na výrobky light, které často místo tuku obsahují jiná zahušťovadla a jejich energetická hodnota je téměř totožná.
K zahušťování se často používá škrob, což je sacharid. Při výběru jogurtu se zaměřujeme na složení a upřednostňujeme bílé jogurty, ty potom k snídani doplníme ovocem pro děti, v dospívání a dospělosti doplníme například ještě ovesnými vločkami nebo přidáme celozrnné pečivo.
Proč jsou důležité sacharidy?
Sacharidy jsou důležité pro dostatek energie. Volíme, ale ty v komplexní formě, které nám příliš rychle nezvedají hladinu cukru v krvi. Toho docílíme výměnou bílého pečiva za celozrnné, chléb volíme ideálně žitný. Žitný chléb vás více zasytí a zasycení vydrží delší dobu. Je velkou škodou, že žitná mouka se v naší kuchyni nevyužívá více, má nižší glykemický index než mouka pšeničná. Jednoduché sacharidy, kterými je cukr, by se v jídelníčku měli vyskytovat co nejméně. Stačí, pokud je dodáme ovocem, které ale zároveň obsahuje vlákninu a vitaminy a je pro naše zdraví prospěšné.
Jaké tuky vybrat k snídani?
Tuk najdeme v mléčných produktech, ale i v šunce. Místo klasického másla nebo margarínu k snídani upřednostňujte tvarohové pomazánky, které jsou chutné a snadné na přípravu.
Nevhodné snídaně
Klasickým příkladem nevhodné snídaně je bílé pečivo s taveným sýrem doplněné trvanlivou uzeninou. A proč je tomu tak? Tělu nedodáte žádnou vlákninu, chybí i zelenina a naopak tělu dodáme velké množství tuků, rozhodně ne zdraví prospěšných. Tavené sýry také obsahují tavící soli, které brání využití vápníku z mléka a navíc způsobují zvýšené vyplavování vápníku z kostí. Nevhodnou snídaní jsou ale i velmi oblíbené dětské cereálie a cornflaky, doplněné mlékem. Mléko je v pořádku, ale dětské cereálie i cornflaky jsou velkým zdrojem cukru, mají vysoký glykemický index (zvedají hladinu glykemie), dítě po nich má během chvilky znovu hlad. Pokud dítě upřednostňuje snídaňové cereálie, kontrolujte poctivě složení a vybírejte ty, které obsahují nejméně cukru a obsahují vlákninu, místo mléka k nim připojte jogurt. I tak jsou ovšem pouze zpestřením jídelníčku a neměly by k snídani být každý den. I na oblíbené „kupované“ müsli si dávejte pozor. Většina obsahuje obrovské množství cukru. Raději si ho doma namíchejte sami nebo znovu podrobně zkoumejte složení.
Jak vypadá ideální snídaně?
Příkladem vhodné sladké snídaně je jogurt nebo tvaroh s ovocem, později i s ovesnými vločkami.
Může to být, ale i domácí buchta z celozrnné mouky doplněná jogurtem nebo tvarohem. Jako slanou variantu volíme celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, žervé nebo cottage a zeleninou.
Nezapomínáme, že ke správné snídani patří i pitný režim, ideální je neslazený ovocný čaj nebo voda. Alespoň 250 ml.
Bc. Monika Kuchtová
838
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný