Pohybem k vnitřní rovnováze i lepší regulaci glykémie. Na jaké aktivity vsadit při diabetu?

Pohybem k vnitřní rovnováze i lepší regulaci glykémie. Na jaké aktivity vsadit při diabetu?
Zdroj: Pixabay

Člověk byl stvořen k pohybu, o tom žádná. Pokud fyzické aktivity nemá dostatek, může se potýkat se zdravotními obtížemi i nadměrnou hmotností. O zařazení jakéhokoliv sportu či cvičení do života by měli zauvažovat především pak lidé léčící se s diabetem. Ovlivní tím pozitivně celou řadu tělesných pochodů.

Již dlouhou dobu jste neplavali nebo jste spíš začátečník? Pak si raději v počátku zaplaťte lekce s plavčíkem

K pohybové aktivitě diabetiků pobízí například i Národní institut pro zdraví v USA (NIH) a doporučuje alespoň 150 minut aerobního cvičení týdně. Americká diabetologická asociace se zase přiklání k úvaze, že byste neměli vynechat pohyb více než dva dny po sobě. Čemu se tedy nejlépe věnovat? Máme pro vás pár tipů.

Několik doporučení před zahájením pohybové aktivity

Rozhodli jste se pro pravidelnou fyzickou aktivitu? Pak je to vskutku chvályhodné. Jakožto diabetik tím velmi prospějete svému zdraví. Druh plánovaného cvičení však prodiskutujte se svým ošetřujícím lékařem. Proberte, zda je pro vás vhodný s ohledem na typ cukrovky, s kterou se léčíte. Současně také neopomeňte před a po tréninku pravidelný monitoring glykémie, dodání dostatečného množství sacharidů a pitný režim. Po ruce pak mějte neustále i rychlý zdroj energie pro případ hypoglykémie (např. glukózové tablety, sladké pití). A v neposlední řadě se nepřetěžujte (zejména tehdy, jestliže jste se dlouho nehýbali) a naslouchejte svému tělu.

Čínská cvičební sestava zvaná Tai-či pomůže k harmonizaci duše a těla

tai či

Tai-či je velmi starým bojovým uměním a používá techniky/pohyby, díky kterým lze protivníka přemoct minimální silou | zdroj: Pixabay

Pokud zrovna dvakrát netoužíte po tom „mořit“ se v posilovně, je pro vás ideální například čínské Tai-či. Jedná se o sestavu velmi pomalých cviků či pohybů, které napomáhají k uvolnění těla i mysli. Prospěšnost pro zdraví byla potvrzena zejména u diabetiků II. typu, což ostatně popisuje studie Effect of Tai Chi Exercise on Type 2 Diabetes: A Feasibility Study (Chwan-Li Shen, Dr., Du Feng, M. Christina,  R. Esperat, Brian K. Irons, Ming-C. Chyu, Gloria M. Valdez, Eve Y. Thompson). Pravidelné cvičení Tai-či tedy na základě tohoto zkoumání přináší následující benefity:

    • může napomoci s metabolismem sacharidů
    • podpoří citlivost na inzulín
    • zlepší hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c)

Propadněte proslulé józe, která přispěje k redukci stresu i lepší kompenzaci diabetu

jóga

Jóga obsáhne dle všeho neuvěřitelných sto různých stylů cvičení | zdroj: Pixabay

Jóga nabízí hned několik cest, kterými se můžete vydat. V případě, že jste začátečník, vsaďte ideálně na tzv. Hatha jógu, která obsáhne nenáročné pozice určené k celkovému duševnímu zklidnění a fyzickému protažení. K cílenému hubnutí je pak lepší preferovat Power jógu, jež je mnohem energičtější. Velice oblíbená je i Bikram jóga. Ta se cvičí v sále s teplotou až 42 °C a zvýšenou vlhkostí vzduchu. Ovšem diabetici by se raději měli cvičení v přetopených místnostech vyhnout. Na výběr však máte celé spektrum dalších možností. Pakliže si nejste jisti tím, zda je pro vás právě jóga vhodná, poraďte se se svým lékařem. A jaké přínosy má tento druh pohybové aktivity (nejen) pro diabetiky dle Americké diabetologické asociace?

  • Zlepší tělesnou kondici, svalovou sílu i rovnováhu
  • Pomůže s regulací hladiny cukru v krvi
  • Podpoří duševní zdraví a eliminuje stres

Plaváním k lepší náladě i celkovému uvolnění

Je obecně známé, že plavání nijak nezatěžuje kloubní aparát. S chutí jej tedy mohou provozovat i lidé, kteří se léčí s nemocemi pohybového aparátu (např. artróza kloubů, osteoporóza, artritida). A na co myslet jako diabetik? Než skočíte do bazénu, informujte o své nemoci plavčíka (z bezpečnostních důvodů). Největší užitek pak budete mít z této pohybové aktivity tehdy, když aktivnímu plavání věnujete alespoň tři dny v týdnu po dobu minimálně deseti až patnácti minut. A na jaké benefity se můžete těšit, když se z vás stane důsledný plavec?

  • Zlepšíte hladinu cholesterolu v krvi
  • Redukujete stres
  • Uvolníte svalstvo
  • Napomůžete hubnutí (při nadváze či obezitě)

Závěrem lze říct, že diabetik má skutečně neomezený výběr, co se týká pohybové aktivity ve volném čase. Může volit nejen z výše zmíněných možností, ale také se porozhlédnout po jiných. Skvělá bude konec konců i člověku přirozená a přesto tak moc prospěšná chůze. Věděli jste například, že už pouhých 6 000 kroků za den může zlepšit vaše zdraví?

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay

Zdroj: Health.clevelandclinic.org, Healthline.com

1187

Diskuze k článku