Pohledem lékaře: Diabetes u mužů a poruchy erekce

Pohledem lékaře: Diabetes u mužů a poruchy erekce
Muži by se neměli ostýchat hovořit o svých intimních problémech - jedině tak je lze totiž vyřešit. Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv pro muže mnohdy není příjemné hovořit o intimních záležitostech, neměli by se bát při problémech navštívit lékaře. U pacientů s cukrovkou se totiž erektilní dysfunkce objevuje častěji a navíc se projevuje dříve než u běžné populace – potížemi s erekcí trpí 30–95 % z nich. Proto, pánové, nezoufejte – a hlavně odhoďte stud a vyhledejte pomoc odborníka.

Jednou z komplikací diabetu je postižení cév a nervů. Tím se snižuje přítok krve do oblasti penisu a to může mít mimo jiné negativní vliv na sexuální život. Svou roli však hraje také psychika a další vlivy. Onemocnění cukrovkou postihuje jemné cévy a nervy. V kombinaci s psychickou nepohodou nebo již z toho důvodu, že se pacient cítí nemocný, se spouští frustrace z neschopnosti mít pohlavní styk. Nezřídka bývá dalším přidruženým faktorem nízký testosteron.

Znáte práva pacientů v České republice? Týkají se nejen diabetiků

Jak již bylo uvedeno výše, práva pacientů můžete nalézt v mnoha právních předpisech – jedním z nich je například Listina základních práv a ...

I mladí diabetici mohou mít problémy

Právě psychická stránka celé problematiky uzamyká muže do začarovaného kruhu. Nesnáze v sexuálním životě mohou totiž negativně ovlivnit partnerské soužití. Stres následně potíže s erekcí ještě více prohlubuje. Pro diabetiky je tedy důležité si uvědomit, že v tom nejsou sami – erektilní dysfunkce trápí 30–95% pacientů s cukrovkou. Proto by si měli uvědomit, že stud není na místě a bludný kruh jejich potíží může s úspěchem rozetnout odborný lékař.

Navíc u mužů trpících cukrovkou existuje větší šance, že se problémy objeví dříve a budou mnohem závažnějšího charakteru než u zbytku populace. „Vzhledem k tomu, že diabetes mellitus 1. typu se rozvine většinou v brzkém věku, mohou mít dost často problémy se sexuálními funkcemi i mladí lidé. Potíží bývá jak erektilní dysfunkce, tak retrográdní ejakulace, kdy ejakulát jde do močového měchýře místo ven z močové trubice,“ vysvětluje lékařka Monika Purmová.

S objednáním k urologovi neotálejte

Ojedinělé „selhání v posteli“ ještě nemusí nic znamenat. Pokud se ovšem frekvence problémů zvyšuje a neschopnost dosáhnout a udržet erekci přetrvává, je na místě navštívit odborníka. „O erektilní dysfunkci můžeme mluvit, když pacient není schopný delší dobu, tedy minimálně 6 měsíců, udržet nebo dosáhnout erekci dostatečně dlouhou dobu potřebnou k uspokojivé sexuální aktivitě,“ říká MUDr. Purmová a dodává, že uvedený časový horizont platí i pro zdravou populaci.

Muži by s objednáním k urologovi neměli otálet, protože poruchy erekce mohou signalizovat i jiná onemocnění. Vedle kardiovaskulárních chorob to bývá zrovna cukrovka. „Samozřejmě se může stát, že k erektilní dysfunkci může dojít v důsledku ještě nediagnostikovaného diabetu. Nicméně jestliže pacient pravidelně absolvuje preventivní prohlídky u praktického lékaře, cukrovka by měla být odhalena dříve,“ poznamenává uroložka.

Úskalí volně dostupných preparátů

Možnosti léčby stanoví urolog s ohledem na anamnézu a další přidružená onemocnění. V případě pacientů s cukrovkou se léčba erektilní dysfunkce od běžné populace v zásadě neliší. „Nicméně dost často již pacient nereaguje na prášky zlepšující kvalitu erekce,“ upozorňuje na případné komplikace MUDr. Purmová. Zároveň varuje před možným úskalím, pramenícím ze „samoléčby“ pomocí volně dostupných preparátů. Tendence vyřešit problémy koupí přípravků volně prodejných v lékárně je celkem pochopitelná. Není to ale dobrá cesta.

„Máme zkušenosti, že potíže u diabetiků bývají většinou hůře léčitelné než u ostatních, a také se může stát, že čím víc přípravků pacient vyzkouší bez úspěchu, o to větší podíl bude mít na dysfunkci psychická složka,“ poukazuje odbornice z UroKlinikum na další faktor, který hraje v případě erektilní dysfunkce důležitou roli. V případě nákupu léků přes internet navíc nelze s určitostí říct, co vlastně pacient kupuje, a léky mohou ve výsledku i uškodit. Medikamenty na předpis jsou tedy nejen levnější, ale především u nich máte jistotu, co užíváte.

Pohledem lékaře: Diabetes u mužů a poruchy erekce

Jednou z komplikací diabetu je postižení cév a nervů. Tím se snižuje přítok krve do oblasti penisu a to může mít mimo jiné negativní vliv na ...

Když léky nepomáhají…

Pokud léky na erekci nemají kýžený efekt anebo je nelze ze zdravotních důvodů užívat, hledáme další možnosti léčby. Těmi mohou být intrakavernózní injekce do penisu anebo zavedení penilní protézy. Tyto implantáty existují buď nafukovací (inflantabilní), které však představují vysokou finanční investici (přibližně kolem 250 tisíc korun), anebo částečně ohebné (semirigidní). Další moderní metodu pak představuje léčba rázovou vlnou, založená na působení mechanické energie. Díky ní se v intimních partiích zlepšuje krevní oběh, a tím se podpoří funkce erektilních tělísek.

„Léčba spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze pod varlaty. Sonda vydává rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář kliniky UroKlinikum Praha, kde zákrok provádějí. „Aplikace je bezbolestná, bez vedlejších účinků, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření rázovou vlnou pacienti velmi dobře snášejí, analgetika tento zákrok nevyžaduje,“ dodává specialista.

Dbejte na zdravý životní styl

Díky včasné prevenci lze poruchám erekce předejít nebo je alespoň zmírnit. Proto dbejte nejen na pravidelné prohlídky u lékaře, ale také na zdravý životní styl. U diabetiků zvláště platí, že je potřeba důsledně dodržovat doporučení:

  • zdravě se stravovat,
  • hlídat cholesterol,
  • mít dostatek fyzické aktivity,
  • nekouřit
  • a snažit se snížit nadváhu.

Jestliže tato opatření nebudete dodržovat, stane se pravděpodobně, že se zhorší nejen základní onemocnění, ale i kvalita erekce. V případě, že pacienti s diabetem mají erektilní dysfunkci, je vždy vhodné navštívit urologa.

MUDr. Josef Stolz, MBA, je primářem UroKliniky od roku 2013 a působí také Urologické klinice FN Motol. Studium na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze ukončil promocí v roce 1994. Po ukončení lékařské fakulty pracoval na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 1997 složil atestaci prvního stupně a v roce 2001 atestaci druhého stupně z urologie. Od roku 2002 se účastnil výuky studentů 1. lékařské fakulty ve funkci odborného asistenta. Profesně se věnuje celému rozsahu ambulantní urologické praxe se zaměřením na uroonkologii a andrologii.

Lékařka MUDr. Monika Purmová působí na pražské urologické klinice UroKlinikum. Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a po ukončení studií nastoupila na Urologickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde zároveň doteď působí. V roce 2012 úspěšně absolvovala mezinárodní zkoušku European Board Examination of Urology a o rok později složila atestační zkoušku z oboru urologie. Kromě lékařské praxe se věnuje i výuce studentů na 1. lékařské fakultě UK. Profesně se věnuje celému rozsahu ambulantní urologické praxe.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorů MUDr. Moniky Purmové a MUDr. Josefa Stolze, MBA

16684

Diskuze k článku