Bis Bis

Podpořte redukci hmotnosti vhodnou pohybovou aktivitou

Podpořte redukci hmotnosti vhodnou pohybovou aktivitou
S hodnotami glykemie může pohyb zamávat Zdroj: Freepik

Když začínáme před létem hubnout do plavek, máme dvě možnosti, jak k tomu přistoupit: buď upravíme jídelníček, nebo se začneme více hýbat. Obě tyto cesty mají stejný cíl, a to snížit celkový počet přijaté energie v podobě kalorií. Ještě lepší – a celkově prospěšnější – metodou ale bude zkombinovat tyto dva přístupy dohromady. Výživového poradce Lukáše Vrány jsme se zeptali, proč je vhodné podpořit redukci hmotnosti pohybovou aktivitou.

Podle průzkumů každý čtvrtý člověk nedosahuje ani na minimální denní doporučení pohybové aktivity. Pravidelnou pohybovou aktivitou ve vhodném rozsahu a intenzitě přitom můžeme předcházet nejen kardiovaskulárním onemocněním, ale také třeba úzkostem a depresím a v neposlední řadě samozřejmě obezitě a cukrovce druhého typu.


Bezová šťáva k létu patří. Zkuste letos z květů bezu i likér či náhradu šampaňského

Prastaré rčení praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ – a důvodů k pokleknutí je opravdu hodně. V tradičním léčitelství byl bez černý ...

Zázračné cviky, které urychlí hubnutí, neexistují

Vhodná tělesná cvičení pro redukci tělesného tuku jsou vytrvalostní pohybové aktivity. Patří k nim zejména intenzivnější chůze, cyklistika, plavání nebo severská chůze s holemi (nordic walking), které jsou celkově šetrnější ke kloubům dolních končetin.

„Nemůžeme ale počítat s tím, že by existovaly nějaké konkrétní zázračné cviky, které by urychlily hubnutí. Sport a cvičení obecně pomáhají při redukci hmotnosti dvěma způsoby. Jednak spalují energii, místo aby se nám ukládala do tuků, a jednak při vhodně zvolené aktivitě spolu s adekvátním příjmem bílkovin pomáhají zvyšovat množství naší svalové hmoty. Ta nám zase napomáhá v tom, aby spotřebovávala neboli spalovala více přijatých kalorií i v klidu, když se zrovna nehýbeme,“ vysvětluje výživový poradce Lukáš Vrána a dodává, že bychom se aspoň 2–3 hodiny v týdnu měli věnovat cvičení střední intenzity po dobu 45–60 minut.

Můj příběh: “Vztah už nám nefunguje. Manžel ale říká, že musím vydržet kvůli dětem.”

S mým prvním mužem jsem se rozvedla už před více než patnácti lety. Máme spolu krásnou a úžasnou dceru Aničku, která se odmala potýkala s ...

Pravidelný pohyb je základ

Neměli bychom zapomínat ani na pravidelný denní pohyb alespoň 30–45 minut. Dobrou zprávou ale je, že to nemusí být v kuse. Můžete to rozdělit na 15minutovou procházku ráno do práce a poté z práce a 15minutové cvičení odpoledne nebo večer po práci.

Pokud začínáte s pravidelnou pohybovou aktivitou nebo cvičením od nuly, jděte na to pomalu, abyste se „nezničili“ hned na začátku. Dostačující je lehká bolest svalů. Středně intenzivní aktivita je taková, při které můžeme říct pár slov, ale ne například zpívat. Vysoce intenzivní aktivita je taková, u které nezvládneme říct více slov v kuse, aniž by nám došel dech. Především je důležité vybrat si pohyb, který vás bude bavit a ze kterého si snadno uděláte příjemný a hlavně prospěšný zvyk.

Partnerské sportovní aktivity

Při sportování ve dvojici můžete využít své soutěživosti a pořádně si dát do těla! V létě zkuste třeba cyklistiku, in-line brusle nebo běh. V přírodě načerpáte energii, sportem podpoříte zdravý životní styl a ještě utužíte vztah. To už stojí za zvážení, co říkáte?

Zdroj: spolukiladolu.cz, iDNES.cz

1031

Diskuze k článku