Podpořte imunitu přírodními prostředky: Vyplatí se začít už od září, nejen diabetikům

Podpořte imunitu přírodními prostředky: Vyplatí se začít už od září, nejen diabetikům
Slunečné podzimní dny vybízejí k pobytu v přírodě, procházky pomohou vybudovat silnější imunitu Zdroj: Pixabay

Imunitní systém je strážcem našeho zdraví. Jeho dobrý stav je důležitý pro to, aby se organismus mohl efektivně bránit před projevy vnějších agresí. Posílit ho jde pomocí pestré a vyvážené stravy a vhodně zvolených potravinových doplňků.

Imunitní systém je obrovská síť buněk a orgánů přítomných v celém těle, jejich cílem je odvracet ataky patogenů. U diabetiků obou typů je potřeba pečovat o něj se zvláštním důrazem. Efektivní podpora imunitního systému pomůže bojovat s často se opakujícími záněty a je důležitá i při inzulínové rezistenci.

Diabetici a poruchy imunitního systému

Imunitní systém hraje klíčovou roli ve vnitřní rovnováze těla. Nevyvážený diabetes podporuje výskyt infekcí stavem imunosuprese a v návaznosti na dlouhodobý výskyt hyperglykémie. Důležité je také rozlišovat mezi jednotlivými typy diabetu. Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění charakterizované destrukcí beta buněk produkujících inzulín, všechny antigeny odpovědné za autoimunitní reakci však doposud nejsou známy.

U diabetu 2. typu se imunitní systém podílí na chronické aktivaci zánětlivého jevu, který je pro buňky dlouhodobě škodlivý. Infekční procesy hrají důležitou roli při vzniku tohoto onemocnění a jeho progresi. Molekuly zodpovědné za vznik zánětu jsou silně přítomny ve tkáních pacientů, kteří se s ním léčí.

Infekční ložiska pomáhají snižovat citlivost svalů a jater na působení inzulínu. Vzniká inzulínová rezistence, která způsobuje hromadění glukózy v krvi.

Tyto tzv. prozánětlivé molekuly působí i na slinivku břišní. Jejich přítomnost naruší přirozené funkce beta buněk, a následně pak i produkci inzulínu, která se v návaznosti na tento proces snižuje (insulinopenie). Přítomnost zánětlivých faktorů se rovněž objevuje ve zvýšené míře u obézních jedinců. Proto se doporučuje diabetikům 2. typu, aby ztratili kila navíc, což je jedním z prostředků snižujících nepříznivý dopad zánětu na organismus.

Zácpa umí řádně potrápit: Její účinná prevence je ale poměrně snadná

Všichni, kteří mají co do činění s diabetem, se snaží dostat do těla dostatečné množství vlákniny, která je jedním z výborných prostředků pro ...

Dobrou imunitu je potřeba budovat dlouhodobě

Odhalit skutečný spouštěč slabého imunitního systému nemusí být snadné. Příčinou mohou být i jiná onemocnění, konkrétně diabetes 1. typu, funkční poruchy štítné žlázy či celiakie (nesnášenlivost lepku), nebo prostě jen to, že stárnete a imunitní systém se stává křehčím. Pokud se léčíte s nějakou hlavní nemocí, ať už celiakií, nebo některým typem diabetu, je dobré hledat spouštěče problémů s imunitou ve spolupráci s ošetřujícím lékařem.

Jak obecně poznáte, že máte potíže s imunitou:

  • Jste velmi často nachlazení. V případě, že neustále smrkáte, kašlete a máte ucpaný nos, pokud projevy infekce následují v periodických cyklech a rýma neustupuje ani po dvou týdnech.
  • Několikrát do roka trpíte jinými infekcemi jako záněty dutin, dásní, mykózy, zápaly plic, více než dvě nemoci vyžadující léčbu antibiotiky ročně.
  • Míváte často zažívací potíže, trpíte nadýmáním, průjmem nebo zácpou.
  • Špatně se vám hojí rány.
  • Jste pod dlouhodobým stresem, klesá počet bílých krvinek, které bojují proti infekcím. Není náhodou, že lidé často onemocní po náročném období v práci nebo po emočních krizích.
  • Jste vyčerpaní a bez energie.

Selen je skvělým pomocníkem diabetiků: Najdete ho v běžně dostupných potravinách

Nedostatek selenu v organismu může mít za následek potíže s imunitními reakcemi, podepsat se na zdraví prostaty, štítné žlázy, kardiovaskulárního ...

Vitamíny a minerály, které vám sednou

Důležitý pro neprůstřelnou obranyschopnost je také kvalitní spánek, vhodně zvolená pohybová aktivita, relaxační činnost (fototerapie, pobyt v solné jeskyni, plavání atd.). Posilovat imunitní funkce můžete vhodně vybranou stravou, potravinovými doplňky. Zásobte tělo vitamíny i minerály. Váš imunitní systém se velmi rád obejde bez polotovarů a dalších podobných průmyslově zpracovaných potravin. Mezi ně patří potraviny jako limonády, zmrzliny, různé pečivo, sladkosti, lahůdky a další masné výrobky, balené polévky a hotová jídla, jako jsou mražené pizzy.

Jaké potravinové doplňky a jídlo zvolit:

  • Zinek, železo, hořčík jsou mimo jiné uznávané pro své příznivé účinky v případě únavy.
  • Pro zdravou imunitu, jak fyzickou, tak psychickou, je důležitý také vitamín D obsažený v tučných rybách (sleď, sardinky, losos, makrela), sýrech, vnitřnostech, vaječném žloutku.
  • Výbornými zdroji posilujícího vitamínu C, který rovněž prospívá vaší pokožce jako prekurzor tvorby kožního kolagenu, jsou třeba goji, paprika, kiwi, citrusy nebo rybízy.
  • Vitamín A stimuluje proliferaci bílých krvinek a tvorbu protilátek. Nachází se v telecích a drůbežích játrech, ale také v některých druzích zeleniny oranžové barvy, jako jsou sladké brambory, mrkev, dýně.
  • Hodně železa najdete převážně v mase, ale také ve fazolích, hrachu a čočce, které poskytují organismu další pro diabetiky důležitý prvek – měď.
  • Měď můžete získat také z ořechů a mořských plodů.
  • Selen je přítomen ve vejcích, rybách a mase, stejně jako v různých druzích zelí, hub, chřestu, vlašských ořeších a cibuli.
  • Antioxidační a imunostimulační zinek najdete v rybách, mořských plodech a mase, ale také v sýrech, čočce a ořeších.
  • I když je poměrně lákavé zkusit potravinové doplňky, diabetici by vždy měli, pokud jde o ty, které pochází z rostlin, konzultovat jejich vhodnost s ošetřujícím lékařem. A rovněž tak používání esenciálních olejů, které mohou vykazovat interakce s nasazenou medikací.
  • Jaké potravinové doplňky můžete ještě užívat jako diabetik? Produkty orgánové výživy (komplex nebo slinivku), chlorellu nebo spirulinu, zelený ječmen, psyllium. Přidejte rovněž probiotika a prebiotika, existují i ve vyvážené kombinaci jako symbiotika. Zkuste také včelí produkty jako propolis nebo mateří kašičku.

Zdroje: Childrenwithdiabetes.com, Ncbi.nlm.nih.gov, The-scientist.com

7920

Diskuze k článku