
Vitamin K: Klíčový prvek pro zdravé cévy i prevenci osteoporózy a cukrovky
Diabetická retinopatie patří k největším strašákům diabetiků. Kdo by od malých stroužků čekal, že mohou přispět k její prevenci, a dokonce i léčbě? A nejen to. Česnek má pozitivní vliv také na glykémii a pustí se i do boje s plísňovými a virovými infekcemi, snižuje cholesterol, zmírňuje projevy nachlazení a rýmy a podporuje zdravou funkci různých vnitřních orgánů. Ale pozor na předávkování! Poradíme vám, jak bezpečně využít mocné síly tohoto přírodního antibiotika. Co byste řekli na česnekové mléko, které pili už staří Tibeťané?
Za typický česnekový zápach, kvůli němuž si obvykle dočasně odřekneme bližší kontakt s druhým pohlavím, může alliin (po rozžvýkání nebo nadrcení česneku vzniká alicin). Je to jedna z více než stovky složek, které česnek obsahuje. Tepelnou úpravou česneku se bohužel množství zdraví prospěšného alicinu snižuje. Pokud tedy chceme využít nejen chuťových vlastností česneku, ale i zdravotních účinků alicinu – a ty ocení zejména diabetici, – je potřeba konzumovat jej v čerstvém stavu.
Česnek je skutečný všelék. Kromě toho, že jako přírodní antibiotikum zmírňuje projevy běžných onemocnění, jako je chřipka či nachlazení, může pomoci s dalšími zdravotními problémy, které jsou dnes velmi časté:
Spousta zahrádkářů zkouší pěstovat dýně spíše pro zajímavost, ale málokdo z nich ví, že tato tisíce let stará plodina je malý zázrak s celou ...
Zásobárna léčivých látek
Kromě léčivého alicinu má česnek také vysoký obsah vitamínu C a vitamínu B6. Dále obsahuje vitamín A, E, mangan, hořčík, draslík, vápník, selen, zinek, jód, železo a měď. Je také zdrojem flavonoidů, které pohlcují volné radikály a chrání tělo před škodlivými externími vlivy.
Léčebný účinek česneku na diabetes byl předmětem již mnoha výzkumů. Cukrovka, zejména v pokročilejším stádiu, může být spojena s komplikacemi, jako je diabetická retinopatie. V rámci studie zveřejněné v roce 2023 byly posouzeny a klasifikovány všechny in-vitro studie, studie na zvířatech, klinické a výzkumné studie, které se zaměřovaly na případný pozitivní vliv česneku na diabetickou retinopatii.
V závěrech studie se praví, že byly potvrzeny příznivé antidiabetické, antiangiogenetické a neuroprotektivní účinky česneku. Vědci tedy na základě dostupných klinických důkazů vyvozují, že česnek lze navrhnout jako doplňkovou možnost léčby vedle běžné léčby pacientů s diabetickou retinopatií.
Diabetická retinopatie není jediná komplikace, k jejíž léčbě může česnek přispět. Podle studie, která byla zveřejněna letos v březnu, totiž může alicin, který je v česneku obsažený, významně snižovat hladinu cukru v krvi.
„Nikdy jsem nemarodila, když nepočítám nějakou tu chřipku a zlomenou ruku. Teď se to na mě hrne. Vůbec to nezvládám,“ svěřila se paní Eliška ...
Pozor na předávkování!
Doporučená denní dávka česneku je 5 g denně. Toto množství obsahuje cca 6 tisíc mikrogramů alicinu, což odpovídá denní dávce, která prospívá našemu zdraví. Užívání většího množství česneku může vést k problémům s trávením, jako je nadýmání, průjem, a ke kožním potížím.
Už staří Tibeťané znali zdravotní přínosy česneku a věděli, že nejúčinnější je kombinace česneku s mlékem. Tento způsob přípravy podle nich vyčistí tělo i mysl člověka.
Jak na to? Vezměte dva stroužky česneku, oloupejte je a rozetřete najemno. Do kastrůlku nalijte cca 3 dcl plnotučného mléka a přiveďte k varu. Kastrůlek odstavte ze sporáku a do mléka vmíchejte rozetřený česnek a jednu kávovou lžičku medu. Nechte česnekový elixír zhruba 10 minut odstát a poté ještě teplý nápoj postupně, po malých doušcích vypijte.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, frontiersin.org, healthline.com, denik.cz, dtest.cz
30294