Podběl lékařský: Uvolňuje hleny, ulevuje při kašli i zánětu průdušek. S užíváním však buďte opatrní

Podběl lékařský: Uvolňuje hleny, ulevuje při kašli i zánětu průdušek. S užíváním však buďte opatrní
Podběl se v lidové medicíně používá při nachlazení a k léčbě kašle Zdroj: se souhlasem Lucie Formanové

Koňské kopyto, lopušnice, líčko Panny Marie, bábuška, májík či mateří líčko. To vše jsou lidové názvy pro jednu a tu samou léčivou rostlinu z čeledi hvězdnicovité – podběl lékařský (Tussilago farfara). Podběl je rozšířen po celé Evropě, našli bychom ho však i v horách severní Afriky, Asii i Severní Americe. Jeho používání v lidové medicíně má tradici po celá staletí. Již staré babky kořenářky s ním léčily kašel, záněty průdušek, odstraňovaly s jeho pomocí zahlenění, obtíže při dýchání, ale i nejrůznější otoky či bolest v uchu.

Byť na podběl mnozí bylinkáři nedají dopustit, je třeba být při jeho užívání velmi obezřetní, jelikož obsahuje látky, jež by při dlouhodobém užívání mohly zatížit fungování jater a způsobit toxicitu. I proto podběl již dnes nezakoupíte v lékárnách či prodejnách se zdravou výživou. Nicméně v přírodě si jej stále můžete natrhat a krátkodobě (nikdy ne déle než max. 2 týdny) v malých dávkách – s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav – těžit z jeho přínosů.

Kde najdeme podběl

Při procházkách přírodou narazíte na podběl především na vlhkých místech kolem potoků, ale také v příkopech, na loukách či okrajích lesů. Z dálky vám může připomínat pampelišku, jeho zlatožluté, trubkovité květy jsou však menší, úbory v průměru dosahují pouze max. 2–3 centimetrů.

K léčebným účelům se používají především květy a listy, výjimečně také kořen. Podběl kvete od března do dubna, květy tedy sbíráme v tomto období, přičemž dobré je sbírat polorozevřené květy, jež sušíme v tenké vrstvě (ideálně na sítu) v tmavé místnosti. Listy podbělu začínají vyrůstat až s odkvétajícími květy, sbíráme je tradičně od června do července – na rozdíl od květů je pak sušíme rychle na světle, aby nezčernaly.

Máte nadbytek velikonočních vajíček? Použijte je do chutných a snadných receptů vhodných i pro diabetiky

Vejce patří k trochu kontroverzním potravinám – v minulosti byla vejce často kritizována pro svůj negativní vliv na hladiny cholesterolu. Od té ...

Léčivé účinky podbělu

Podběl je poměrně kontroverzní rostlinou, kterou jedni vychvalují a druzí proti ní brojí. Pojďme se proto podrobněji podívat na přínosy i negativa, jež se s touto léčivkou pojí.

Přírodní lék na respirační onemocnění

V lidové medicíně je podběl často využíván jako přírodní lék na respirační onemocnění, jako je bronchitida, astma či v poslední době velmi aktuální černý kašel. I když pro toto tvrzení neexistují vědecké důkazy vyplývající ze zkoumání na lidech, studie na zvířatech (konkrétně myších) vedla k závěru, že u myší, jimž byl podběl podáván při kašli, došlo ke snížení frekvence kašle až o 62 %, jakož i ke snížení zánětu. K obdobnému závěru došla i další studie u myší, kdy extrakt z květů podbělu snížil frekvenci kašle a prodloužil dobu mezi kašláním. Navzdory těmto slibným výsledkům jsou zapotřebí vysoce kvalitní studie na lidech.

Snížení zánětu

Podběl je v lidové medicíně často indikován také při zánětlivých onemocněních, především pak při akutním či chronickém zánětu průdušek, dýchacích cest, zánětu pohrudnice či zánětu žil. Často se ale používá také při zánětlivých stavech, jako je astma či dna způsobující otoky a bolesti kloubů. I zde však chybí výzkumy prováděné na lidech, nicméně studie prováděné na myších naznačují, že podběl skutečně může mít protizánětlivé vlastnosti. Za tímto protizánětlivým účinkem je s největší pravděpodobností biologicky aktivní látka izolovaná z podbělu, která se označuje jako tussilagon. Tato látka totiž inhibuje produkci oxidu dusnatého a prostaglandinu E2 (PGE2) a mohla by nalézt uplatnění v terapii neuro-zánětlivých nemocí způsobených právě nadprodukcí NO a PGE2.

Jedna ze studií provedených na myších zjistila, že tussilagon je schopen snižovat zánětlivé markery u myší s ulcerózní kolitidou vyvolanou léky. Jiná studie pak potvrdila schopnost tussilagonu zablokovat specifické dráhy zapojené do regulace zánětu.

Podpora zdraví mozku

Další účinek podbělu doložený studiemi se týká podpory a ochrany zdraví mozku. Byť se jedná zatím o výzkumy prováděné ve zkumavkách, jejich výsledky jsou více než zajímavé. Například v jedné takové studii bylo prokázáno, že extrakt z podbělu zabránil poškození nervových buněk a bojoval proti škodlivým volným radikálům, což jsou sloučeniny, které přispívají k chronickým onemocněním. Jiná studie, tentokrát provedená na myších, pak zase došla k závěru, že extrakt z podbělu pomáhá chránit nervové buňky, zabraňuje odumírání tkání v mozku a snižuje zánět. Nicméně je nadále potřeba důkladnějšího zkoumání.

Slzovka: Bezlepková plodina vhodná i pro diabetiky. Připravte si z ní šoulet, typický židovský pokrm

Slzovka patří k nejstarším pěstovaným plodinám světa. Vypadá a chutná podobně jako rýže, ale má lehce oříškovou chuť. Svůj původ má ve východní ...

Negativní účinky podbělu

Jak už bylo zmíněno v úvodu, kromě pozitivních přínosů je podběl spojován také s negativními vlivy, a to zejména kvůli obsahu pyrrolizidinových alkaloidů, což jsou sloučeniny, které při perorálním užívání mohou způsobit akutní a chronické poškození jater. Některé pyrrolizidinové alkaloidy jsou navíc považovány za karcinogenní a u dvou z nich, jež se nacházejí v podbělu (konkrétně senecionin a senkirkin), bylo prokázáno, že způsobují poškození a mutace DNA. Negativní účinek pyrrolizidinových alkaloidů z podbělu pak doložila také studie provedená na krysách – těm bylo po dobu jednoho roku podáváno velké množství podbělu, jež způsobilo u 67 % z nich rozvoj vzácné formy rakoviny jater. Z tohoto důvodu je používání podbělu v některých zemích dokonce zakázáno.

Vzhledem k dokládaným pozitivním účinkům však vědci vyvinuli variace podbělu, které neobsahují tyto škodlivé sloučeniny, a věří, že jsou bezpečnou alternativou pro použití v bylinných doplňcích.

Kontraindikace užívání podbělu

Rozhodnete-li se podběl používat, neměli byste přípravky z něj užívat déle než max. 2 týdny, a to ve velmi omezených dávkách. Omezit byste se měli na jeden šálek podbělového čaje denně či max. 1 ml tinktury z podbělu denně (tj. cca 20 kapek tinktury denně). Podběl pak nesmí být podáván kojencům, dětem a těhotným a kojícím ženám (pyrrolizidinové alkaloidy obsažené v podbělu by mohly způsobit vrozené vady a poškození jater nebo plic u plodu). Konzumaci podbělu v jakékoliv formě se pak vyhněte také v případě, pokud trpíte onemocněním jater či srdečními problémy.

Podbělu byste se měli vyhnout také tehdy, pokud používáte některé z následujících léků:

  • antihypertenziva neboli léky na vysoký krevní tlak – vyšší dávky podbělu zvyšují krevní tlak, proto může podběl snížit účinnost antihypertenziv;
  • léky zpomalující srážení krve – podběl může zpomalit srážení krve, proto jeho užívání společně s léky, které také zpomalují srážení krve, může zvýšit pravděpodobnost vzniku modřin a krvácení. Do této skupiny patří například léky obsahující složky, jako je aspirin, diklofenak, ibuprofen, heparin, warfarin a další.

Léčíte-li se s jakýmkoliv onemocněním, včetně diabetu, měli byste vždy konzultovat užívání jakýchkoliv bylinných produktů s vaším ošetřujícím lékařem či lékárníkem.

Zdroje: webmd.com, healthline.com, dále dle textu

10166

Diskuze k článku