Počítání sacharidů
Jak pacient zjistí, kolik sacharidů obsahuje zvolená porce jídla? Složené sacharidy jsou pro člověka nejdůležitějším zdrojem energie. Tvoří významnou součást naší stravy. Běžně se setkáváme s následujícími přesnými i méně...
Jak pacient zjistí, kolik sacharidů obsahuje zvolená porce jídla?
Složené sacharidy jsou pro člověka nejdůležitějším zdrojem energie. Tvoří významnou součást naší stravy. Běžně se setkáváme s následujícími přesnými i méně přesnými názvy: polysacharidy, složené sacharidy, pomalé glycidy, uhlohydráty, škroby. Složené sacharidy mají komplikovanější chemickou stavbu. Jejich trávení a vstřebávání tedy trvá delší dobu a koncentrace cukru v krvi roste pomaleji. Těchto cukrů smí diabetik sníst jen určité množství denně. Diabetická dieta je dieta s regulovaným přísunem složených sacharidů. Jejich obsah v dietě určí ošetřující lékař, s přihlédnutím k fyzické aktivitě, typu cukrovky, pohlaví, zdravotnímu stavu.
Složené cukry jsou obsaženy:
- v obilí a mouce a ve všech výrobcích z nich
- v luštěninách a ve výrobcích z luštěnin
- v bramborách a ve výrobcích z brambor
- v ovoci, ořechách, máku
Gramy sacharidů
Abychom mohli určit přesné množství složených sacharidů v jednotlivých jídlech, musíme znát jejich hmotnost. Všechny pokrmy, které obsahují složené sacharidy, musí pacienti vážit. Podle tabulek, ze kterých zjistí, jak mnoho sacharidů obsahuje 100g každé jednotlivé potraviny, pak spočítají, kolik gramů sacharidů je v odváženém množství jídla. Například z tabulek zjistím, že 100 g pečiva obsahuje 60 g sacharidů. Rohlík o hmotnosti 50 g tedy obsahuje 30 g sacharidů. Základní diabetická dieta jich obsahuje složených sacharidů 225 g na den. Toto množství musíme v průběhu dne rovnoměrně rozdělit. 60 g sacharidů by mělo připadnout na každé hlavní jídlo. 10 – 15 g sacharidů na jednotlivé svačiny a druhou večeři. Při pevně nastavené léčbě je nezbytné zachovávat v jednotlivých jídlech stále stejný obsah sacharidů, jinak nebudou hladiny cukru v krvi stabilní.
Výměnné jednotky
Stejná množství sacharidů ovlivní hladinu cukru v krvi stejně. To znamená, že porce jídel se shodným obsahem těchto cukrů, můžeme v jídelním plánu navzájem vyměňovat. Odtud pochází tedy název výměnná jednotka, s kterým se můžete někdy setkat. Výměnná jednotka, jak je v našich podmínkách nejčastěji užívána, se rovná 10 g sacharidů. Je možné se střetnout i s užíváním 12 g sacharidů.
Chlebové jednotky
„Chlebová jednotka“ (ch.j.) je pojem převzatý z němčiny. Chlebovou jednotku či Broteinheit (BE), můžeme vidět na některých německých či rakouských obalech potravin. Představuje 10 g sacharidů.
Pojem výměnné a chlebové jednotky bývá zaměňován, stejně jako obsah sacharidů v nich. Vždy je třeba vědět, zda je myšleno 10 či 12 g sacharidů. Nyní se od používání výměnných i chlebových jednotek upouští a doporučuje se počítat gramy sacharidů v jednotlivých porcích.
9322
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný