Nezapomínejte na tradice na Štědrý den: Můžete vidět zlaté prasátko i osud a ochránit se před blechami
Počet operací žaludku by se měl zvýšit, tvrdí odborníci
V České republice provedou chirurgové ročně přibližně 1 500 bariatrických operací. Tyto zákroky, které zmenšují objem žaludku, vedou nejen ke snížení tělesné hmotnosti pacienta, vítanými "vedlejšími účinky" jsou antidiabetický efekt, snížení krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu v krvi.
Konzervativní léčba obezity je dlouhodobá a vzhledem k nárokům na pacienta ne vždy úspěšná. Řešením, které je v České republice zatím využíváno málo, jsou bariatrické operace, které jsou plně hrazeny pojišťovnou. Ze zahraničních studií vyplývá, že nejen že je tato metoda velmi efektivní při snižování hmotnosti, ale též účinně řeší další související zdravotní komplikace. 90 % diabetiků 2. typu se do jednoho roku po operaci dokonce obejde bez užívání inzulinu.
Pacientům operace pomůže i psychicky
„Vzhledem k tomu, že obezita je v současné době považována za jedno z nejhorších chronických onemocnění, je důležité, aby se počet bariatrických zákroků navýšil. Já osobně mám se svými pacienty, kteří bariatrickou operaci podstoupili, velmi dobrou zkušenost. Jedná se nejen o zmírnění zdravotních komplikací, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak, ale zároveň jde i o velké změny v psychice pacientů. Díky zhubnutí desítek kilogramů se cítí lépe fyzicky i psychicky, jsou pohyblivější a zároveň všichni kvitují pozitivní kosmetický efekt,“ říká praktická lékařka MUDr. Kilevníková.
Příčiny obezity
Příčinou obezity je u více než 90 % pacientů nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie, na kterých se podílí stravovací zvyklosti v rodině, psychický stav, stres a denní režim. Svou roli hraje také dědičnost. Pouze u 1 % je příčinou obezity jiné onemocnění, na vině mohou být též léky.
Chirurgové mají k dispozici několik metod operace žaludku:
1. Gastrický bypass
Spočívá v rozdělení žaludku na menší (horní) část, která zůstává funkční, a na větší (dolní) část, která se při operaci vyřazuje „z provozu“. Při operaci dojde k napojení tenkého střeva na horní část žaludku. Tím se zmenší objem žaludku a plocha pro vstřebávání potravy. Vedlejším účinkem hubnutí je též dlouhodobé a výrazné zlepšení cukrovky u pacientů s diabetem. Po operaci se upravuje také krevní tlak, snižuje se hladina tuků v krvi a zlepšuje se spánková apnoe.
2. Tubulizace žaludku
Operace, při které odborníci provedou zúžení žaludku odstraněním jeho části. Díky operaci se nejen zmenší žaludek, ale také se sníží počet buněk vytvářejících tzv. hormon hladu, a tedy i ke snížení, nebo zmizení pocitu hladu.
3. Bandáž žaludku
Nejstarší operativní zákrok, který spočívá v přiškrcení horní části žaludku pomocí silikonového kroužku. Díky bandáži mají pacienti i po velmi malých porcích jídla pocit, že jsou nasyceni, upravuje se jim hladina krevního cukru a snižuje se riziko rozvoje cukrovky. Od této operace se vzhledem k tomu, že při přejídání hrozí prasknutí žaludku, ustupuje.
4. Plikace žaludku
Ve světě je považována za experimentální metodou a využívá se pouze v ČR. Při operaci se část žaludku zanoří dovnitř a podélně se zašije. Díky zanoření se zmenší prostor uvnitř žaludku a pacient v něm má méně místa.
Věděli jste, že …
jsme stejně obézní jako Američané z Massachusetts a Connecticutu? Tvrzení, že Američané jsou proti nám tlustí, se pomalu ale jistě stává mýtem. Z dat WHO pro rok 2017 vyplývá, že v České republice je procento obézních srovnatelné s Massachusetts nebo Connecticutem, a je dokonce vyšší než v New Yorku, Montaně, Utahu, Kalifornii nebo Coloradu. Ze států Evropské unie se před ČR dostaly pouze Malta, Velká Británie, Maďarsko a Litva. Za nárůstem obezity v ČR je mimo jiné i zdvojnásobení počtu obézních dětí za posledních 20 let.
2169
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný