Dejte si fenykl: V salátu nebo jako koření prospěje vaší glykémii i imunitě
Pobyt v přírodě skýtá úskalí hmyzího štípnutí: Vsaďte na přírodní repelent bez škodlivé chemikálie
Zdroj: Freepik
Nepříjemní komáři nám v horkých letních dnech doslova pijí krev. Ať už se koupete, spíte pod stanem, nebo trávíte čas v pohodlí domova na grilovačce s rodinou, je potřeba držet si je od těla. Výběr dobrého repelentu je totiž důležitý také pro diabetiky.
Rozumět rostlinám se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Pochopením jejich životního cyklu dokážete více porozumět tomu, jak vlastně fungují, a oceníte tak pravé poklady proti různým hmyzím škůdcům. Jsou totiž neocenitelnými přáteli nejen v období nesnesitelného horka.
Rostliny odpuzující hmyz nesmí v repelentu chybět
Esenciální oleje jsou přirozenou součástí rostlin, obsahují je květy, listy, stonky, kůra. Jednou z jejich přirozených funkcí v přírodě je poskytovat ochranu před útoky nechtěného hmyzu. Mnohé z nich se používají v organickém a biodynamickém zemědělství pro ošetření plodin náchylných k napadení škůdci. Díky hmyz odpuzujícím účinkům se staly rovněž součástí přírodních repelentů.
Které rostliny přirozeně odhání hmyz? Možná je máte na zahradě:
- Všechny druhy levandule, včetně hybridů (lavandiny).
- Hřebíček a máta peprná.
- Citronová tráva, citronella a eukalyptus citrovonný.
- Všechny druhy pelargónií – včetně růžového geránia.
Hydratujte tělo pomocí sezónní zeleniny, vyhnete se bolesti hlavy a doplníte potřebnou energii
Voda je nezbytná k tomu, aby vaše tělo dobře fungovalo. U dospělého jedince tvoří 60 procent jeho stavby. Má několik funkcí – od regulace tělesné ...
Dejte pozor na zdraví škodlivou složku v běžných repelentech
Běžně dostupné repelenty jsou poměrně účinnými bojovníky proti komářímu štípnutí, ale mají svá úskalí. Mnozí lékaři je například nedoporučují těhotným ženám, mohou dráždit oči i pokožku, rovněž jsou diskutabilní kvůli obsahu některých chemikálií, které mohou působit potíže dýchacího a endokrinního systému.
Jednou z látek, které jsou obecně uváděny jako ne zrovna bezpečné pro lidské zdraví, je DEET, což je zkratka pro N,N-diethyl-meta-toluamid.
Ten se sice na poli Evropské unie stále používá, ale jeho zastoupení v produktech proti hmyzu je regulováno na maximální hodnotu 10 %. I když neexistuje studie, která by se zajímala o jeho vztah k diabetu, jsou k dispozici jiné, které se zaobírají komplikacemi k cukrovce ne vzácně přidruženými. Důležité jsou hlavně ty, jež zkoumají negativní vliv na nervový systém, krevní oběh a endokrinní systém.
Na průvodních listech chemikálie DEET jsou běžně uváděny informace o orgánové toxicitě, kožní dráždivosti, toxicitě pro respirační systém a také to, že může mít nepříznivý vliv na kardiovaskulární zdraví. Velmi oblíbeným řešením, které odežene otravný hmyz, začínají být účinné non toxic repelenty.
Cukrovka a trauma z dětství: Souvislosti mezi dvěma zdánlivě nesouvisejícími tématy zkoumala studie
Psychika každého z nás, ať už si to chceme přiznat, nebo ne, silně ovlivňuje naše tělesné zdraví. Efektivní práce s dětskými traumaty může vést k ...
Účinné repelenty lze vyrobit i doma
Na internetu najdete mnoho „zaručených“ rad, jak si vyrobit přírodní domácí repelent. Mají však několik zásadních chyb. Mnoho z těchto receptů je založeno na vodě a esenciálních olejích, které jsou hydrofobní a nemají možnost, jak se v ní rozpustit. Pro repelenty na vodní bázi je nutné přidávat disperzní činidlo, které esenciální olej ve vodě rovnoměrně rozptýlí. Pokud chcete vyzkoušet vlastní kompozici odhánějící otravný hmyz, měli byste ji postavit na olejovém nebo alkoholovém základě. Obě volby mají svá určitá specifika. U olejového základu může snadněji při vystavení přímému slunečnímu záření docházet ke znehodnocení oxidací.
Při výrobě domácího repelentu je navíc potřeba brát v potaz kontraindikace jednotlivých esenciálních olejů. Určité druhy mohou mít vliv na hladinu krevního cukru nebo interagovat s léky na vysoký tlak či ředění krve.
Domácí repelenty se připravují třeba na základě neemového oleje, který je silným insekticidem. Je ale pravdou, že ne všichni ocení jeho velmi výraznou, česneku podobnou vůni. Povětšinou se míchá s typickými rostlinnými odpuzovači hmyzu jako citronella, levandule lékařská, bazalka, eukalyptus citrovonný (Eukalyptus citriodora), rozmarýn, geránium. Alkoholový základ velmi dobře zajistí báze na výrobu parfémů, která je dostupná na e-shopech s ingrediencemi pro tvorbu domácí kosmetiky. V případě pochybností o možných interakcích esenciálních olejů s medikací je potřeba poradit se s lékařem nebo lékárníkem.
Co je potřeba vědět před výrobou domácího repelentu
Obzvlášť u diabetiků a osob, které užívají medikaci, je potřeba velmi striktně dodržovat doporučení týkající se možných kontraindikací esenciálních olejů. Mají totiž specifický chemický profil, bez kterého by nemohly efektivně fungovat. Mnohé aromatické molekuly však mohou interagovat s užívanou léčbou.
- Dodržte maximální 2% dávkování esenciálních olejů na 50 ml nosiče (tzn. 30 kapek).
- U dětí a křehkých osob pak 1% (15 kapek).
- Levandule lékařská není vhodná pro osoby s nízkým tlakem, děti do tří let věku (předběžná opatrnost), u těhotných žen do ukončeného třetího měsíce gravidity.
- Citronová tráva není vhodná pro děti do deseti let věku, astmatiky a epileptiky.
- Geránium není vhodné u dětí do tří let věku (předběžná opatrnost), u těhotných žen do ukončeného třetího měsíce gravidity. Může ovlivnit hladinu krevního cukru a interagovat s medikací.
- Hřebíček je silný alergen, kontraindikovaný u těhotných, kojících žen, dětí do deseti let věku, jeho působení je podobné hormonu estrogenu. Není proto vhodný při hormonálních patologiích a potížích jater, epilepsii a astmatu (potřeba lékařské konzultace). Interaguje s medikací na ředění krve.
- Rozmarýn zvyšuje krevní tlak. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, děti do deseti let věku, astmatiky a epileptiky.
- Eukalyptus citrovonný není vhodný pro těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce gravidity (v případě pochybností o vhodnosti je potřeba poradit se s lékařem), není vhodný při astmatu a epilepsii z důvodu obsahu 1,8-cineolu (eukalyptol).
Zdroje: Journals.plos.org, Ncbi.nlm.nih.gov, Europarl.europa.eu.
792