Pizza není pro diabetiky tabu. Domácí odlehčená verze se špenátem a rajčaty vám přijde k chuti
Křupavá pizza s vrstvou pikantní, nebo naopak jemné náplně, to je představa, při které se spoustě z nás rozsvítí oči. Dobrou zprávou je, že ani jedinci s cukrovkou si tento požitek nemusejí odpírat. Stačí použít k přípravě vhodnou kombinaci surovin, zejména glykemicky výhodnější mouku, a podobně řešit i náplň. Co byste řekli na pizzu ze špaldové mouky se špenátem, sýrem a rajčaty?
Pizza je poměrně univerzální pokrm, který se dá servírovat jako hlavní jídlo, přesnídávka nebo lehčí večeře. Její historie přitom sahá poměrně hluboko do minulosti. Historie pizzy se začala psát v Itálii, kde byla považována za levný a chutný pokrm pro chudé lidi.
Historie pizzy
Předchůdcem pizzy byly pravděpodobně úplně obyčejné placky z chlebového těsta pečené na horkém kameni. První písemná zmínka o pizze pochází z Neapole v roce 997 n. l. Tenkrát to ještě nebyla pizza, ale „picea“. Byla to placka z těsta, která byla naplněná různými ingrediencemi. Rajčata se na pizzu dostala až v 18. století. Předtím totiž byla považována za jedovatá. Svou roli v tom opět sehrálo město Neapol. Právě Neapolští totiž byli průkopníky v používání rajčat na pizze.
Rajčata mají nízký glykemický index (GI 20), takže si je diabetici mohou dopřát – samozřejmě v umírněném množství. Rajčata jsou bohatým zdrojem vlákniny, mají vysoký obsah vitamínu C, který pomáhá posilovat imunitní systém a zlepšovat celkové zdraví. Navíc jsou skvělým zdrojem antioxidantů, které chrání naše tělo před volnými radikály a snižují riziko vzniku komplikací spojených s cukrovkou.
Velká chvíle pizzy přišla koncem 19. století. Roku 1889 připravil pekárník Raffaele Esposito speciální pizzu pro královnu Margheritu Savojskou, manželku Umberta I. Tato pizza obsahovala rajčata, mozzarellu a bazalku, tedy suroviny v červené, bílé a zelené barvě, což jsou barvy italské vlajky. Raffaele Esposito králi a královně naservíroval tři typy pizzy a Markétě Savojské nejvíce zachutnala právě ta s mozzarellou, rajčaty a bazalkou. Tato pizza byla pojmenována pizza Margherita a stala se ikonou italské kuchyně.
Pepř je černé zlato: Zlepšuje paměť, pomáhá při cukrovce, proti zánětům i s hubnutím
Pepř byl v historii tak vzácný a cenný, že byl používán jako platidlo. V Římě se dokonce používal k placení daní a platů vojákům. Byl v minulosti ...
Celosvětová obliba pizzy
Po druhé světové válce začala pizza rychle získávat popularitu i mimo italské hranice. Díky italským imigrantům se stala oblíbenou po celém světě. Dnes je pizza jedním z nejoblíbenějších jídel na světě. Existuje mnoho různých stylů a variant pizzy, včetně tradiční italské pizzy, americké pizzy a dalších regionálních variant. Kromě návštěv proslulých pizzerií se spousta vyznavačů italské kuchyně pokouší o stále nové domácí varianty pizzy.
Léčivá směs z celeru a citronu snižuje cholesterol a pomáhá srdci. Uvaříte ji za pár korun
Už ve starověkých kulturách, jako byla čínská, indická či řecká, lidé objevovali léčivé vlastnosti různých rostlin a plodin a (tenkrát ještě ...
Recept: Slaný koláč se sýrem a špenátem
Na přípravu domácí pizzy, kterou mohou ochutnat i diabetici, budete potřebovat:
- 250 g špaldové mouky
- 1 kostku čerstvého droždí
- 1 kávovou lžičku himalájské soli
- 1 kávovou lžičku cukru nebo umělého sladidla
- 200 ml vlažné vody
- rostlinný olej
- 500 g rajčat
- 50 g listového špenátu
- čajovou lžičku oregana
- 150 g tvrdého sýra
- 50 g pórku
- olej (ideálně kokosový) na vymazání formy
Postup přípravy:
Špaldovou mouku prosejte do mísy a osolte. Přidejte rozdrobené droždí. Pak do mísy nalijte vlažnou vodu, v níž jste napřed rozpustili umělé sladidlo, a olej. Důkladně vypracujte vláčné těsto, zakryjte mísu čistou utěrkou a nechte těsto 30 minut kynout na teplém místě.
Vykynuté těsto rozdělte na dva nebo tři bochánky podle toho, jestli budete péci pizzu na velkém plechu v troubě nebo postupně v koláčové formě. Plech nebo koláčovou formu si předem vymažte tukem a vysypte ovesnými vločkami.
Bochánky rozválejte na placky. Rajčata nakrájejte na malé kousky. Na rozválené pláty těsta rozdělte rajčata nakrájená na malé kousky, špenát a pórek nakrájený na jemná kolečka. Vše posypte solí a oreganem. Nakonec nahoru nastrouhejte tvrdý sýr. Nechte pizzu ještě chvíli kynout a pak ji upečte ve středně vyhřáté troubě. Před servírováním ji ještě můžete posypat sekanou zelenou petrželkou nebo rukolou. Dobrou chuť!
Zdroj: autorský článek
4521