Pivo na letní zahrádce láká k osvěžení. Diabetici si jej mohou občas také dopřát, ovšem s určitými pravidly

Pivo na letní zahrádce láká k osvěžení. Diabetici si jej mohou občas také dopřát, ovšem s určitými pravidly
Orosená sklenice občas zláká snad každého. Jako diabetici hlavně nepijte na lačno a omezte příjem jiných sacharidů. Zdroj: Pixabay

Restaurace nabízející posezení venku patří během letní sezóny mezi ty žádanější podniky. Ať už jste obklopeni přáteli, nebo preferujete strávit čas pouze ve vlastní společnosti, na čerstvém vzduchu je prostě skvěle. Dlouhé teplé večery přímo vybízejí k lenošení na zahrádce se sklenicí studeného piva v ruce. Možná uvažujete, zda vůbec, případně za jakých podmínek, si tuto formu relaxace mohou dopřát i diabetici. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Jaký zvolit postoj ke konzumaci alkoholu – konkrétně piva – při onemocnění cukrovkou, zajímá nejednoho diabetika. Na začátek vám prozradím, že není nutné se jej zříkat zcela, avšak je potřeba hrát podle pevně daných pravidel.

Vodní radovánky po Česku: Koupacích lokalit máme spoustu, a to i těch přírodních

I když je koupání považováno za energeticky náročnou činnost, má voda na většinu lidí blahodárný vliv a po chvílích strávených vodními hrátkami ...

Výhody a nevýhody konzumace piva, přehledně a stručně

Pivo obecně není pro diabetiky vhodný nápoj, a to kvůli vysokému obsahu cukrů i alkoholu. Na druhou stranu má tento přirozeně prokvašený nápoj řadu benefitů, jejichž účinky převáží pouze v případě, že se pivo pije s naším dobrým kamarádem “Mírou”. O jaké benefity se jedná především?

– Je zcela bez přidané chemie.

– Nalezneme v něm mnoho vitamínů (především skupiny B, a pokud s ním navíc sedíte na zahrádce, doplníte přitom i vitamín D) a minerálů (draslík, hořčík, fosfor, sodík, měď…).

  • Podporuje krevní oběh a trávení.
  • Podle některých studií brání vzniku osteoporózy.
  • Mnozí vědci také tvrdí, že pivo tlumí záněty v těle.

Účinky alkoholu na organismus vybízejí k opatrnosti

Alkohol působí na celý organismus člověka a jeho konzumace ve velké míře má jednoznačně škodlivý vliv. Za nejvíce zatěžovaný orgán jsou považována játra, jejichž funkcí je mimo jiné odbourávání alkoholu, aby jej ledviny mohly následně vyloučit z těla ven. Jelikož mají játra spoustu práce s metabolismem alkoholu, omezí svoji další činnost, například stabilizaci hladiny glukózy a může hrozit rozkolísání glykémie. U zdravého člověka nebezpečí nehrozí, u diabetiků však k automatické regulaci glykémie nedochází.

Nachytejte bronz s ohleduplností ke své pokožce. Správné opalování nemusí být věda

Sluneční paprsky lákají k lenošení na pláži či u rybníka. V blaženém poklimbávání na sluníčku však číhá hrozba pro naši pokožku. Nenechte se ...

Tipy, které mohou “utlumit” negativní vliv alkoholu

Z výše popsaného vyplývá, že není na místě mluvit o vhodnosti alkoholu pro diabetiky. Spíše se zaměříme na to, jak co nejvíce snížit riziko pití alkoholu.

  • Pijte lehčí piva. Běžné pivo je velmi bohaté na kalorie, a tudíž není vůbec vhodné pro lidi trpící nadváhou, kteří se snaží zhubnout. Vhodnější variantou pro diabetiky jsou lehká světlá piva a nealkoholická piva, i zde je ale třeba myslet na nevyhnutelnou přítomnost cukru.
  • Pijte pivo v rozumné míře. Kolik piva je tedy v pořádku vypít? Nelze dělat jednoznačné závěry, záleží na několika faktorech, například:
  1. Jak dobře je cukrovka kompenzovaná?
  2. Mohou se užívané léky kombinovat s alkoholem?
  3. Jaké má pacient zkušenosti s hypoglykémií?

Pokud přece jen chceme zobecňovat, rozumnou mírou pro ženy je myšleno jedno malé pivo a pro muže dvojnásobné množství.

  • Plánujte. Je dobré s konzumací piva předem počítat a přizpůsobit tomu příjem ostatních sacharidů během dne. Nikdy nepijte na prázdný žaludek a nezapomeňte doplňovat vodu!

Každý diabetik by měl zohlednit svůj individuální zdravotní stav a konzultovat jej s lékařem, který může případně upravit dávkování léků ve spojitosti s konzumací alkoholu.

Zdroje: drmax, ceskepivo, alza, pubmed, ncbi

1798

Diskuze k článku