Pití „dietních“ nápojů zvyšuje riziko diabetu
„Zero“, „light“ či „bez cukru“... určitě znáte nápoje, u kterých se výrobci snaží přesvědčit spotřebitele, že snížený obsah cukru znamená automaticky zdravější nebo dokonce dietní nápoj. Opak je však pravdou.
Americká studie odhalila, že pravidelné pití ovocných šťáv, cukrem slazených nápojů, ale s přídavkem umělých sladidel, zvyšuje riziko onemocnění diabetem 2. typu.
Víte, jaké nápoje jsou vhodné k zapíjení léků?
Pitná voda z vodovodu je k zapíjení léků nejlepší. Čistá nesycená voda se zdá být nejideálnějším řešením, pakliže potřebujete předepsané ...
Ve výzkumu porovnali vědci stravování více než 192 000 lidí. Výsledky ukázaly, že každé zvýšení konzumace cukrem slazených nápojů o 50 % znamená v příštích 4 letech 16% nárůst rizika, že onemocníte diabetem 2. typu. Nápoje bez cukru, slazené pouze umělými sladidly, si vedly ještě hůře. Tam bylo riziko dokonce o 18 % vyšší. Dobrá zpráva je, že pokud účastníci studie alespoň jeden z výše uvedených nápojů vyměnili jednou denně za vodu, čaj nebo kávu, riziko vzniku diabetu 2. typu se jim až o 10 % snížilo.
Autor: Mgr. Kamila Leciánová, foto: Shutterstock
Zdroj: diabetes.co.uk
856