Pilulka, která by mohla skoncovat s pícháním inzulinu

Pilulka, která by mohla skoncovat s pícháním inzulinu
Zájemci o studii musí splnit požadavky Zdroj: Shutterstock

Kontrola glykemie a následná aplikace potřebné dávky inzulinu jsou invazivní procesy, které by se pro pacienty s diabetem mohly stát minulostí. A to díky novým kapslím, které vyvíjejí vědci z New York University (NYU) v Abu Dhabi.

Tento tým vědců vyvinul novou metodu, díky které inzulin v kapsli „úspěšně přežije“ cestu skrze žaludek až do krevního oběhu, aniž by se do těla uvolnil dříve, než dorazí do cíle své cesty.

Inzulin v současné době nelze užívat orálně, protože se velice rychle rozkládá už v žaludku, tedy ještě předtím, než se dostane do krevního oběhu, kde by měl regulovat hladinu cukru.

Nejtěžším úkolem tedy dosud bylo najít způsob, jak inzulin ochránit až do chvíle, kdy projde střevní stěnou a dostane se do krevního oběhu. A přesně to se podařilo vědcům z NYU Abu Dhabi. Ti vyvinuli tzv. „imine-linked-covalent organic framework (nCOF) nanoparticles“, tedy gastro-rezistentní nanočástice v podobě kapslí naplněných inzulinem. Inzulin je ukrytý mezi nanovrstvami, které jej chrání před kyselým prostředím žaludku a zároveň mu umožňují, aby se přes střevní bariéru dostal do krevního oběhu.

Jakmile se nanočástice nCOF dostanou do krve, jsou schopny u pacienta automaticky monitorovat množství inzulinu a lék z kapsle uvolnit jen, pokud je to potřeba. To umožňuje skutečnost, že glukóza je malá molekula, která dokáže proniknout póry nanočástic nCOF a když se hladina cukru v krvi zvýší, molekuly glukózy se nahrnou do nanočástic a zároveň z nich fyzicky vytlačí ven  molekuly inzulinu.

science, vědec, věda

Tento mechanismus funguje i obráceně – když se hladina cukru v krvi zase začne snižovat, rychlost uvolňování inzulinu klesá.

„Tato technologie rychle reaguje na zvýšení hladiny cukru v krvi, ale zároveň brání předávkování inzulinem. Zásadním způsobem tak zlepší kvalitu života pacientů s diabetem,“ říká hlavní autorka studie Farah Benyettou.

Testy prováděné na myších s diabetem ukázaly, že nanočástice nCOF stabilizovaly hladinu cukru v krvi a hodnoty glykemie se vrátily k normálu během dvou hodin po požití kapslí.

V současné době jsou ve fázi vývoje ještě další dvě metody ústního podání inzulinu, které již byly schváleny americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, Oramed a HDV-I. Technologie nCOF nanočástic však nejenže zajistí, že inzulin přežije cestu gastrointestinálním traktem, ale je také první technologií svého druhu, u které je uvolňování inzulinu spuštěno zvýšením glykemie. Do těchto nanočástic se navíc vejde velké množství inzulinu.

Zdroj: infodiabetico.com

1027

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku