Pět tipů proti jarní únavě
Jarní únava – určitě jste o ní už někdy slyšeli a možná jste ji dokonce i pocítili na vlastní kůži. Tento stav přitom úzce souvisí s detoxikací neboli očistou organismu, která je právě na jaře často vyhledávanou metodou, jak osvěžit tělo i ducha. Další rady a tipy pro tuto roční dobu přináší výživový poradce Lukáš Vrána.
„Pojem detoxikace znamená z lékařského hlediska odstranění jedovatých látek, tedy toxinů z našeho organismu,“ vysvětluje Lukáš Vrána a dodává, že tyto látky se do těla dostávají různými cestami, ať už z potravy, znečištěného ovzduší, vody nebo dlouhodobě užívaných léků a podobně. V těle pak narušují biochemické pochody, metabolismus buňky, nebo mohou mít nepříznivý vliv na správnou tvorbu hormonů. Organismus má naštěstí k dispozici celou řadu zbraní, pomocí kterých se s těmito látkami umí vypořádat. Určitě ale můžeme našemu tělu pomoci tím, že mu sami odlehčíme a nastartujeme jeho regenerační schopnosti. Jak na to?
Hormonální jógová terapie v praxi: Přichystejte si kapesníky a jde se dýchat
V předchozím díle seriálu o hormonální józe jsme se seznámili s technikou hormonální jógové terapie (HJT) a dozvěděli jsme se, komu může pomoci s ...
Zařaďte odlehčovací dny
Podle osobních možností a s ohledem na zdravotní stav můžete zařadit krátkodobý půst v řádu několika hodin – třeba jeden den nebo půl dne v týdnu. Obecně ale postačí dbát na lehčí stravu, tak aby si mohla odpočinout naše trávicí soustava. Znamená to vyhnout se uzeninám, pečivu z bílé mouky, sladkostem, smaženým jídlům a polotovarům. Krátkodobě je možné vyloučit i maso a mléčné výrobky.
Dopřejte si pestrou stravu
Na jaře se příroda zazelená a přímo vyzývá k tomu, abychom si po zimě zpestřili jídelníček – je možné zařadit například zelené výhonky, bylinky a první jarní zeleninu. Tradičně se využívaly třeba mladé kopřivy na čaje nebo do nádivky či salátů.
„Pokud na jaře řešíte deficit energie, zkontrolujte si v první řadě pestrost jídelníčku. Třeba je únava způsobena sníženou hladinou vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších fotochemikálií, které je možné snadno doplnit v několika porcích ovoce a zeleniny,“ upozorňuje výživový poradce The 1:1 Diet Lukáš Vrána. Některé potraviny v sobě navíc obsahují látky, které našemu tělu přímo pomáhají s detoxikací – patří k nim třeba citrusové plody, hroznové víno, borůvky, jablka nebo řasy chlorela a spirulina.
Dbejte na pitný režim
Základem je neperlivá voda, pokud požíváte vodu z kohoutku, je vhodné použít kvalitní filtr. Doporučují se také bylinkové čaje. Pijte v menších dávkách v průběhu dne. Zařadit můžete i ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, ovšem spíše jako doplněk pitného režimu.
Rozhovor s Romanou Kolářovou, autorkou designových doplňků pro diabetiky Lota v letu: „Smyslem mé práce je léčbu diabetu zpříjemnit“
Romana Kolářová je výtvarnice, pedagožka a maminka tří dětí. V Brně vystudovala Střední školu uměleckých řemesel. Následně pokračovala na Fakultě ...
Jděte na sluníčko a na čerstvý vzduch
Svižná procházka nebo běh venku jsou skvělým pomocníkem v jarní očistě, na sluníčku doplníte tolik potřebný vitamin D, kterého bylo v zimě nedostatek, a pohybová aktivita vám pomůže s vyloučením škodlivin z těla. Podobný výsledek má také sauna, kterou můžete do svého programu zařadit a kde se některé toxické látky z těla dostávají společně s potem.
Dostatek spánku
Dodržujte alespoň osmihodinový spánek denně, respektujte svůj přirozený biorytmus a zaměřte se na kvalitu spánku. Žádoucí je nižší teplota a čerstvý vzduch v ložnici, kvalitní matrace a klidnější režim před spaním. Doporučuje se například vyhnout se sledování obsahu na elektronické obrazovce a místo toho se věnovat relaxačním technikám.
Zdroj: spolukiladolu.cz
1522