Pět fází smutku čerstvě diagnostikovaného diabetika: Jak reaguje naše psychika i společnost kolem nás

Pět fází smutku čerstvě diagnostikovaného diabetika: Jak reaguje naše psychika i společnost kolem nás
Prožít své emoce naplno? Žádná ostuda, naopak vítaný proces Zdroj: Pixabay

V roce 1969 vyvinula Elisabeth Kübler‑Rossová model, který publikovala v knize O smrti a umírání. Ačkoliv tehdy se týkal především smrti, dnes je model znám pro vyrovnání se s jakoukoliv změnou. Vysvětluje, čím si člověk uprostřed nejistoty prochází a jakým způsobem na změnu reaguje jeho psychika. Jakým způsobem ho může čerstvě diagnostikovaný diabetik použít? A proč ani pro jeho autorku nakonec nebyl ideální?

Elisabeth Kübler‑Rossová byla švýcarsko-americká psychiatrička, která se dlouhodobě zajímala o to, jak lidé reagují na smrt. Tématu umírání zasvětila celou svou kariéru. V knize O smrti a umírání publikovala model pěti fází smutku, který dnes znají lidé napříč generacemi. Možná tak i neplánovaně položila základy pro jeden ze zásadních směrů moderní psychologie a psychiatrie.

Nejprve byl model Kübler‑Rossové (jak se mu dnes říká) využívaný personálem nemocnic a blízkými umírajícího člověka. Později ho sama psychiatrička rozšířila na obecné ztráty a změny v životě. Dnes je využíván pro ztrátu partnera, zaměstnání, diagnózu smrtelného či chronického onemocnění nebo i v rámci odvykací léčby.

Mikulášská nadílka pro diabetika nemusí být nuda. Zažeňte mlsnou, podpořte zdraví a udělejte radost

Svatý Mikuláš sestupuje dle tradice v předvečer svého svátku z nebe na zem a obchází lidská obydlí. Sám má vzbuzovat posvátnou úctu, anděl ...

Pět fází smutku při diagnóze diabetu

Publikovaný model není ideální. Dokonce se traduje, že sama autorka nesla své umírání velmi těžce a poslední chvíle strávila ve vzteku a nepochopení. Možná si uvědomila, že prožívání silných emocí se zkrátka nedá generalizovat. I tak je nám v mnohém užitečný.

Přináší zásadní vhled do situací, kterými si čerstvě diagnostikovaný diabetik může projít, a co se v lidech může v takovou chvíli odehrávat.

Paul Langerhans: Lékař, který se nikdy nedozvěděl, kolika diabetikům pomohl

Beta buňky slinivky břišní (umístěné v tzv. Langerhansových ostrůvcích) produkují v těle zdravého člověka hormon inzulín. Při autoimunitním ...

Nová diagnóza je šok

Když se setkáte s diagnózou, která ovlivní váš celý další život, je to šok. Ať už se týká právě vás, nebo někoho z vašich blízkých, model Kübler‑Rossové vám pomůže pochopit, jak psychika v zátěžové situaci funguje. Zjistíte, že pocity, které momentálně prožíváte, zažívají i ostatní. Dá vám to naději, že i vy si jednou projdete všemi fázemi smutku a dokážete velkou změnu ve svém životě zpracovat.

Když přijde na novou diagnózu cukrovky, je člověku sdělena trvalá změna, kterou musí do svého života přijmout – ať chce, nebo nechce. Často máme pocit, že některé nemoci se nás nikdy týkat nemohou. O to větší šok potom lidi čeká. Smíření je však dlouhodobý proces, který nemusí přijít hned. Jak tento model funguje?

Popírání

V této fázi nastává prvotní šok. Někteří začnou odmítat léčbu, úmyslně nedodržují nastavená pravidla. Dokonce si mnozí mohou myslet, že se lékař spletl a diagnóza bude ještě vyvrácena. Většinu dne tráví diabetik představami, že se jeho život vrátí do starých kolejí. Často svou diagnózu dokonce tají, a to i před svými nejbližšími.

Hněv

Pro někoho může být v této fázi velmi těžké kontrolovat své emoce, a tak může docházet ke konfliktům s okolím. Člověka rozčílí každá maličkost. A to i taková, která ho dřív nechávala chladným. Přichází vztek, nervozita, agrese. Zlobí se na sebe, na lékaře, své rodiče. Na kohokoliv, kdo je po ruce. V této fázi si diabetik často pokládá otázku: “Proč zrovna já?” Hledá viníka a odpovědi. Nepřijímá zodpovědnost.

Smlouvání

V této fázi se diabetik snaží navrátit k životu, jaký znal dřív. Hledá cesty, jak celou situaci zvrátit a nepřipouští si, že změna může být nevratná. Jednotlivé fáze se mohou střídat a prolínat, což je nejvíce patrné právě u smlouvání. Pokud totiž pacient jakéhokoliv oddělení zjišťuje, že smlouvání nepomáhá, přichází vztek i popírání. Někteří se v této fázi dokonce obrací k duchovním zdrojům.

Deprese

Čtvrtou fází je deprese. Diabetik ztrácí zájem o své okolí, nemá energii a přerušuje sociální vazby. Nechce se s lidmi stýkat, ani netouží vykřičet svou diagnózu do světa. Má pocit, že je vše ztraceno a dochází mu, že už nikdy nic nebude jako dřív. Pozitivní stránku věci nevidí, jen negativa. V této fázi se často objevuje nadužívání alkoholu, drog či přejídání jako boj s diagnózou. Člověk má pocit, že nic už nemá smysl.

Smíření

Poslední fází je smíření. V tuto chvíli uzavírá diabetik mír sám se sebou. Konečně je schopen připustit, co se v jeho životě děje a své chování tomu podřídí. Začíná si o onemocnění více zjišťovat a odkládá růžové brýle. Jeho chování se stává více racionálním. Mnohdy to vypadá, že poslední fáze smíření nikdy nenastane, přichází však pokaždé. Cesta to může být trnitá, každý ji prožívá jinak. Důležité je nikdy se nevzdávat.

Zdroj: redakce, psychologie.cz, grief.com

3063

Diskuze k článku