Pesto z medvědího česneku

Pesto z medvědího česneku
Mezi nejoblíbenější jarní plané „zelinky” patří kopřivy, pampeliška, sedmikráska, medvědí česnek, čekanka, jetel, řebříček. Zdroj: Shutterstock

Suroviny: 200 g medvědího česneku, 200 g olivového oleje (extra virgin), špetka soli

Energetická hodnota na 100 g: 465 kcal, 0 g sacharidů, 0 g bílkovin, 50 g tuku

Postup:

  1. Medvědí česnek omyjeme a rozmixujeme s olejem a solí na pastu.
  2. Hned po mixování ještě není chuť pesta příliš výrazná, jelikož se silice z česneku uvolňují až po pár hodinách. Proto pesto uschováme v lednici ve sterilní sklenici, kterou předem vyvaříme.
  3. Pesto uchováváme v chladu a temnu.

TIP: Nebojte se zařadit medvědí česnek do svého jídelníčku. Jedná se o cenný zdroj vitamínu C, vápníku i železa, chlorofylu a flavonoidu. Medvědí česnek obsahuje rovněž vitamíny – A, B1, B2 a také glykosid a hořčinu. Medvědí česnek má podobné účinky jako klasický česnek setý, ale oproti česneku setému je česnek medvědí jemnější a jeho léčivé účinky jsou výraznější. Tato bylinka se užívá jako přírodní antibiotikum, močopudný prostředek, mírné projímadlo či jako léčivka pro očištění a prokrvování. Rostlinka má také antibakteriální a protiplísňové účinky. Česnek navíc ozdravuje střevní mikrobiom, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Pomáhá i při bolesti břicha, nadýmání, plicních a průduškových zánětech. Trhejte ideálně mladé lístky medvědího česneku, starší a odrostlý česnek má totiž nepříjemnou nahořklou chuť.

Pavla Janovská, DiS.

587

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku