Péče o pleť v zimě: Výživná rostlinná másla jsou ideálními pomocníky

Péče o pleť v zimě: Výživná rostlinná másla jsou ideálními pomocníky
Rostlinná másla jsou díky své všestrannosti nedílnou součástí DIY kosmetických produktů. Zdroj: Pixabay

Péče o pleť v zimním období si žádá výživná másla. Jsou bohatá na prospěšné látky, které pomohou obnovit přirozenou lipidovou bariéru pleti a podpoří její odolnost proti nepříznivému počasí.

Diabetická pleť je v zimě možná ještě více ohrožená než pleť těch, kteří se s cukrovkou neléčí. Mráz a chlad nejsou nic pro ni. Mají tendence více ji vysušovat, působit nepříjemné pálení a červenání. Tělová másla se hodí pro zimní péči o diabetickou kůži opravdu bravurně.

Proč se zajímat o rostlinná másla

Rostlinná másla jsou nedílnou součástí kuchyně (až notoricky známé kakaové nebo bambucké máslo) a také kosmetiky. Jsou to tukové látky, které mají stejné vlastnosti jako rostlinné oleje. Ale na rozdíl od nich jsou v pokojové teplotě tuhé a krémové. Dnes jdou bez větších problémů prakticky sehnat naprosto běžně, a to i v potřebné čistotě. Certifikovaná bio rostlinná másla, lisovaná za studena, bez rozpouštědel a dalších přísad jsou skvělá pro dokonalou výživu pleti i těla.

Rostlinná másla jsou přírodní produkty získané v závislosti na rostlině z mandlí, ovoce nebo semen, které se rozpouštějí při teplotě okolo 35 °C, takže se usnadní aplikace nebo manipulace s nimi v případě výroby domácí kosmetiky.

Rostlinná másla vyživují, zjemňují pokožku a napomáhají jejímu účinnému hojení. Mohou se přidávat do krémů, tyčinek na rty, kondicionérů, mýdel, šamponů, tělových mlék. Výborně si rozumí s esenciálními oleji, vzájemně napomáhají podpořit své přirozené vlastnosti. Díky tomu, že jsou poměrně hutná, jsou vhodná hlavně pro zimní kosmetickou péči nebo v rámci ošetření suché, stárnoucí nebo poškozené pokožky či vlasů. Rostlinná másla jsou také výborná pro nekonečnou výživu diabetické pleti a ošetření malých ran.

Hydroláty jsou skvělé při zimních onemocněních. Díky minimálním kontraindikacím jsou vhodné také pro diabetiky

Hydroláty jsou poněkud opomíjenou formou aromaterapie, která se ale velmi hodí pro použití u křehkých osob nebo rizikových případů. I když jsou ...

Pleťová péče na přírodním základě je plná vitamínů

Pokud bychom se chtěli bavit o obsahu prospěšných látek v tělových máslech obecně, nejčastěji v nich najdete vitamíny A, E (mají silnou antioxidační a anti-agingovou aktivitu) a vitamín F, který je výborný pro správné hojení pokožky. Kvalitní rostlinné máslo si poradí s podrážděnou pokožkou, popraskanými patami i rty.

Rostlinná másla jsou také bohatá na prospěšné mastné kyseliny, které napomáhají zachovat přirozenou obnovu horních vrstev epidermis a napomáhají podpořit odolnost pleti podporou celistvého lipidového filmu.

Vůbec nejznámější dvě másla, kakaové a bambucké, přináší uživateli hlavně tyto výhody:

  • Bambucké máslo se používá jako prostředek proti vráskám, protože pokožku skvěle regeneruje a zároveň ji zjemňuje. Také opravuje a posiluje velmi poškozené vlasy.

  • Kakaové máslo lze použít na suchou, podrážděnou nebo citlivou pokožku, zejména na rty a ruce.

Posilněte psychiku v zimních měsících pomocí přirozených metod a bylin

Být v dobré psychické kondici se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Načerpání potřebné energie pomůže nejen diabetikovi v práci, škole, při ...

Po jakém másle ještě sáhnout?

Pokud si chcete vybrat to správné rostlinné máslo pro vás, můžete volit z mnoha užitečných variant. Mají velkou výhodu, že jejich působení je prospěšné všem typům pokožky i vlasů. Dokáží zmírnit mnoho neduhů a zároveň podpořit přirozené potřeby kůže tak, aby dobře dýchala, dokázala se účinně bránit útokům vnějších vlivů a oxidačního stresu.

  • Mangové máslo extrahované z mangových jader obsahuje prospěšné mastné kyseliny, díky nimž vyživuje a regeneruje pokožku i vlasy – obzvláště ty poškozené a suché.

  • Avokádové máslo doplňuje epidermis díky kyselině linolové a nepřebernému množství prospěšných vitamínů (A, B, C, D, E, F a H), výborně hydratuje a zjemňuje.

  • Konopné máslo je zvláště ceněné pro masáže nebo výrobu vlasových masek, nezanechává mastný film a zároveň restrukturalizuje buněčné membrány.

  • Murumuru máslo se získává ze semene amazonské palmy, je určeno pro suché vlasy i pokožku, u které pomáhá zadržovat vodu, a zabraňuje tak případné dehydrataci. Díky obsahu kyseliny laurové je toto do pokožky velmi dobře pronikavé máslo oblíbené pro přípravu kosmetických kúr. Je zajímavé nejen kvůli obsahu mastných kyselin, ale také karotenoidů, které působí jako silné antioxidanty.

  • Tucuma máslo se doporučuje zejména v případě suché pokožky a vlasů. Je hydratační a vyživující, napomáhá obnovit horní vrstvy epidermis, podporuje a prodlužuje opálení, změkčuje pokožku, posiluje vlasy, které chrání před vysušením a zároveň je vyživuje.

  • Kokum máslo vyniká vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin (stearová, olejová, palmitová, linolová). Je přirozeně bohaté na antioxidanty, vitamín E. Není komedogenní (neucpává póry). Hodí se do domácí kosmetiky, peelingů, balzámů na rty a rtěnek, pro vlasovou i tělovou péči.

  • Olivové máslo je jako všechna tělová másla především bohaté na esenciální mastné kyseliny (kyselina olejová, kyselina linolová nebo kyselina palmitová), vitamín E, fytosteroly a antioxidanty. Skvalen v něm obsažený stimuluje tvorbu kožního kolagenu. Je vhodné pro suchou a citlivou pokožku, jako prevence vzniku těhotenských strií. Hodí se pro ošetření suchých konečků vlasů. Posiluje přirozenou lipidovou bariéru horních vrstev epidermis. Chrání pokožku před působením UVA a UVB záření. Sceluje poškozené rty.

  • Capuacu máslo obsahuje vysoké množství účinných látek, zejména esenciální mastné kyseliny, jako je kyselina olejová a stearová, které jsou nutné k perfektní výživě pokožky. Dále polyfenoly, antioxidanty bojující proti volným radikálům způsobujícím předčasné stárnutí pleti. Fytosteroly, které chrání pokožku před UV zářením a podporují krevní oběh v epidermis, a vitamíny E a F, silné bojovníky proti dehydrataci pleti. Vitamíny E a F, které pomáhají bojovat proti dehydrataci.

  • Mandlové máslo dodá pleti kyselinu olejovou (omega-9), kyselina linolovou (omega-6) nebo kyselinu stearovou, triglyceridy, vitamíny E a F, fytosteroly a pořádnou dávku skvalenu. Vyživuje pokožku a zároveň ji činí jemnou a pružnou. Snižuje dehydrataci horních vrstev epidermis. Opraví a zklidní podrážděnou nebo citlivou pokožku. Díky antioxidačnímu působení podporuje pevnost pleti. Zvláčňuje a sceluje rty. Je výborné také pro ošetření suchých, krepatých vlasů a pro ošetření roztřepených konečků.
  • Kombo máslo je tmavě hnědé africké máslo, bohaté na zklidňující aktivní složky a vzácné mastné kyseliny, účinné látky pro regeneraci a ochranu pokožky. Používá se při přípravě balzámů a krémů. Je výborným anti-agingovým prostředkem. Účinně působí proti vypadávání vlasů. Uživatele zaujme hlavně díky obsahu sargachromenolu, který vyniká výbornými antioxidačními schopnostmi a zároveň působí proti projevům zánětu.

  • Kpangnan máslo je další africké máslo bohaté na fytosteroly (převážně stigmasterol). Obsahuje také mastné kyseliny a pro zdravou a šťastnou pokožku důležitý vitamín E. Má antioxidační, obnovující a zpevňující vlastnosti, působí protizánětlivě.

  • Babassu máslo pochází z Brazílie. Je známé pro své výborné hydratační, antioxidační a ochranné vlastnosti. Hodí se pro všechny typy pleti, ocení ho také poškozená a dehydratovaná pokožka, všechny typy vlasů, včetně těch s roztřepenými konečky. Dá se použít na pleťové i tělové krémy, másla, balzámy na rty, vlasové masky a balzámy, mýdla, do anti-agingové péče, čisticích mlék. Při aplikaci na pokožku okamžitě taje a snadno se roztírá. Skvěle proniká do kožních vrstev a nezanechává na pokožce mastný film.

Upozornění: V horkém počasí vám doporučujeme skladovat másla na chladném místě. Při vysokých teplotách se může produkt mírně roztavit. Toto roztavení může změnit jeho vzhled na povrchu, ale nezhorší jeho vlastnosti.

Zdroje: Healthline.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Organicfacts.net

2479

Diskuze k článku