Kopřiva: Zázračná léčivka, která pomáhá s vysokým tlakem, záněty, při cukrovce i senné rýmě
Péče o nohy: Domácí obuv se také počítá
Nosíte někdy boty na ven i ve vlastním bytě, nebo byste naopak považovali za velký prohřešek se doma nepřezout? Věnujete výběru domácí obuvi stejnou péči jako té venkovní? Ve které z nich ve skutečnosti trávíte více času?
Vzpomínám si z dětství na první návštěvu naší rodiny u vzdálených příbuzných v Německu před mnoha lety. Byla jsem tehdy naprosto fascinována skutečností, že doma nosili stejné polobotky
jako venku a vůbec se nepřezouvali (přinejmenším v létě, kdy jsem k nim zavítala). Oproti tomu u nás v České republice je tradice domácí obuvi pevně zakořeněná. Do bačkůrek se obouvají již
děti v jeslích a ve školce. A vzpomínku na školní přezůvkové sáčky by leckdo z dospělých také jistě vylovil z paměti. Doma používáme nejrůznější typy pantoflí, nazouváků či papučí. Řada Čechů je také zvyklá chodit doma jen v ponožkách, případně úplně naboso. Jak to je ale u diabetiků?
Pacienti jsou v úpravách domácí obuvi velmi vynalézaví. Domácí kutilové se snaží přizpůsobit obuv tvaru nohy. Pokud je při léčbě nutné odlehčit nohu s ránou, platí to kdekoliv, tedy i doma.
ZÁSADY PÉČE O NOHY BY MĚL ZNÁT KAŽDÝ DIABETIK
Diabetologové i edukační sestry pravidelně upozorňují všechny pacienty s cukrovkou na rizika, která mohou vést ke vzniku problémů na nohou. Samozřejmě, není diabetik jako diabetik. Někdo, kdo se léčí s cukrovkou krátce, má dobré glykemie a žádnou diabetickou komplikaci, nemívá v tu dobu obvykle ani obtíže s nohama. Ale i on by měl znát určité zásady péče o nohy i parametry
vhodné obuvi, protože prevence je v tomto případě nesmírně důležitá. Oproti němu letitý diabetik, který má potenciálně rozvinutou diabetickou neuropatii a/nebo hůře prokrvené dolní končetiny, může přijít k problému s nohou ze dne na den. A pak se leckdy zdlouhavě léčí už jen špatně se hojící rány jako následky nevratných změn na nervech, cévách i kostech nohy. Zatímco příčinu, jako například necitlivost nohou při rozvinuté neuropatii, již není v pokročilých stadiích v našich silách zvrátit.
DOTAZNÍK POTVRDIL NAŠE PODEZŘENÍ
V naší podiatrické ambulanci Ústřední vojenské nemocnice v Praze ošetřujeme řadu různých pacientů s cukrovkou. Učíme je, jaké vlastnosti mají mít boty vhodné pro diabetiky. Již dříve jsme si ale uvědomili, že ač s pacienty probíráme nejčastěji venkovní typ obutí, tak řada z nich je důchodového věku a tráví velkou část dne doma. A tam, jak známo, jsou Češi zvyklí se přezouvat. Vytvořili jsme proto dotazník, ve kterém jsme se našich diabetiků se syndromem diabetické nohy anonymně ptali, jak to mají s domácím obouváním. Také nás zajímalo, zda pacienti s nezahojenou ránou
na chodidle používají odlehčující pomůcky jako speciální ortézy a běžné berle i doma, nebo pouze venku.
Odpovědi skutečně potvrdily náš předpoklad, že řada podiatrických pacientů tráví v domácím prostředí značnou část denní doby. O to větší význam nabývají otázky na konkrétní typ domácího obutí a odlehčení. Vybrané odpovědi pacientů si můžete prohlédnout v grafech 1 a 2.
PŘINESTE NÁM UKÁZAT PŘEZŮVKY
Od chvíle, kdy jsme zjistili, že 14 % našich diabetiků s nezahojenou nohou chodí doma běžně naboso či jen v ponožkách a zároveň 48 % pacientů chodí s berlemi jen venku, ač by měli odlehčovat
i doma, jsme se rozhodli klást na toto téma při rozhovorech s pacienty velký důraz. Ptáme se jich nyní pravidelně, jak se obouvají doma a jak venku. Chceme po nich, aby nám přinesli ukázat svou domácí obuv přímo do ambulance. Zároveň učíme naše diabetiky, že pokud mají odlehčit nohu s ránou, tak to platí kdekoliv, nejen na procházce či cestě k lékaři, nýbrž (a zejména) i doma.
Výsledky z této praktické studie jsme přednesli na evropské podiatrické konferenci v portugalském Portu v září 2017 a naše pracoviště získalo za práci mezinárodní ocenění The Paul Wilson Brand Repetitive Stress Award.
Pamatujte tedy jako diabetici na to, že důležité je kontrolovat a prohlížet každou botu, kterou obujete na vlastní nohy. Ať už je to venkovní polobotka nebo domácí „bačkora“. Dobré boty jsou přece jedním z předpokladů zdravých nohou!
As. MUDr. Jarmila Jirkovská
Lékařka Diabetologického centra Interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice Praha. Ve své praxi se specializuje mimo jiné na podiatrii – péči o pacienty se syndromem diabetické nohy. Vede také skupinové edukace pomocí Konverzačních mapTM.
DOMÁCÍ BOTY Z KŮŽE KŘEČKA
O tom, kdy v minulosti začali lidé rozlišovat obuv venkovní a domácí, můžeme bádat. Jisté je, že historie domácí obuvi, která již připomínala vzhledově předchůdce dnešních bačkor, sahá minimálně stovky let zpátky. V Itálii byly používány v období renesance hedvábné „chopines“ na vysoké platformě. Orientální pantofle měly vzhled zdobných střevíců a ženy v Číně byly nuceny nosit i domácí obuv deformující nohu tak, aby byla co nejmenší. V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně můžete vidět celou sbírku historické obuvi a v ní například dámskou domácí botu vyrobenou v Čechách v roce 1912 z kůže křečka.
1297
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný