Péče o nohy
Obecnou povědomost péče o nohy má téměř každý. Většinou spočívá ve stříhání nehtů a každodenním mytí končetin. Pro většinu populace je však vždy velkým překvapením, že péče o nohy zahrnuje také pravidelnou kontrolu chodidel, gymnastiku končetin, odbornou péči nebo výběr správných ponožek a obuvi.
Přitom nohy v životě člověka sehrávají zásadní roli. Jsou hlavními nosiči našeho těla, a proto si zaslouží zvýšenou pozornost. Péčí o nohy je myšlena péče o dolní část končetiny od kotníku ke konečkům prstů, včetně kotníku. Takto je definován pojem „noha“ z anatomického a medicínského hlediska.
Mytí nohou
V první řadě je nutností dodržovat každodenní hygienu a nohy mýt teplou vodou o teplotě 37°C, která odpovídá teplotě lidského organismu. Někdo si vzhledem k pracovní náplni myje nohy i několikrát denně. Zde stačí nohy opláchnout vodou, vysušit do sucha, případně ošetřit krémem a hlavní hygienický rituál si nechat na večer.
Pro každého člověka by hygiena nohou měla být určitým rituálem, který začíná umytím nohou patřičným přípravkem k tomu určeným. Po umytí následuje usušení nohou ručníkem, který je savý a určený pouze na dolní končetiny. Nezapomínejte vysušit i pokožku mezi prsty, neboť rozmáčená meziprstní pokožka může být zdrojem vzniku mykóz. Na zbytek těla po koupeli použijte jiný ručník. To z důvodu případných kožních problémů, kterými jsou různé druhy mykóz, jež se mohou vyskytovat v nehtech a meziprstních prostorech na nohou. Počátek meziprstní mykózy poznáte praskáním kůže mezi prsty, svěděním či pálením těchto postižených míst. Mykóza v nehtu má více podob. Dochází k uvolňování nehtové ploténky nebo nehet změní barvu a je žlutavý, třepivý, někdy pevný a zbytnělý. Osoby s diabetem jsou náchylnější na tyto kožní problémy. Nejste-li si jisti zabarvením a tvarem nehtů, doporučuji návštěvu dermatologa, který vám správnou diagnózu sdělí.
Kontrola nohou
Je vhodné provádět každodenní kontrolu nohou. Je nutné si především všímat případného vzniku poranění. Kontrolu je vhodné provádět večer před spaním, kdy již jsou končetiny v klidu a nehrozí vznik případných poranění. Poranění většinou zapříčiňuje nesprávná obuv, jejíž zásluhou se mohou na chodidle vytvořit otlaky, puchýře, ragády (trhlinky kůže), či plísňové infekce.
Máte-li doma či na chalupě krb nebo kamna, na své nohy si dávejte pozor dvojnásob. Pokud si u nich rádi ohříváte nohy, buďte velmi obezřetní, vlivem necitlivosti nohou může krb či kamna způsobit popáleniny a následně zapříčinit i vznik bércových vředů, které se pak dlouhodobě léčí a hojí
Pokud si nedokážete prohlédnout své chodidlo sám přímým pohledem, je vhodné použít zrcátko, které si položíte na zem a nohu si v něm prohlédne detailně ze všech stran. Pokud máte problémy se zrakem, kontrolu by měl učinit někdo z rodiny či přátel. Kontrolu nohou by měl osobám s diabetem pravidelně provádět i diabetolog nebo podiatr.
Mazání nohou
Vzhledem ke ztrátě pružnosti a pevnosti pokožky nohou osob s diabetem byly vyvinuty krémy, krémové pěny a gely s určitým procentuálním obsahem urey (syntetické močoviny), které jsou speciálně vyrobeny pro hydrataci pokožky nohou. Na trhu se vyskytují od různých firem a je možnost si je pořídit v lékárnách nebo v pedikérských salonech. Množství procent urey v krému určuje intenzitu hydratace pokožky. Čím je procento urey vyšší, je tento krém určen na sušší a hrubší pokožku. Pro běžné použití a prevenci se doporučují krémy, jejichž obsah urey je 5 % – 10%.
Po namazání nohou krémem je dobré si obléct bavlněné ponožky, které dopomohou k lepší absorpci krému.
Výběr ponožek
Nejen klientům s diabetem se doporučují ponožky s obsahem cca 90 % bavlny a antibakteriálním efektem, které lépe vstřebávají pot a zabraňují vzniku mykóz i plísní. Tyto ponožky dále mají tzv. vaflový zdravotní lem, který „neškrtí“ nohu a nebrání tím prokrvování končetiny. Zakončené jsou tzv. řetízkovou špicí tvořící plochý šev, který brání vzniku otlaků a puchýřů na prstcích nohy a chodidle. Absolutně nevhodné je používat ponožky, které jsou těsné, ale po nastřižení lemu se změní v pohodlné. Tyto ponožky zase nedrží na noze a mohou se shrnout v obuvi a také způsobit otlaky či puchýře.
Dále se na trhu vyskytují ponožky vyrobené z vlákna Celliant™. Toto nové revoluční nanotechnologické vlákno má unikátní schopnost zvyšovat hladinu kyslíku v krvi periferních mikrokapilár, poskytuje úlevu od bolesti, podporuje rychlejší hojení ran, zlepšuje kvalitu spánku, zvyšuje svalový výkon a napomáhá regulaci tělesné teploty.
Navíc je vlákno Celliant™ opatřeno speciálním opláštěním patentovanou technologií AEGIS™, která ničí bakterie a mikroorganismy a zabraňuje jejich rozmnožování. Výhodou těchto ponožek je, že se povrchová vrstva vlákna s antimikrobiálním účinkem nezničí praním. Všechny tyto vlastnosti dohromady mohou mít pozitivní vliv na zpomalení rozvoje komplikací diabetické nohy. Tyto ponožky jsou díky své kvalitě ve vyšší cenové kategorii. Při oblékání ponožek vždy zkontrolujte, zda v nich nejsou nopy. Ty se do ponožek dostanou při výrobě anebo po vyprání. I ten nejmenší nopek dokáže způsobit velké problémy, jako jsou otlaky či odřeniny. Je nesmírně důležité ponožky měnit každý den za čisté. Důvodem jsou odumřelé buňky kůže, které se uvolní z povrchu kůže a zůstanou v ponožce. Spolu s potem, prachem z obuvi a prostředí vytváří dobré mikroklima pro bakterie, které jsou zdrojem mykóz.
Výběr obuvi
Na počátku své doby měla obuv chránit jen před poškozením nohou a před zimou. S vývojem doby se obuv stala módním doplňkem a důležitou potřebou pro člověka. Tím dochází i k vývoji obuvi vyráběné z nevhodného materiálu a v nevhodném designu pro nohy.
Osobám s diabetem není doporučeno chodit naboso, aby nedošlo ke zbytečným zraněním, při kterých si mohou něco zapíchnout do chodidla, způsobit si odřeniny a řezné rány, včetně popálenin o horké kameny, dlažbu či beton v teplých letních dnech. Je tedy vhodné i přes léto nosit ponožky a uzavřenou obuv, která se pro letní období vyrábí. Tím je zabráněno zmiňovaným zraněním, ze kterých mohou následně vyplynout diabetické komplikace.
Je vhodné, aby obuv měla nadměrek u ženské obuvi cca 1 cm a u mužské obuvi cca 2 cm vzhledem k možnosti vzniku deformace prstců u menší obuvi. Dále při koupi stélek (vložek) do obuvi je vhodné vědět že pro osoby s diabetem není vhodná stélka s tzv.“srdíčkem“ neboť může vyvolávat tlak na měkkou tkáň na chodidle a tím způsobit až destrukci tkáně. O tom, zda je do stélky třeba zabudovat „srdíčko“ by měl rozhodnout lékař nebo protetik.
Pro osoby s diabetem je nejvhodnější tzv. profylaktická vycházková obuv, kterou lze zakoupit ve zdravotnických potřebách nebo ji podle vážnosti diagnózy v současné době může předepsat lékař na poukaz s příspěvkem zdravotní pojišťovny a doplatkem osoby s diabetem.
Nohy nás nosí celý život. Proto je důležité mít správnou obuv již od dětství. Existují i speciální prodejny dětské zdravotní obuvi.
Stejně tak, jak je doporučováno osobám s diabetem, aby si kontrolovaly ponožky, je vhodné kontrolovat i obuv před obutím, neboť do ní mohl spadnout nějaký předmět nebo v ní mohl zůstat kamínek, který osoba při snížené citlivosti nohou nemusí ani pocítit a způsobí mu poranění.
Je také doporučeno večer po vyzutí obuv vydezinfikovali speciálním přípravkem proti plísním k tomu určeným. Na českém trhu jsou i filtry do obuvi, které se do ní vkládají nejlépe přes noc. Aktivní látky obsažené ve filtrech pohlcující pachy, vlhkost, působí antibakteriálně a preventivně proti plísním a bakteriím. Jejich předností je i to, že obuv příjemně provoní.
Pedikúra
K péči o nohy patří i pedikúra. Většina z nás si pedikúru dělá doma. Domácí pedikúra spočívá ve stříhání nehtů, broušení pat a mazání krému. Je důležité nehty stříhat rovně a u nehtového valu, kde vznikne ostrý roh, jej nevystřihávat, ale pilníkem jemně zabrousit dokulata. Pokud však přesto na měkkou tkáň nehet tlačí a způsobuje bolest, je vhodné navštívit specialistu pedikérku.
V případě, že si člověk část nehtu u nehtového valu vystřihne, dojde k zarůstání nehtu.
Spolu s tlakem obuvi vznikne zanícení, případné zhnisání a u osob s diabetem se následně vytvoří ulcerace a gangréna prstce. V převážné většině se tato problematika týká obou palců na dolních končetinách.
Na broušení pat je důležité zvolit vhodný nástroj. Na trhu existují pemzy, které se drobí a tyto částečky mohou zůstávat v rozbroušené kůži, nebo krédo (credo) – seřezávač na paty pro domácí použití, který obsahuje žiletku a člověk se s ním velmi lehce může zranit, či nástroj, který se podobá struhadlu a narušuje strukturu kůže na noze. Osoby s diabetem by měly volit nástroje, kterými si nezpůsobí zranění. Mezi ně patří speciální pilníky na chodidla, např. skleněné, papírové nebo keramické.
V současné době se v Česku otevřelo mnoho salonů, které provozují mimo jiné také pedikúru. Provádí se buď pedikúra klasická – “mokrá”, kdy se nohy před úpravou namáčejí ve vodní lázni a následně nehty upravují kleštěmi a na pokožku se obvykle používají ostré předměty (skalpel či krédo) nebo pedikúra přístrojová – „suchá“ nesprávně nazývaná také „medicinální“ (tento název není v ČR povolen), kdy se nohy upravují nasucho pomocí speciálního podiatrického přístroje a není narušována integrita kůže. Tato přístrojová technologie je doporučena osobám s diabetem, neboť v současné době dosahuje nejvyššího stupně kvality ošetření nohou bez rizik ublížení na zdraví.
Je vhodné při příchodu na pedikúru oznámit pedikérce, že jste diabetikem, případně si i vyžádat její doklady o kvalifikaci a oprávnění vykonávat tuto činnost.
V České republice existuje Česká podiatrická společnost o. s., která sdružuje odborníky v pedikérské praxi, reflexologii a také z medicínských oborů – dermatologie, ortopedie, rehabilitace, diabetologie, aj. Nedílnou součástí jsou i činnosti v masérské oblasti, nail-art a výroby obuvi. Seznam odborníků naleznete v sekci „Poskytovatelé podiatrických služeb“na webových stránkách www.podiatrie.cz.
Gymnastika nohou
K péči o nohy patří také cvičení nohou a jejich masáž. Při cvičení dochází k procvičování kloubů a posilování svalů na noze, čímž se zabraňuje destrukci příčné a podélné klenby nohou. Cvičení napomáhá i k lepšímu prokrvení nohou. Aby cvičení vykazovalo účinek, mělo by se provádět alespoň 5 min denně. O cvičení dolních končetin bylo vydáno již mnoho knih, brožur a letáčků. Přehled cviků lze najít i na internetu, případně u svého diabetologa či podiatra.
Mgr. Monika Kadeřábková – vystudovala Vysokou školu zdravotnictví a sociálních věcí sv. Alžběty, pracuje jako pedikérka a je členkou České podiatrické společnosti o.s.
1836
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný