Péče o nohy diabetiků v létě

Péče o nohy diabetiků v létě

V horkém letním období je velmi nutné věnovat dostatečnou pozornost péči o nohy a výběru vhodné obuvi. Nohy diabetiků jsou náchylnější k nejrůznějším infekcím i plísňovým onemocněním. Diabetoložka MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph. D. shrnuje v několika tipech, na co by diabetici neměli při péči o nohy zapomenout.

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi při nedostatečné kompenzaci cukrovky poškozuje cévy i nervy a vede ke snížení obranyschopnosti proti infekci. Následkem je nedostatečná obranná reakce při vniknutí mikroorganismů do poranění a také při dalším šíření infekce, které je tak rychlejší a snadnější.

Dopřejte nohám každodenní koupel

V teplém letním počasí platí dvojnásob, že nohy diabetika potřebují pravidelnou péči, a každodenní koupel nohou ve vlažné vodě je nezbytná. Voda by měla být nejvýše 37 °C teplá.
Teplotu je třeba změřit teploměrem nebo alespoň orientačně ponořením lokte do lázně. Nemocní cukrovkou často mívají snížené vnímání tepelných i bolestivých podnětů na nohou a mohli by se opařit.

Odstraňte zatvrdlou kůži

Zatvrdlou kůži, která se u diabetiků tvoří rychleji, je nutné pravidelně odstraňovat. V zatvrdlé kůži vznikají praskliny, které se u diabetiků stávají vstupní branou infekce. K jejímu obroušení se hodí nejlépe pemza, v žádném případě nesmí být užity ostré nástroje.

Pečujte o kůži mezi prsty

Po umytí je třeba nohy důkladně osušit, také mezi prsty. Používání hydratačních krémů zabraňuje nadměrnému vysušení pokožky a dodává jí pružnost. Je ovšem nežádoucí nanášet tyto přípravky mezi prsty, tato oblast bývá dostatečně vlhká. K jejímu ošetření se lépe hodí pudr.

Nehty zastřihujte rovně

Nehty na prstech musí být zastřihovány rovně, mají kopírovat tvar konce prstu. Je nevhodné stříhat je do obloučku jako nehty na prstech ruky. Mohly by potom zarůstat. Nehty ve vodě měknou, proto je snadnější stříhat je bezprostředně po koupeli.

Nezapomínejte na kontrolu případných poranění

Nohy si každý diabetik musí denně pečlivě prohlížet. Jestliže má pohybové problémy nebo špatný zrak, požádá někoho ze svého okolí, aby mu nohy pravidelně kontroloval. Je třeba si všímat i drobných poranění, zatvrdlé kůže, otlaků, mozolů, kuřích ok, změn zbarvení kůže či nehtů, případně i změn ochlupení, deformit. Zarostlé nehty, kuří oka a mozoly by měl odstranit odborník. Lze doporučit odborné provedení pedikúry. Je ovšem nutné informovat pedikérku o tom, že trpíte cukrovkou.

Nechoďte bez ponožek ani bosí

Ani v těch největších vedrech nesmíte chodit bez ponožek nebo dokonce úplně bosí, a to ani doma, ani venku. Riziko poranění nohy a následné infekce rány je příliš veliké, a jsou-li končetiny necitlivé, nelze ani při nejlepší pozornosti vyloučit poranění nohy a jeho infikování. Například trn vražený v noze nemusí být cítit a někdy ani vidět. Přesto se i tato drobná rána zanítí a může vést ke vzniku nehojícího se vředu.

Noste pohodlnou a prodyšnou obuv

I letní obuv pro diabetiky nesmí nikde nohy tísnit ani tlačit, musí být dostatečně široká a o 1–2 cm delší než noha. Boty, které diabetik nosí, by měly být prodyšné, tedy vyrobené z přírodních materiálů (kůže, bavlna). Mají mít dostatek prostoru pro prsty a nesmí ani v jiných místech nohu tísnit. Vhodné jsou boty šněrovací s mírně zvýšenou částí pod patou. I sandály by měly mít pevnou patu a částečně i špičku, aby noha nikdy nepřesahovala obuv. Podpatek by neměl být vyšší než 3 cm. Vyšší podpatky ovšem nelze doporučit, neboť při jejich nošení dochází k přetěžování klenby nohy a zvýšenému tlaku na plosku nohy. Možnost částečného upravení šířky boty bývá užitečná (šněrování nebo suchý zip).

Při nákupu obuvi se osvědčilo i měření šířky boty v místě příčné klenby. Aby nedocházelo ke zvýšení tlaku na hřbetní plochy prstů, je účelné dbát na přiměřenou výšku boty. Podrážka má být tužší, vložka měkká a elastická. Vhodný je kolébkovitý tvar podrážky (špička zvednutá o 2,5 cm). Boty bývá nejlepší zkoušet na večer, protože noha je po celodenní námaze naběhlá. Také domácí obuv musí dobře padnout. Novou obuv je lépe mít na nohou zpočátku krátce a nohy častěji prohlížet.

Před obutím by diabetik měl vnitřek bot prohlédnout a prohmatat, zda v nich nejsou kamínky, praskliny nebo jiné závady, které by mohly způsobit otlak nebo poranění. Správné je několikrát denně se přezout, aby se předešlo dlouhému působení tlaku na stejná místa na nohou.

Ponožky si vyměňujte denně

V létě se nohy nadměrně potí, proto je třeba ponožky nebo punčochy měnit denně, v případě potřeby i vícekrát. Měly by být zhotoveny z přírodních materiálů, v létě tedy z bavlny. Důležitá je jejich správná velikost. Lemy nesmí škrtit nebo naopak být příliš volné, aby se ponožky neshrnovaly.

Chraňte své nohy před plísněmi

Podceňovaná, a proto velmi nebezpečná bývají plísňová onemocnění kůže nebo nehtů. V letních měsících jsou zvláště vhodné podmínky k jejich šíření, častěji se koupeme ve společných koupalištích a bazénech. Nohy se v parném počasí více potí a kůže je vlhká a macerovaná, vznikají podmínky pro rychlý vznik a rozvoj plísňového onemocnění. Kůže narušená takovým onemocněním se stává vstupní branou pro závažnější infekce. Plísně na kůži mohou mít podobu svědivých puchýřků, často se objevujících mezi prsty. Na nehtech se projevují zesílením, zhrubnutím nehtu a změnou jeho barvy. Léčbu přenecháme odborníkům. Prádlo je nutné vydezinfikovat vyvařením a všechny boty ošetřit protiplísňovými prostředky. Při návštěvě bazénu, sauny nebo jiného sportovního zařízení je třeba chránit nohu obuví i zde.

Případná poranění pečlivě ošetřete

Pokud dojde při vší opatrnosti přece k poranění nohy, pečlivě ho vydezinfikujeme a případně přelepíme náplastí. Bedlivě musíme sledovat, jestli se hojí. Pokud by bylo poraněné místo červené, oteklé a kdyby se otok a zarudnutí šířily do okolí, je nevyhnutelná návštěva lékaře. Odbornou pomoc pacient nalezne v každé chirurgické ambulanci.

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

1657

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku