Pažitka: Nejznámější kuchyňský zázrak vyčistí i ty nejzazší kouty našeho těla

Pažitka: Nejznámější kuchyňský zázrak vyčistí i ty nejzazší kouty našeho těla
Pažitka se používá napříč kontinenty jako velice aromatická bylinka Zdroj: Pixabay

Lidé mají v dnešní době ke zdravému životnímu stylu čím dál tím blíže. Snaží se stále konzumovat ty nejlepší potraviny z dalekých krajin nebo suplementy v prášku, přitom málokdo z nich tuší, že jim ta pravá superpotravina roste bez větší snahy i doma na parapetu. Pažitka totiž nejen patří k nejznámějším kuchyňským bylinkám, ale zároveň je nabitá prospěšnými živinami a antioxidanty.

Účinky pažitky jsou dokonce tak silné, že bychom jí mohli přezdívat uklízečka našich střev a cév. Její využití v kuchyni i v tradiční medicíně je opravdu široké a lidé ji využívají napříč kontinenty i staletími. Pojďte si přečíst o prospěšnosti pažitky a zároveň vyzkoušet recept na rychlou pomazánku, kde tento malý zázrak hraje hlavní roli.

Pažitka pod drobnohledem

Svěže zelené a silně aromatické stonky pažitky jsou příbuzné jarní cibulce, pórku, česneku a cibuli. Její antibakteriální účinky znali už před čtyřmi tisíci lety, a právě kvůli této vlastnosti přidávaly kuchařky pažitku hojně do každého jídla. Dokonce se uvádí, že pažitka byla vedle petržele nejoblíbenějším a nejznámějším dochucovadlem středověku.

Zajímavost: Patří do rodu česneku a je jedním z jeho 700 druhů.

Co obsahuje?

Zelené zlato, známé také jako šnytlík, má v sobě obrovské množství zdravě prospěšných látek. Kromě toho, že je nabitá životně důležitým vitamínem C, který chrání buňky proti oxidačnímu stresu, obsahuje pažitka také vitamíny ze skupiny B a K. Z minerálů je to pak draslík, vápník, fosfor, sodík, železo a betakaroten.

Mimo to je nečekaně nabitá vlákninou, která společně s obsahem vitamínů zlepšuje metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků. Sto gramů pažitky obsahuje 2,5 g vlákniny, a dokonce 3,5 g bílkovin. Dále obsahuje:

    • alicin, u kterého je prokázáno, že snižuje cholesterol a tuhost cév, čímže je schopen celkově dostat krevní tlak k normálním hodnotám,
    • vitamín A, a to až 145 % denní doporučené dávky,
    • flavonoidní antioxidanty zeaxanthin a lutein, které mají tendenci chránit tělo před rakovinou plic a dutiny ústní,
    • kyselinu listovou, která je doporučena především těhotným ženám, protože má schopnost bránit plod matky,
    • glutathion, u něhož četné studie zjistily, že dokáže zabránit rakovině prostaty.

Zajímavost: Flavonoidy v pažitce a vysoké množství vlákniny mají antidiabetické vlastnosti v léčbě diabetu 2. typu. Nejenom, že pomáhají udržovat hladinu v cílovém rozmezí, ale zároveň se řadí k potravinám s nízkou hodnotou glykemického indexu.

Čemu pomáhá?

Povaha pažitky je, jak už bylo řečeno, antivirová a protizánětlivá – znamená to, že umí bojovat proti cizím patogenům a posiluje zároveň imunitu. K tomu všemu povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, ale například je doporučována i při rekonvalescenci.

Díky svým flavonoidům chrání tělo před rakovinou jícnu, žaludku, tlustého střeva, prsu i plic. Dokonce je schopna rozpouštět krystaly šťavelanu vápenatého, nechvalně známého jako ledvinové kameny. Vitamín K podporuje především zdravé kosti, ale pomáhá předcházet i poškození neuronů v mozku, které mohou mít za následek Alzheimerovu chorobu.

    • Je skvělou prevencí infarktu a angíny pectoris,
    • má močopudné účinky,
    • je vhodná po těžké nemoci nebo zátěži,
    • pomáhá zlikvidovat střevní parazity.

Zajímavost: Odvar z pažitky se léta používá jako domácí lék na podporu růstu vlasů. Jeho antimikrobiální vlastnosti mohou léčit vlasové folikuly a zlepšit jejich prokrvení.

Velký snídaňový speciál: Když dojde inspirace, vsaďte na podmáslí nebo chia semínka

Snídaně, stejně jako všechna další hlavní jídla, by měla být připravena s ohledem na zásady vyváženého talíře. Rozhodně by vám tedy ve snídani ...

Pěstování a stříhání

Tahle bylinka není vůbec náročná na údržbu, samozřejmě ji můžete koupit v jakémkoliv supermarketu, ale není těžké ji vypěstovat ani doma za oknem. Pažitka většinou vyroste šest týdnů po výsevu – v létě vykvétá četnými fialovými květy, které jsou mimo jiné také jedlé.

Při stříhání si dejte pozor, abyste neporanili a nenávratně nepoškodili cibulky. Lepší je nechat nad cibulkami dva centimetry listů (dutých stonků) – jen tak vám pažitka poroste vesele dál.

Tip: Pažitku nikdy nesušte, protože tak ztrácí své aroma. Lepší variantou je ji zamrazit.

Recept: Tvarohová pomazánka s pažitkou a slaninou

Šnytlík se dá opravdu hojně využít jak v teplé, tak ve studené kuchyni (nikdy ho nevaříme a přidáváme do jídel až na úplný závěr). Notoricky známou pomazánku s tvarohem si dnes připravíme i my, i když v trochu jiné, vylepšenější verzi.

Suroviny:

  • 2 plátky podmáslového chleba
  • 1 polotučný tvaroh
  • 100 g slaniny
  • 1 menší červená cibule nebo šalotka
  • pořádný trs pažitky
  • olivový olej
  • sůl, pepř

Postup:

  1. Na začátek si předehřejte troubu na 180 °C, vyložte plech pečicím papírem a na něj položte plátky slaniny, které dáte do trouby vyškvařit (dokud nebude pěkně křupavá, ale pozor na to, abyste ji nespálili).
  2. Mezitím si nakrájejte najemno cibulku (nebo šalotku), přidejte tvaroh, sůl, pepř a pořádnou porci pažitky.
  3. Až bude slanina správně křupavá, nakrájejte ji na malé kostičky a přidejte do tvarohové pomazánky, kterou pak dáte do lednice vychladit.
  4. Mezitím si nakrájejte chleba na plátky, zakápněte olivovým olejem a dejte na (kontaktní) gril opéct z obou stran.
  5. Na opečený chleba dejte pomazánku a posypte ještě pažitkou.

Dobrou chuť.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, healthifyme.com, netmeds.com

9617

Diskuze k článku