Pampeliška: Královna jara s protizánětlivými a antidiabetickými účinky

Pampeliška: Královna jara s protizánětlivými a antidiabetickými účinky
Pampeliška má močopudné a antidiabetické účinky. Pomáhá i na trávení Zdroj: Pixabay

Jaro je za dveřmi a s ním i záplava nádherných žlutých kvítků, které mají úžasné léčivé schopnosti. Mezi potenciální zdravotní účinky pampelišek patří regulace hladiny cukru v krvi, močopudné účinky, pročištění jater i pozitivní vliv na trávení. A nejen to. Už jste vyzkoušeli pampeliškovou kávu? Recept najdete na konci článku.

Pampeliška je rostlina s nádherně žlutými květy. Mezi nejběžnější druhy této rostliny patří Taraxacum officinale, který roste v mnoha částech světa.

Pampeliška jako pohroma zahrádkářů

Pampeliška je vytrvalá bylina, kterou majitelé domů obklopených zahradami obvykle z duše nenávidí. Pampeliška sice na jaře, když kvete, krásně vypadá, ale po odkvětu už tak hezká není a šíří se vskutku lavinovitě. Milovníci vypiplaných městských zahrádek pak lomí rukama. A přitom by měli přírodě blahořečit, že jim pampelišky seslala.

Pampeliška je miláčkem včel a dalších opylovačů. Ačkoliv je považována za plevel, může být na zahradě výbornou „společenskou“ rostlinou. Její hluboké kořeny vytahují živiny pro rostliny s mělčími kořeny a dodávají půdě dusík a minerální látky.

Podobně jako čekanka má pampeliška vysoký stonek se sladce vonícím květem, který se mění v chmýří se semeny, která vítr roznáší do všech stran.

Můj příběh: Kvůli neuropatickým bolestem nemohu spát. Množství léků mi přitom ničí ledviny

„Ani nevím, co je horší – jestli to mravenčení u nártu, nebo ta pálivá bolest, která mi občas projíždí holení. Cítím se hrozně vyčerpaná. Můj ...

Historie léčebného využití

Pampeliška byla už v dávných dobách blahořečena pro celou řadu prospěšných vlastností. Její listy se používaly k léčebným účelům, květy zase k výrobě vína, hořké kořeny se využívaly na vaření.

Zmínky o pampelišce se objevily už ve starověkých spisech. Arabští lékaři používali pampelišku v léčitelství v 10. a 11. století. Číňané a Indové ji zase po staletí pěstovali jako lék na jaterní choroby a zažívací potíže.

Pampeliška proti plešatosti

William Langham, lékař a bylinkář, který žil v 16. století, ve své knize Zahrada zdraví napsal o účinku pampelišky na plešatost: „Často používaná [pampelišková] šťáva podporuje růst nových vlasů.“

Víno, které se proslavilo v literatuře

Na konci jara se vyrábělo pampeliškové víno, které se pilo na podzim a v zimě. Dámy pily sladké a lehké víno jako digestiv. Tento nápoj byl dokonce v roce 1957 oslavován jako součást americké kultury ve slavném románu Raye Bradburyho. I dnešní internet se doslova hemží recepty na zdravé pampeliškové víno.

Léčivé účinky pampelišky

Listy pampelišek obsahují spoustu vitaminů a minerálů, včetně železa, draslíku a vápníku. Navíc jsou bohatým zdrojem karotenu, silic, tříslovin a hořčinů. Nejzajímavější – zejména pro diabetiky – je ovšem kořen smetánky lékařské, který je bohatý na rozpustnou vlákninu inulin. S čím vším vám může pampeliška pomoci?

  • Močopudné a detoxikační účinky: Přispívá k pročištění organismu. Květ pampelišky obsahuje především flavonoidy, které jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů.
  • Stimulace trávicích sekretů: Zvyšuje také produkci slin, které následně pomáhají štěpit sacharidy, podporují žaludeční šťávy a pomáhají uvolňovat žluč. Přispívá k lepšímu trávení a je dobrá při léčbě nechutenství.
  • Podle některých výzkumů dokonce pampeliška podporuje normální funkci jater.
  • Udržování hormonální rovnováhy: Pampelišku by měly konzumovat především ženy, které se potýkají s menstruačními křečemi nebo nepravidelným menstruačním cyklem.
  • Pomáhá s kožními potížemi: Je dobrá na bradavice, pupínky a mozoly, při svědění, atopickém ekzému nebo při akné. Může také pomoci s vybělením pih.
  • Antidiabetické účinky: Podle výzkumu z roku 2022 je polyherbální kombinace pampelišky (T. officinale) a hořké okurky (M. charantiaje) bohatá na různé bioaktivní látky, které vykazují antidiabetické vlastnosti. Proto má tato polyherbální kombinace potenciál být dále rozvíjena jako komplexní fytoterapeutický prostředek pro léčbu cukrovky II. typu. Antidiabetické účinky potvrdily i další studie.
  • Protizánětlivé účinky: Výzkum prokazuje, že všechny části pampelišky obsahují mnoho přírodních protizánětlivých a antioxidačních látek.

Jak konzumovat pampelišky?

Mladé neporušené listy pampelišky můžete přidat do salátů či polévek. Nahraďte jimi jiné zelené listy, včetně špenátu, hořčice nebo listového salátu. Macerací ve vodě zbavíte listy části hořkosti. Větší listy osmahněte s olivovým olejem, cibulí, česnekem, solí a citronem a přidejte do pesta, těstovin, omelet, polévek a slaných koláčů. Z kořenů si zase můžete vyrobit domácí bezkofeinovou kávu. Kořeny pampelišky mají podobnou chuť jako káva z čekanky, ale obsahují více antioxidantů a živin než běžná káva. Recept najdete níže.

Kmín: Spojenec v boji se špatným trávením a bolestivou menstruací, pomůže i při cukrovce a s hubnutím

Kmín kořenný (Carum carvi) pochází z mírného pásma Asie a má dlouhou historii. Historicky se kmín používal k léčbě všeho možného – od zažívacích ...

Recept: Bezkofeinová káva z pampelišek

Chcete se pokusit o domácí pampeliškovou kávu? Není to těžké.

Vyryjte na zahrádce několik pampelišek i s kořeny. Mějte přitom na paměti, že kořeny na jaře jsou sladší než na podzim. Podzimní ale zase mají větší léčebnou sílu než ty jarní. Ideální je připravit si jak jarní, tak podzimní kávu.

Je důležité, abyste použili pampelišky z místa, kde nepoužíváte chemická hnojiva. Ideální je, když si pro tyto účely pořídíte na zahrádce „zdravý“ koutek. Vyplatí se přistupovat k pampeliškám se stejnou láskou jako k jiným bylinkám, které pěstujete. Na kávu pak vyberte rostliny, které jsou starší než jeden rok. Mladší rostliny nebudou mít dost silný kořen.

Než se pustíte do přípravy kávy z pampeliškových kořenů, musíte kořeny důkladně vydrhnout a opláchnout. Nikdy je neloupejte. Po osušení je položte na plech a pomalu je sušte v troubě asi dvě hodiny při teplotě cca 70 stupňů Celsia. Pak teplotu zvyšte na cca 140 stupňů Celsia a pečte ještě 2 hodiny. Následně kořeny rozemelte (při pokojové teplotě) v mixéru nebo kuchyňském robotu. Až do použití skladujte v zakryté sklenici.

Kávu následně připravíte tak, že jednu vrchovatou lžičku praženého mletého kořene pampelišky přidáte do jednoho šálku převařené vody a necháte zhruba tři minuty louhovat. Sceďte a zároveň kávu nalijte do šálku a podávejte. Podle chuti přidejte smetanu, případně cukr nebo oblíbené sladidlo.

Zdroj: circulatingnow.nlm.nih.gov, dále dle textu

10611

Diskuze k článku