Pampeliška je dobrým pomocníkem v kuchyni i kosmetice. Káva z kořene by měla zajímat i diabetiky

Pampeliška je dobrým pomocníkem v kuchyni i kosmetice. Káva z kořene by měla zajímat i diabetiky
Kromě toho, že ji využívají bylinkáři, je pampeliška oblíbenou kosmetickou surovinou pro zachování krásné a zdravé pleti. Zdroj: Pixabay

Krásné, žluté hlavičky pampelišek již brzy vykouknou na obdiv světu. Jeden ze symbolů jara oplývá nemalými léčivými schopnostmi. Mohou být dobrým přítelem diabetika – například v úspěšném managementu hladin krevního cukru.

Pampelišky jsou bohaté na vitamíny a minerály, napomáhají obnovit energetické rezervy organismu a podporují správnou činnost trávicího systému. Jejich detoxikační síla pomůže obnovit vaše játra.

Žlutá perla lidového léčitelství, noční můra zahradníků

Smetanka lékařská, lidově pampeliška, botanicky Taraxacum officinale, je vyhledávanou jarní bylinou nejen kvůli krásným žlutým květům. Je natolik rozšířená, že ji prostě nelze ignorovat. Mnozí ji poměrně nespravedlivě vnímají jako jarní plevel. Pro zahradníky může představovat opravdovou noční můru, protože je téměř nezničitelná. Seříznete ji nízko u země, ale její silný kořen ustoupí novým výhonkům. Pro bylinkáře ale představuje vysoce ceněný poklad. Je velmi rozšířená ve většině mírných pásem severní polokoule.

Růžicovité listy pampelišky jsou – stejně jako další její části – jedlé, spolu s kořeny představují základní terapeutický arzenál aktivních bylinkářů. V 19. století byla poměrně populární terapie pampeliškami (taraxakoterapie).

Ve starověkých lékopisech se zmiňuje jen zřídka. Prameny ale uvádí, že ji používali například arabští lékaři a následně pak svatá Hildegarda z Bingenu. Ta ve svých knihách uvádí, že pokud jíte pampelišku často, pročistíte si žaludek a pomůžete snížit výskyt očních poruch. Nyní ji bylinkáři používají jako jaterní, žlučníkové a ledvinové tonikum. Může se užívat ve formě potravinových doplňků jako jsou různé tinktury, kapsle, nebo pít jako odvar či výluh. Nejlepší doba pro sklizeň kořenů pampelišky je podzim, zima a velmi brzké jarní dny, protože tehdy jsou nejbohatší na prospěšné látky. Následně je pak v růstovém cyklu předávají listům a květům.

Kdy se pampeliška indikuje?

  • Při litiáze, ať už močové nebo žlučové (chorobné tvoření kamínků).

  • Při jaterních potížích, žloutence.

  • Jako čistič krve.

  • V případech hypercholesterolémie (zvýšený LDL cholesterol v krvi) a ateromatózy (ukládání cholesterolu v cévních stěnách).

  • U revmatismu a dny jako mírný prostředek proti bolesti.

  • Jako účinné diuretikum pro eliminaci zadržování vody v organismu.

  • Pro podporu trávení a prevenci zácpy.

  • Proti projevům chudokrevnosti (anémie).

  • Jako kosmetický prostředek při kožních potížích.

  • Vnitřně se doporučuje také jako prostředek proti celulitidě, protože působí proti zánětu a odvodňuje.

Březová voda je vyhledávaným přírodním lékem. Měli by se na ni zaměřit i diabetici

Bříza je jednou z oblíbených jarních dekorací a skýtá také mnohé léčivé schopnosti, které byly využívány prakticky od nepaměti. Pití březové mízy ...

Nečekané kosmetické výhody pampelišky

Zevně je pampeliška velmi užitečná v boji proti některým kožním onemocněním, jako je lupénka, strupy, akné, vředy, ekzémy. Čisticí vlastnosti jejího kořene oceníte také v případě poškozené a unavené pleti, je výbornou vzpruhou pro stárnoucí pokožku. Bílý latex obsažený ve stoncích se používal k odstraňování pigmentových nesrovnalostí a jaterních kožních skvrn.

Pampeliškový olejový macerát se používá pro úlevu namožených svalů nebo jako hydratační pleťový prostředek před nanesením krému.

Pampelišky jsou v kosmetice vyhledávané hlavně jako výborný zdroj vitamínu C, který působí jako silný antioxidant, podporuje přirozenou tvorbu kožního kolagenu, zlepšuje imunitu pokožky, a také beta-karotenu a vitamínu A, který je nezbytný pro správné množení buněk. Obsahuje i flavonoidy a mastné kyseliny, které pomáhají zachovat krásnou a zdravou pleť. Chrání ji před útoky volných radikálů a snižuje známky předčasného stárnutí.

Dejte si pampeliškové kafe! Prospěje trávení i glykémii

Co se týče osob, které se léčí s diabetem, je pro ně pampeliškové kafe více než zajímavé. Kromě toho, že je výborným antioxidačním prostředkem, a bojuje tak proti vzniku diabetických komplikací, je pozoruhodné také jako pomocník pro úspěšný management hladin krevního cukru.

Antidiabetické vlastnosti pampelišky jsou připisovány bioaktivním složkám, které jsou v ní obsažené, konkrétně se jedná o taraxasterol, kyselinu chlorogenovou a seskviterpenové laktony.

Tyto laktony jsou jedním z přírodních prostředků doporučovaných k úspěšnému managementu hyperglykémie. Uvádí se také jako dobrý pomocník bojující proti projevům oxidativního stresu a regulátor s ním spojeného rozvoje infekčních ložisek v organismu. Proto mohou být laktony velmi zajímavé pro diabetiky II. typu. Hořké složky aktivují trávicí trakt, podporují zdravou chuť k jídlu, zklidňují trávení a stimulují játra a slinivku břišní.

Pampeliškové kafe koupíte poměrně snadno v bio obchodech a na internetu. Je výbornou náhradou klasické kávy, například pokud se chcete detoxikovat nebo máte chuť na oblíbený nápoj v pozdních odpoledních či večerních hodinách. Je příjemně hořké, dá se z něho připravit také lahodné cappuccino.

Jak si ho vyrobit doma?

  • Pečlivě umyjte pampeliškové kořeny, abyste odstranili veškeré nečistoty. Použijte klidně kartáč na zeleninu.
  • Nakrájejte kořeny na tenké plátky a opražte je na pánvi, bez tuku. Můžete je také připravit v troubě na plechu při teplotě 180 °C, ale musíte hlídat, aby se nepřipálily. Minuty závisí na tloušťce kořenů a výkonu vaší trouby. Nejlepší je připravit si kořeny těsně poté, co jste troubu využili k jinému účelu, nemusíte ji zbytečně roztápět. Opražené kořeny pak pomelte v mlýnku na kávu, lze je také rozdrtit pomocí hmoždíře a můžete je pak používat jako klasickou kávu.
  • Pampelišková káva se hodí jako náhrada kávy do sladkého pečiva nebo nepečených dezertů.
  • Připravujete-li si pampeliškové kafe, zalijte prášek (2 kávové lžičky na hrnek) horkou vodou, nechte 5–10 minut vyluhovat a následně přefiltrujte.

Černá ředkev je prospěšná oběhovému systému. Diabetikům pomůže s managementem škodlivého cholesterolu

Terapeutické výhody černé ředkve jsou oblíbené v tradičních lidových medicínách hlavně při potížích respiračního traktu, nebo pokud vás zlobí ...

Pampeliška v jarní kuchyni podpoří zdraví jater

Pampeliška obsahuje mnoho tělu prospěšných vitamínů a minerálů. Najdete v ní vitamíny A, B, C, vápník, draslík, železo, hořčík, fosfor, oxid křemičitý, sodík, síru a mangan. Díky obsahu těchto látek napomáhá celkovému dobrému fungování organismu a jeho nastartování po dlouhé a náročné zimě.

Jako bylina s obsahem síry je prospěšná diabetikům při úspěšném managementu hladin krevní glukózy.

Pro mnohé lidi tvoří nedílnou součást zdravé jarní kuchyně. Ať už syrová, nebo vařená. Vyskytuje se v omeletách, salátech, zapékaných pokrmech, chutných polévkách, limonádách nebo také džemech. Můžete si udělat i pampeliškový ocet, upražit si kořen, který pak namelete na vlastnoručně vyrobenou pampeliškovou kávu. Mladá poupata se dají kandovat jako kapary. Listy se tradičně jedí například v salátu s vařenými vejci a opečenou slaninou, protože méně vynikne jejich typická hořkost.

Upozornění: Z preventivních důvodů se pampeliška nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. A také v případě onemocnění srdce. Není vhodná při alergii na rostliny z čeledi hvězdnicovitých. Obecně jí ale není připisována žádná zvláštní toxicita. V případě pochybnosti o vhodnosti potravinových doplňků s obsahem pampelišky pro váš konkrétní případ, obzvlášť, pokud užíváte léky na management glykémie, se poraďte s ošetřujícím lékařem. Stejné pravidlo platí, pokud máte žlučové kameny nebo trpíte neprůchodností žlučovodů.

Zdroje: Wholisticmatters.comPubmed.ncbi.nlm.nih.govHealthline.com

4354

Diskuze k článku