Kefír: Elixír, který pomůže s hypertenzí, cholesterolem i cukrovkou. Nejlepší je domácí
Padají vám vlasy? Vedle stresu či poruchy štítné žlázy může být na vině i cukrovka
Zdroj: Freepik
Vypadávání vlasů je normální, pokud se jedná o pár vlasů denně, které najdeme na oblečení nebo na kartáči při česání. Dochází-li však ke ztrátě znepokojivého množství vlasů či rovnou celých chomáčů, nastává důvod k obavám. Může se totiž jednat o signál, že v našem těle není něco v pořádku. Na vině může být celá řada příčin – od stresu přes hormonální změny až po diabetes. Pojďme se proto na padání vlasů podívat detailněji.
Jak poznat, že vám vlasy vypadávají nadměrně? Za normální hranici je považováno vypadávání 50–100 vlasů za den, při mytí dokonce až 300 vlasů, což je z celkového počtu cca 90–100 tisíc vlasů opravdu zanedbatelné množství. Pokud však dochází ke zvýšené ztrátě vlasů, je na vině pravděpodobně stres, nedostatek živin či nějaké onemocnění. Kromě potenciálního rizika onemocnění se pak vypadávání vlasů odráží také negativně na sebevědomí dané osoby a může zvyšovat úzkosti.
Cukrovka u mužů: Diabetici jsou vystaveni riziku erektilní dysfunkce a urologických potíží
I když jsou mezi diabetem 1. a 2. typu rozdíly a k jejich rozvoji dochází zpravidla v odlišném věku (diabetes 1. typu se typicky rozvíjí u dětí a ...
Proč dochází k nadměrnému vypadávání vlasů
Neobvyklá ztráta vlasů může být způsobena nejrůznějšími faktory. Opomeneme-li dědičnost, pak mezi ty nejčastější patří následující:
Stres
Jak jistě dobře víte, stres našemu zdraví rozhodně neprospívá – a negativně se může projevit právě i vypadáváním vlasů, a to zejména ten fyzický. Ke krátkodobé ztrátě vlasů může vést například vysoká horečka, operace, ztráta krve, nebo třeba porod – po něm mnohdy ženám vypadávají vlasy i několik měsíců. Vypadání vlasů v důsledku fyzického stresu se pak většinou zmírňuje, jak se tělo uzdravuje.
Mezi psychologickým stresem a ztrátou vlasů není souvislost natolik zřejmá.
Hormonální změny
Další příčinou vypadávání vlasů mohou být hormonální změny. U žen k němu většinou dochází po porodu nebo v období menopauzy, muži pak mnohdy ztrácejí vlasy s postupujícím věkem, a to zejména kvůli měnící se hladině dihydrotestosteronu – hormonu, který propůjčuje mužům jejich typické mužské rysy.
Nedostatek základních živin
S nadměrným vypadáváním vlasů je často spojen také nedostatek některých důležitých minerálů, zejména pak zinku a železa. Ke ztrátě ale může docházet i při nedostatku dalších živin, jako je vitamín C, vitamín B-12, vitamín A, biotin či selen.
Užívání některých druhů léků
Za ztrátou vlasů může stát i užívání některých druhů léků – k nim mohou patřit například některé léky na štítnou žlázu, antidepresiva či některé druhy perorální antikoncepce. Na vině pak může být i podstupovaná chemoterapie.
Onemocnění štítné žlázy
Vzhledem k tomu, že jsme již zmiňovali vypadávání vlasů v souvislosti s hormonálními změnami, jsou častou příčinou ztráty vlasů problémy se štítnou žlázou. Projevit se může jak při hypertyreóze (= nadměrná aktivita štítné žlázy, kdy dochází k nadměrné produkci hormonů štítné žlázy), tak při hypotyreóze (= nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy).
Lupus
Jednou z možných příčin ztráty vlasů může být také lupus – chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně a způsobuje rozsáhlé záněty a poškození těchto tkání.
Další možné příčiny
Na vině ztráty vlasů mohou být i další onemocnění, jako jsou například nemoci jater, ledvin, zánětlivé onemocnění střev či kožní onemocnění (lupénka, dermatitida atd.).
Cukrovka ohrožuje ledviny: Jejich zdraví můžete podpořit nejen stravou
Ledviny jsou velmi důležitým párovým orgánem, který se nachází v zadní části dutiny břišní, v oblasti beder, po obou stranách páteře. Tvarem ...
Nadměrné vypadávání vlasů a diabetes
Samostatnou kapitolou u vypadávání vlasů je cukrovka. Týkat se může diabetiků, prediabetiků i osob, které ještě o tomto onemocnění nevědí, pokud u nich nejsou hladiny cukru v krvi v normě. Nemáte-li cukrovku pod kontrolou, může se hromadit přijímaný cukr v krvi a postupně poškozovat orgány v těle, jakož i nervy a cévy. A právě poškozené cévy následně nemusí být schopny dodávat dostatek kyslíku pro výživu vlasových folikul, což může ovlivnit normální cyklus růstu vlasů. Toto nedostatečné okysličení se samozřejmě nemusí negativně odrazit jen na růstu/vypadávání vlasů, ale i chlupů a vousů.
Jak zabránit vypadávání vlasů
Pokud u vás dochází k nadměrnému vypadávání vlasů, měli byste co nejdříve navštívit lékaře – buď vašeho praktického lékaře, nebo dermatologa. Ten vám na základě vyšetření může doporučit buď lokální přípravek pro aplikaci přímo na postiženou oblast, předepsat léky, nebo – pokud je to možné – změnit vámi užívané léky za jiné, které nebudou ztrátu vlasů způsobovat.
Vypadávání vlasů může zpomalit také suplementace biotinu neboli vitamínu H. Ten se přirozeně vyskytuje v potravinách, jako jsou arašídy, mandle, vejce, cibule či oves, doplnit ho lze i potravinovými doplňky – v takovém případě je ale vhodné poradit se s lékařem či lékárníkem. A jste-li diabetik, nezapomínejte na správný management cukrovky.
Zdroje: autorský článek
Foto: Freepik
3403