Ovlivňují přístroje hladinu glykemie?

Ovlivňují přístroje hladinu glykemie?

Vědecké týmy z univerzit ve Štrasburku a z Amsterodamu se zaměřily na vliv umělého modrého světla na lidský organismus. Modré světlo vyzařují různé elektrické přístroje, např. monitory, televize či mobilní telefony.

Na základě studie vědci odhalili, že už hodina telefonování či práce na tabletu, a to především v nočních hodinách, má výrazný vliv na hladinu glykemie a vede ke zvýšení potřeby příjmu sacharidů. Již dříve bylo zjištěno, že umělé světlo významně zvyšuje riziko onemocnění diabetem 2. typu a má vliv také na další onemocnění, jelikož jsou v důsledku působení světla narušovány přirozené biorytmy našeho těla. Vědci předpokládají jistý vztah mezi citlivou oční sítnicí, která světlo z přístrojů zachycuje a posílá informace dále do určité části mozku, která mimo jiné řídí naši chuť k jídlu. V praxi to tedy může znamenat, že lidé užívající různá elektronická zařízení ve větší míře a především večer či v nočních hodinách, mohou být náchylnější ke zvýšené konzumaci sladkých potravin.

Vedoucí studie Anayanci Masís-Vargas k tomuto tématu řekl: „Nejlepším preventivním opatřením, které organismus ochrání od negativních účinků modrého světla, je důsledné omezení množství času, který před obrazovkami v noci trávíme. Pokud je opravdu nutné vystavovat se záření přístrojů v nočních hodinách, tak důrazně doporučuji využívat noční režim zařízení, který přepíná obrazovku na oranžové či méně modré záření, popř. používat brýle se speciálním filtrem, který částečně modré světlo eliminuje.“

720

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku