Ovlivňuje lepek vznik diabetu 1. typu?

Ovlivňuje lepek vznik diabetu 1. typu?

Norští vědci se zabývají myšlenkou, zda by mohla být konzumace lepku během těhotenství a v průběhu raného věku dítěte spojena s vyšším rizikem vzniku diabetu 1. typu. Podívejte se, na co přišli během výzkumu.

Lepek, jinak také gluten, je všeobecný název pro skupinu glykoproteinů, které se běžně vyskytují v pšenici, ječmenu a žitných produktech, včetně chleba nebo těstovin. V norské studii se vědci rozhodli prozkoumat souvislost mezi příjmem lepku u nastávající matek a dětí ve věku 18 měsíců a možným rizikem rozvoje diabetu 1. typu. Výzkumu se zúčastnilo více než 86 000 dětí, které se narodily v letech 1999 až 2009 a byly sledovány až do roku 2018. Z nasbíraných informací vědci zjistili, že u 346 dětí se vyvinul diabetes 1. typu, přičemž průměrný příjem lepku byl mezi nastávajícími matkami 13,6 g za den a u dětí ve věku 18 měsíců 8,8 g za den.

Výsledky studie ukázaly, že pokud matky během těhotenství konzumují lepek, riziko onemocnění diabetem se u jejich dětí nezvyšuje. Pokud však samy děti ve věku 18 měsíců přijímají lepku příliš (o 10 g navíc oproti průměru), zvyšuje se relativní riziko diabetu 1. typu o celých 46 %. Výzkumný tým se domnívá, že souvislost mezi cukrovkou 1. typu a konzumací lepku může být způsobena tím, že lepek zvyšuje pravděpodobnost zánětu střeva. Také dříve provedené studie potvrdily jistou souvislost mezi diabetem 1. typu a celiakií. Celiakie je navíc, stejně jako diabetes, autoimunitním onemocněním. Norští vědci by se rádi touto problematikou zabývali i do budoucna s cílem ještě detailněji objasnit, zda existuje skutečná příčinná souvislost mezi množstvím příjmu lepku ve stravě dítěte v raném věku a rozvojem diabetu 1. typu.

Zdroj: diabetes.co.uk

Další informace o souvislostech celiakie a diabetu najdete v článku MUDr. Víta Neumana.

 

653

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku