Jalovec: Tajemný ochránce zdraví. Také diabetici ocení jeho léčivé účinky
Ovesné vločky zabraňují rakovině střeva a působí jako přírodní elixír mládí. Jejich kvalita se ale může lišit
Zdroj: Freepik
Vyznavači zdravého životního stylu – a snad i většina diabetiků – konzumují ovesné vločky téměř denně. Bez ovesné kaše (tzv. porridge) si neumíme představit snídani doma ani v hotelové restauraci. Vločky nás díky rozpustné vláknině zasytí na celé dopoledne a dodají i potřebou dávku bílkovin. Je tedy namístě konzumovat je ve velkém. Přesto si však dejte pozor na výběr správného výrobce! Kvalitní vločky poznáte od pohledu – jsou velké a nedrolí se.
Ovesná snídaně je ideálním začátkem dne. Není ale vločka jako vločka. Jak poznat ty skutečně zdravé a jaké výživové poklady skrývají?
Ovesné vločky prochází různou měrou zpracování
Vznik ovesné vločky je komplikovaný proces:
- Obilky ovsa se nejprve napaří a poté nahrubo oloupou.
- Vyloupaná zrna se vystaví působení vlhka a poté se suší v sušárně, což vede ke vzniku jemně ořechového aroma ovesných vloček.
- Zrna se vytřídí dle velikosti, poté se napaří a rozlisují na placičky pomocí válců.
- Jemnější struktury je dosaženo opakovaným drcením vloček, kterým se získává i ovesná mouka.
Věděli jste, že…
… oblíbené instantní vločky vznikají opětovným slisováním mouky, čímž je dosaženo jejich rychlejšího změknutí? Případné nedostatky se v nich však snáze ztratí.
Protein budoucnosti: Cvrčci předčí nejlepší hovězí. Diabetikům nabízí optimální výživovou hodnotu
Cvrčci mají kromě optimálního složení mnoho dalších výhod, zejména ekonomických a ekologických. Naše konzumní společnost je nucena hledat ...
Oves obsahuje mimo jiné látky, které prodlužují život
Ovesné vločky konzumujeme zejména pro jejich vyvážené nutriční složení a samozřejmě i skvělou chuť. Jaké látky tedy ve vločkách najdeme?
- Složené sacharidy. Valnou většinu (asi 70 % obsahu) tvoří složené cukry, zejména škrob, jejichž zpracování tělem je pozvolné. Díky tomu nám porce ovesné kaše dodává postupně energii po několik hodin. Právě proto se ovesné vločky řadí mezi oblíbené potraviny vrcholových sportovců. Jednoduché cukry, kterým bychom se měli vyhýbat, tvoří pouze asi 10 % všech sacharidů. Z nárůstu glykémie tedy strach mít nemusíte!
- Vláknina. Ovesné vločky obsahují rozpustnou vlákninu, která má vysokou čisticí schopnost a doslova „kartáčuje“ naše střeva. Nejznámější a nejcennější složkou vloček je vláknina zvaná betaglukan – ten jednak snižuje LDL cholesterol a dále navozuje dlouhodobý pocit sytosti. Proto jsou ovesné vločky vyhledávanou potravinou při redukčních dietách.
- Bílkoviny. Ve 100 g ovesných vloček je asi 17 g proteinů, což z nich dělá skvělého parťáka pro budování svalové hmoty. Sportovci by neměli na ovesné vločky zapomínat!
- Antioxidanty. Látky s antioxidačními vlastnostmi bojují proti volným radikálům, a tak chrání naše tělo před oxidačním stresem, který vede ke stárnutí buněk. Ovesné vločky tak, s mírnou nadsázkou, prodlužují život!
- Minerály. Konzumací vloček doplníte svému tělu minerální látky draslík, měď, sodík, zinek, fosfor a železo.
- Vitamíny. Ovesné vločky obsahují celou řadu důležitých vitamínů: A, D, E, kyselinu listovou a pantothenovou a dále vitamíny skupiny B: B5, B6, B2 a B1.
- Nenasycené mastné kyseliny. Ve vločkách najdeme i omega-3 a omega-6, a to v míře asi 6 %.
Věděli jste, že…
… kvůli relativně vysokému obsahu tuku se doporučuje ovesné vločky zkonzumovat během několika týdnů? Dlouhému skladování se vyhněte, mohly by začít žluknout!
Erythritol: Rozdíl oproti běžnému cukru ani nepoznáte, vaše tělo vám však poděkuje
Tento bílý krystalický prášek je vhodný všude tam, kde se používá cukr – na slazení nápojů, vaření i pečení. Vyzkoušejte to tentokrát jinak, ...
Zdravotní účinky ovesných vloček
Ovesné vločky jsou univerzální zdravou potravinou snad pro všechny. Přečtěte si, zda v nich najdete nějaká pozitiva právě pro vás:
Diabetes
Ovesné vločky obsahují betaglukan, který brání rychlému rozložení škrobu na jednoduché cukry, čímž udržuje stabilní glykémii. Ovesné vločky navíc obsahují především komplexní sacharidy, které uvolňují energii postupně, což ocení zvláště diabetici a pacienti s metabolickým syndromem.
Hubnutí
Díky vysokému obsahu vlákniny (zejména betaglukanu) a proteinů jsou ovesné vločky ideální potravinou pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Navozují dlouhodobý pocit sytosti a zároveň dodávají tělu veškerou potřebnou výživu.
Svalová hmota
Obsažené proteiny jsou stavebními kameny svalových vláken, a jsou proto ideální součástí fitness jídelníčků.
Zdravá pokožka
Ovesné vločky blahodárně působí na kvalitu kůže, proto bývají součástí různých kosmetických přípravků. Obsažené látky předchází svědění, vyrážkám a podráždění pokožky.
Imunita
Látky obsažené v ovesných vločkách jsou nutné pro funkčnost obranných buněk, tzv. neutrofilů, které chrání tělo proti infekcím.
Trávení
Vysoký obsah vlákniny podporuje střevní peristaltiku, a ulevuje tak našemu trávení, což prokazatelně funguje jako prevence rakoviny tlustého střeva.
Spánek
Ovesné vločky obsahují tzv. hormon spánku melatonin, který usnadňuje usínání, a dále vitamín B6, který podporuje vznik tzv. hormonu štěstí – serotoninu. Pravidelný přísun ovesných vloček tedy vede k hlubokému regeneračnímu spánku plnému příjemných snů!
Jak poznat kvalitní vločky?
Výrobci ve snaze ušetřit často zpracovávají nekvalitní obilky, které mohou být v nejhorších případech napadené patogeny či jinak kontaminované. Většina výroben operuje i s jinými druhy obilnin a v ovesných vločkách tak mnohdy narazíte třeba na pšeničný lepek. Horší značky si dále kazí svoji reputaci tím, že ve vločkách najdete občas zrnko písku či jinou nečistotu. Co tedy jako spotřebitel při výběru ovesných vloček dělat?
- Všímejte si rozdílů mezi jednotlivými zpracovateli a kupujte pouze ty druhy, které obsahují zcela čisté a méně zpracované vločky. Jemný poprašek bývá známkou intenzivního zpracování či případně slouží jako kamufláž pro přidaný cukr a jiná aditiva.
- Pozorně čtěte obaly! Vyhněte se přídavkům cukru a konzervantů. Jste-li alergičtí na lepek, kupujte jen ty vločky, které udávají zpracování v odděleném závodě. Bývají dražší, ale budete v bezpečí.
- Najděte si přímého zpracovatele v blízkém mlýně a kupujte vločky přímo od něj. Jejich kvalitu budete mít zaručenou.
Zdroje: vitalia, zdravizone, ncbi.nlm
54540