Cvičení má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Důležitý je čas, kdy se pohybovým aktivitám věnujete
Osvěta diabetu je v naší zemi nedostatečná: Hlavu nám matou filmy pro mladistvé
Zdroj: Freepik
Každý diabetik se ve svém životě určitě setkal s mýty a nevyžádanými radami ohledně své diagnózy. Nejčastěji slýcháváme, že cukrovku způsobuje nadměrná konzumace sladkého, že by diabetik neměl sportovat, ale i to, že léky vše spasí. Bohužel s podobnými mýty se nesetkáváme jen z řad běžných občanů, ale i odborníků. V nedávné době dokonce spatřil světlo světa film, jehož scény jsou pro diabetiky doslova nebezpečné.
Na jedné streamovací platformě můžete nyní narazit na film, jehož jedna scéna ukazuje dceru volající na pohotovost. Její maminka diabetička upadla do bezvědomí. Po poradě s pohotovostí podává dcera mamince injekčně nespecifikovatelnou dávku inzulínu a maminka jako zázrakem vstává.
Fakt: Inzulín je látka, která v těle cukr vždy snižuje! I ty nejrychlejší inzulíny však nepůsobí hned.
Politika diabetu
V současné době žije s nějakou formou diabetu téměř 460 milionů lidí na celém světě, je tedy patrné, že se diabetes stal doslova pandemií, a stává se tak nejrozšířenější civilizační nemocí.
Negativní rozšíření však s sebou přináší i pozitivní zprávy – povědomí o této nemoci má čím dál tím více lidí. Stále je však mnoho těch, kteří o diabetu slyšeli jen zpovzdálí, a to, jak k diabetikovi přistupovat v případě obtíží, kolikrát nevědí ani jeho blízcí.
Fakt: S osvětou v rámci diabetu nepomáhají ani některé filmy, které mohou mít především mladí za vzor.
Realita běžného dne
V reálném životě se opravdu může stát, že diabetik upadne do bezvědomí – omdlí. Ve většině případů (cca 90 %) diabetici neomdlívají z vysokého cukru, ale z nízkého, tzv. hypoglykémie. V případě, že byste takovému člověku podali inzulín, jeho cukr by se snížil tak, že by byl dotyčný doslova ohrožen na životě.
Stane-li se, že ve vašem okolí diabetik opravdu upadne do bezvědomí, jedná se s největší pravděpodobností o nedostatek cukru v krvi, který je nutné ihned doplnit!
- Nedostatek cukru v krvi diabetika můžete poznat podle jeho dechu, který je cítit po alkoholu.
- V případě nouze lze diabetikovi namazat vnitřek úst například medem – na práškový cukr si dávejte pozor, tam hrozí riziko udušení.
- V krajních mezích, kdy diabetik opravdu nereaguje, je možné podat injekci glukagonu (diabetici ji mívají schovanou v lednici, najdete ji podle svítivě oranžové krabičky). Ta aktivuje zásobárnu cukru v játrech – po aplikaci do hýždí však uložte diabetika na bok v případě, že by zvracel, a zavolejte RZP.
- Vstřebání cukru do oběhu chvíli trvá (přibližně 15 minut), injekce glukagonu funguje hned.
Syndrom jedné jehly: Proč je důležité pečovat o místo vpichu
Jsou vám povědomé projevy jako mravenčení, bolest, necitlivost, otok nebo modřina? Není divu, podle výzkumů totiž až 90 % pacientů s diabetem ...
Kdy použít k záchraně diabetika inzulín?
Tady je celkem jednoduchá odpověď. Nikdy! Nikdy diabetikovi nepíchejte sami inzulín, pokud vás o to nepožádá a neřekne vám přesnou dávku látky. Vysoká hladina cukru v krvi, tzv. hyperglykémie, by se totiž nikdy neměla srážet najednou, ale postupně. Tělo při velkém výkyvu glykémie může upadnout do šoku, případně znova do hypoglykémie.
Případy, kdy člověk omdlí z hyperglykémie, jsou velmi ojedinělé a léčenému diabetikovi by se taková věc neměla nikdy stát. Tím, kdo se s tím může potkat, je člověk, který o svém diabetu ještě neví – tedy v případě prvozáchytu. Tady hrozí vysoké riziko ketoacidózy, kómatu, a dokonce i smrti. Tomu však předchází týdny až měsíce, kdy:
- má člověk zvýšenou potřebu pití,
- chodí velmi často močit,
- ztratí poměrnou část své hmotnosti,
- v konečné fázi je zmatený a mělce dýchá.
První dva zmíněné stavy vyžadují návštěvu lékaře, který dotyčnému odebere krev a zjistí výši krevního cukru. Poslední fáze vždy vyžaduje pomoc rychlé záchranné služby!
Diabetik je také jenom člověk
O mýtech a nevyžádaných radách jsme toho napsali už hodně. Diabetik není definován jen svou diagnózou, stejně tak to může být vášnivý hráč tenisu nebo sběratel starých mincí, dokonce to může být i skvělý cukrář.
A pokud takového člověka máte ve svém okolí, zdravě se zajímejte o to, co zrovna v momentální čas potřebuje. Vybudovaná důvěra mezi vámi a diabetikem mu jednou může zachránit život, protože budete pravděpodobně prvním, kdo se dozví, že jeho cukr není v pohodě.
Fakt: Pokud léčený diabetik omdlí, nemusí to mít vždy souvislost s cukrem.
Zdroje: ec.europa.eu, dialiga.cz
1954