Oslavy Velikonoc s diabetem: Volné dny mohou být plné lákadel. Zkuste to letos zdravě

Oslavy Velikonoc s diabetem: Volné dny mohou být plné lákadel. Zkuste to letos zdravě
Zkuste letošní velikonoční sladkosti vyměnit za ručně zdobené kraslice. Lahodí oku i vašemu zdraví! Zdroj: Freepik

Máte Velikonoce spojené s konzumací tradičních specialit? Sladký beránek a barevná vajíčka k dokreslení atmosféry jistě patří a doma připravené chutnají dvojnásob dobře. Diabetici by se měli ve velikonočním období zaměřit na zdravé recepty.

Obzvlášť pokud už máte děti odrostlé, anebo vás jednoduše vyváření tradičních pochoutek pro širokou rodinu zrovna nenaplňuje, můžete si založit nové velikonoční tradice a pojmout to tentokrát zdravěji. Zkuste to s našimi osvědčenými tipy!

Listová zelenina vytvoří ze salátu zdravou diabetickou pochoutku

Zeleninový salát nemusí být jen strouhaná mrkev či okurka – i ty však našemu zdraví v mnohém prospívají. Kulinářsky vyžít se můžete i při studené ...

Napříč tradicemi a náboženstvím

Z křesťanského pohledu jsou Velikonoce nejdůležitější svátky v roce. Během velikonočního týdne si křesťané připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na Velikonoce lze ale nahlížet i pod jinými úhly víry – například židé stejnou dobou slaví sedmidenní svátek Pesach na připomínku ukončení egyptského zajetí. Pohanské národy uctívaly v tomto jarním období probouzející se přírodu a oslavovaly plodnost.

Zajímavost: Prastarý pohanský svátek Ostara, který oslavoval jarní rovnodennost, dal zřejmě vzniknout označení Velikonoc v germánských jazycích (např. anglické Easter).

Odlehčené verze velikonočních pokrmů pro diabetiky

Není třeba zříkat se mazanců a jidášů úplně. Stejně jako všude jinde v životě, i v jídle nám jde především o rovnováhu. Pokud tedy máte na své oblíbené druhy velikonočního jídla chuť, dopřejte si je v omezené míře. Nezapomeňte ale kompenzovat zvýšený kalorický příjem pohybem! Kdo rád zkouší nové kuchařské tipy, třeba najde inspiraci v naší odlehčené verzi tradičního receptu na velikonočního beránka.

Velikonoční beránek pro diabetiky

Klasický beránek je pro diabetiky nevhodný z důvodu vysokého obsahu cukru a nezdravých, často ztužených tuků. Zkuste u svého běžného receptu vyměnit základní ingredience a výsledek bude mnohem kvalitnější, chutnější a především zdravější.

  • Místo klasické bílé mouky použijte mouku celozrnnou, špaldovou nebo pohankovou. Můžete zaexperimentovat i s dražšími, ale velice vhodnými druhy, jako je třeba mouka kokosová či mandlová.
  • Místo cukru vsaďte například na nízkokalorické a lehce vstřebatelné sladidlo erythritol nebo klasický med, jeho množství však snižte alespoň na třetinu. Beránek bude výborný i zcela bez cukru. Chybějící sladkost můžete poté doplnit tak, že beránka při servírování potřete třeba oříškovým máslem nebo přelivem z ovoce.
  • Slunečnicový olej nahraďte kokosovým olejem, máslem nebo přepuštěným máslem ghí.

Tip pro vás: Beránka servírujte se šálkem horkého kakaa vyrobeného z pražených kakaových bobů. Vyhledávejte vždy kvalitní kakao označené jako „ceremoniální“, které neobsahuje žádné přídavky a je vyrobené z nepřepálených kvalitních bobů.

Ayurvédská bylina všech diabetiků ashwagandha ohromuje západní vědce svými účinky na glykémii

Ashwagandha (Withania somnifera, česky Vitánie snodárná neboli ašvaganda) se používá v ayurvédské medicíně více než tři tisíce let. Tento ...

Velikonoční beránek s vanilkou

Další osvědčený beránkový recept bude krásně vonět po vanilce a kokosu. Vyzkoušejte jeho jednoduchou přípravu:

Ingredience:

  • 150 g jemně mleté celozrnné mouky
  • 100 g jemně mleté špaldové mouky
  • 180 ml polotučného mléka
  • 4 vejce (nejlépe z volného výběhu)
  • 120g erythritolu
  • 1 vanilkový lusk/esence
  • 4 lžičky prášku do pečiva (nejlépe bez fosfátů)
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • kokos na vysypání formy

Postup

  • Formu na beránka lehce vymažte olejem a vysypte kokosem.
  • Prosejte mouku, žloutky oddělte od bílků.
  • Utřete žloutky s erythritolem do pěny a přidejte semínka z vanilkového lusku. Nemáte-li pravý lusk, můžete použít pro ovonění kvalitní vanilkovou esenci.
  • Ke žloutkové směsi přidejte mléko, olej a mouku s kypřicím práškem.
  • Bílky ušlehejte do sněhu a vše vmíchejte do těsta.
  • Těsto vlijte do formy a pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 45 minut.

Využijte síly jarní přírody a přidávejte k pokrmům první jarní bylinky či zeleninu. Nejen, že se svěží zelená barva skvěle vyjímá na talíři, ale dodá tělu mnoho vitamínů a minerálů. Mimo klasické pažitky či řeřichy si můžete natrhat sedmikrásky, ptačinec žabinec nebo první lístky pampelišek. Přejeme vám dobrou chuť!

Zdroje: ocukrovce, fresh.iprima, radimejak

2312

Diskuze k článku