Oslavte s námi Mezinárodní den zdravého spánku ve světle vědeckých badání!

Oslavte s námi Mezinárodní den zdravého spánku ve světle vědeckých badání!
Výzkumy potvrdily, že až jedna čtvrtina dotázaných má problémy se spánkem. Spí buď málo, a nebo příliš. Zdroj: Shutterstock

Na první jarní den připadá tradičně Mezinárodní den spánku. Dříve se tolik neřešil, neboť naši předkové nežili v tak uspěchané době, jako dnes my. Ovšem aktuálně je zdravé a dostatečně dlouhé spaní tématem číslo jedna. Čím dál více se také klade důraz na pravidelnost denního rytmu a míru civilizační zátěže. Zjistěte společně s námi, jak mohou nesprávné spánkové návyky negativně ovlivnit třeba vaši hladinu cukru v krvi!

Cukrovka postihuje celosvětově desítky milionů lidí a v USA je sedmou nejčastější příčinou úmrtí. Diabetes mellitus II. typu je vůbec nejběžnější formou na celém světě. Je chronickým onemocněním, které se vyvíjí v důsledku inzulinové rezistence. Není pak žádnou novinkou, že mnozí diabetici II. typu se mohou potýkat během života s různými komplikacemi, mezi které nezřídka kdy patří i nespavost (insomnie) nebo zhoršená kvalita spánku. Avšak to se dá snadno řešit!

Důslednost v diabetické dietě, pravidelné kontroly u lékaře i zodpovědné sledování hladiny v cukru, to jsou kroky, které mohou mít zásadní vliv nejen na celkové zdraví člověka s cukrovkou, ale i na onu kvalitu spánku.

Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe

Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil. Být ...

Problémy s usínáním mohou mít několik příčin

Americké výzkumy prokázaly, že každý druhý člověk s diabetem II. typu trpí poruchami spánku v důsledku kolísající hladiny cukru v krvi a dalších doprovodných příznaků spojených s cukrovkou. Potřeba spánku je u každého individuální. I proto je důležité znát svou spánkovou potřebu a respektovat ji. Vysoká hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykémie) či nízká hladina cukru v krvi (tzv. hypoglykémie) může během noci vést k nespavosti a následné únavě další den. Nelze opomenout ani stres z chronického onemocnění.

Každý diabetik ví, že dlouhé hodiny bez jídla mohou s hladinou cukru v krvi pěkně zamávat. Stejně tak nesprávné užívání léků může vést k nízké hladině cukru v krvi. V noci se pak můžete budit s nočními můrami, potit se nebo se po probuzení cítit zmateně a podrážděně. Když je naopak hladina cukru v krvi vysoká, ledviny na to reagují častějším močením, což vás ze spánku samozřejmě též vyruší. Zvýšená glykémie může také způsobit bolesti hlavy, žíznivost nebo únavu, která vám zabrání v usínání.

Inspirativní podcasty o diabetu: Relax, edukace i pocit, že v tom člověk není sám

U nás se podcasty rozšířily během pandemie koronaviru, kdy přibylo nejvíce nových tvůrců. Dnes je tato forma sdělení atraktivní i pro firmy, a ...

Studie hovoří i o vlivu oxidačního stresu

Jak jdou výzkumy kupředu, zdá se, že problémy se spánkem může cukrovka významně ovlivnit. Nekvalitní spánek nebo tzv. “lehké spaní” je spojované s vysokou hladinou cukru v krvi nejen u lidí s cukrovkou, ale i u těch, kteří trpí prediabetem. Nepodařilo se však doteď zjistit, zda i špatné spánkové návyky mohou mít vliv na rozvoj diabetu. Významnou roli s ohledem na nespavost hraje dle amerických vědců i tzv. oxidační stres (nerovnováha v tvorbě reaktivního kyslíku), který je neméně spojován i s možným rizikem rozvoje inzulinové rezistence. Působení oxidačního stresu ovšem dokážou snížit antioxidanty, které naleznete například v mnoha druzích ovoce i zeleniny (borůvky, jahody, rajčata nebo artyčoky…).

Až jedna čtvrtina lidí v americkém výzkumu uvedla, že spí méně než šest či více než osm hodin. To je následně vystavuje vyššímu riziku zvýšené hladiny cukru v krvi. Vědci uvedli, že riziko inzulinové rezistence, jako důsledek špatných spánkových návyků, se projevuje již v dětství. Také ze studie vzešla informace, že ti, kteří spí málo či nekvalitně, mají zvýšenou tvorbu tzv. ghrelinu (hormonu hladu). Útěchu tak pravděpodobně budou hledat v potravinách, které hladinu cukru v krvi zvyšují. To je vystavuje riziku obezity, který je rizikovým faktorem pro vznik diabetu. A lidé, kteří se často uchylují k práškům na spaní nebo spí špatně i bez nich, pak uváděli častěji psychické obtíže, depresivní nálady či frustrace.

Oslavte s námi Mezinárodní den zdravého spánku ve světle vědeckých badání!

Cukrovka postihuje celosvětově desítky milionů lidí a v USA je sedmou nejčastější příčinou úmrtí. Diabetes mellitus II. typu je vůbec nejběžnější ...

Poruchy spánku u diabetiků

U lidí s diabetem byla prokázána vyšší pravděpodobnost vzniku doprovodných poruch spánku, mezi které nejčastěji patří syndrom neklidných nohou či obstrukční spánková apnoe.

  • Syndrom neklidných nohou je porucha nervového systému, při které má dotyčný silnou potřebu pohybovat dolními končetinami. A to zejména, je-li v klidu nebo před usnutím. Vědci se domnívají, že velkou roli při vzniku syndromu hraje genetika či nedostatek železa v přijímané potravě.
  • Obstrukční spánková apnoe je onemocnění, které ohrožuje pacienty rozvojem kardiovaskulárních chorob. Mezi jeho příznaky patří nadměrná denní spavost a velká únava, usínání během dne, lapání po dechu, časté zástavy dechu, chrápání, absence snů, sucho v ústech, bolesti hlavy či příznaky deprese.

Zařaďte do svého života několik nových spánkových návyků a vyhněte se tak rizikům s tím spojených! Pomůže vám například pravidelné cvičení, pečlivé dodržování spánkového režimu, plnění dietního plánu či udržování optimálního prostředí ve vaší ložnici. Doporučuje se, že by v ní nemělo být přetopeno a teplota by měla být kolem osmnácti stupňů. Pokud vaše problémy se spánkem přetrvávají, poraďte se se svým lékařem.

Zdroj: sleepfoundation.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, zzmv.cz, mojezdravi.cz

953

Diskuze k článku