Kořen kostivalu: Uleví od bolestí kloubů, pomůže při dně i revmatismu. Výroba masti je snadná
Oolong: Tradiční čínský čaj pro zdravější zuby, kosti i mozek. Zmírnit zvládne i komplikace diabetu
Zdroj: dashu83/Freepik
Černý či zelený čaj zná snad každý. Už jste ale vyzkoušeli oolong? Tento čaj, který pochází z čínského Fujianu, je nápojem na pomezí černého a zeleného čaje. Mnohdy bývá označovaný také jako polozelený, žlutozelený či modrozelený čaj. Těší se velké oblibě, a to především díky své svěží chuti s květinovými, často až krémovými či oříškovými tóny, které jsou závislé na míře oxidace. Kromě chuti ale můžete těžit i z celé řady jeho zdravotních přínosů. Oolong neboli černý drak tak prospěje nejen diabetikům.
Oolong se vyrábí z listů čajovníku čínského (Camellia sinensis), tedy téže rostliny, z níž se vyrábí i černý a zelený čaj. Rozdíl je však ve způsobu zpracování čajových lístků. Zatímco zelený čaj není vůbec oxidovaný, a proto si zanechává svou zelenou barvu, a černý čaj je naopak oxidovaný téměř na 100 %, tak oolong se po sklizni nechává zavadnout na slunci, následně jsou čajové lístky narušeny a poté oxidovány. Míra oxidace se pohybuje v rozmezí 15–85 %, přičemž mírně oxidovaný oolong má světlejší, zelenou až zelenožlutou barvu a svěží květinovou chuť. Více oxidovaný oolong je tmavý, nasládlejší a více v něm vynikají ovocné a oříškové tóny.
Nejlepší i nejhorší nápoje pro diabetiky? Nemusíte pít jen vodu, ale pozor si dejte na limonády bez cukru
Při onemocnění cukrovkou je důležité hlídat si nejen správnou stravu, ale také pít vhodné nápoje. Nejlepší jsou samozřejmě ty, které nemají ...
Obsahové látky v oolongu
I když čaj oolong představuje jen asi 2 % vyráběného a konzumovaného čaje napříč celým světem, rozhodně byste ho měli vyzkoušet – obsahuje totiž minerály, jako je draslík, sodík, hořčík či vápník, a užitečné antioxidanty. V jednom 240mililitrovém šálku připraveného čaje je pak obsaženo asi 38 mg kofeinu, což je téměř o 30 % více než u zeleného čaje.
Kromě toho oolong obsahuje také antioxidanty, a to zejména polyfenoly, jako jsou thearubiginy, theaflaviny a EGCG (epigallokatechin-3-gallát), jakož i aminokyselinu L-theanin, která je velmi přínosná pro kognitivní výkon, kvalitní spánek i dobré psychické rozpoložení.
Oolong a jeho zdravotní přínosy
Obdobně jako u zeleného či černého čaje je oolong prospěšný v mnoha ohledech, a to zejména díky obsahu kofeinu a polyfenolů. S čím vším může oolong pomoci?
Lepší funkce mozku
Chcete-li dosáhnout lepšího fungování mozku včetně lepší paměti, pak byste měli zařadit oolong do svého pitného režimu. Tento nápoj totiž, stejně jako zelený i černý čaj, prospívá mozkovým funkcím, a to hned díky několika složkám. Obsažený L-theanin zvyšuje bdělost a zlepšuje pozornost po dobu 1–2 hodin po konzumaci, přičemž popíjení tohoto čaje může také díky L-theaninu zmírňovat úzkosti.
Obsažený kofein pak zvyšuje uvolňování norepinefrinu a dopaminu, což přispívá k lepší náladě, zvýšené pozornosti a lepším funkcím mozku. U pravidelných konzumentů vyšších dávek čaje oolong či černého čaje je pak nižší riziko kognitivního poškození.
Pomoc při hubnutí
Kombinace kofeinu a polyfenolů obsažených v čaji oolong může pomoci zvýšit specifickou inhibici enzymů a počet spálených kalorií, což může být nápomocno při hubnutí. Extrakty z oolongu pak mohou pomoci zvýšit oxidaci tuků, což znamená, že mohou přímo snížit množství tělesného tuku.
I když výsledky studií znějí lákavě, neznamená to, že by vypití jednoho či dvou šálků čaje denně vedlo ke snížení hmotnosti. Antioxidační aktivity, kofein a inhibiční vlastnosti čaje jsou sice spojeny se ztrátou hmotnosti, nicméně roli hrají i další podmínky a chování uživatele, přičemž odlišné je i potřebné množství čaje, které by měl daný člověk konzumovat.
Kokosová voda: Zdravý nápoj nejen pro diabetiky. Dodá minerály a podpoří zdraví srdce i ledvin
Kokos je plodem kokosovníku ořechoplodého neboli kokosové palmy. Ty prosperují v teplých oblastech s dostatkem vlhkosti, proto se jim nejlépe ...
Naděje pro diabetiky
Polyfenolové antioxidanty v čaji oolong mohou pomoci udržet normální hladinu cukru v krvi a snížit riziko vzniku diabetu, přičemž vědci zjistili také účinnost čaje oolong při snižování glukózy v plazmě u pacientů s diabetem 2. typu.
Oolong pak není z tohoto hlediska prozkoumán natolik jako černý či zelený čaj, ale vzhledem k totožným obsaženým antioxidantům lze sledovat určitou spojitost mezi pravidelnou konzumací čaje, lepším managementem hladiny cukru v krvi a nižším rizikem rozvoje diabetu 2. typu.
Silnější kosti i zuby
Antioxidanty obsažené v čaji oolong mohou pomoci udržovat silné zuby a kosti. Sledovat lze pozitivní účinky čaje na minerální hustotu kostí, což může snížit riziko zlomenin. Osoby, které konzumovaly černý, zelený nebo oolong čaj denně po dobu 10 let, měly o 2 % vyšší celkovou hustotu kostních minerálů. A dobrých výsledků dosahuje konzumace čaje také u zdraví zubů – zlepšuje jej, snižuje plak i zánět dásní.
Zdravější srdce
Pravidelný příjem antioxidantů obsažených v čaji může zlepšit zdraví srdce. Studie, která zkoumala téměř 77 tisíc Japonců, zjistila, že muži, kteří konzumovali 240 ml a více čaje oolong denně, měli výrazně nižší riziko srdečních onemocnění. Další studie, tentokrát z Číny, pak došla k závěru, že ti dospělí, kteří pili 1 až 2 šálky zeleného čaje nebo čaje oolong denně, měli výrazně nižší riziko mrtvice. Při pití šesti a více šálků čaje denně (oolong, zelený či černý) se pak také výrazně snižuje riziko ischemické choroby srdeční.
Léčba ekzému
Polyfenolové antioxidanty v čaji oolong mohou pomoci – stejně jako tytéž sloučeniny v černém či zeleném čaji – zmírnit příznaky atopické dermatitidy neboli ekzému. Studie, která zkoumala konkrétně účinky čaje oolong u závažných případů ekzému, došla k závěru, že pravidelné pití jednoho litru čaje oolong denně po dobu 1 měsíce vedlo k výraznému či střednímu zlepšení stavu, přičemž známky zlepšení byly patrné již po 1 až 2 týdnech užívání. Důležité však je, že toto zlepšení přetrvávalo a u více než poloviny osob, které se studie zúčastnily, bylo viditelné i po pěti měsících.
Jak připravit čaj oolong
Příprava tohoto čaje je obdobná jako u zeleného čaje. Dvě až tři čajové lžičky čaje zalijte čtvrt litrem vody o teplotě 80 °C a nechte pět minut louhovat. Poté sceďte. Použitý čaj není třeba vyhodit hned po prvním zalití, nálev totiž můžete připravovat ze stejného materiálu opakovaně, dokud vám bude chutnat.
Kopřivový čaj: Pomůže snížit glykémii i krevní tlak, uleví ale i při artróze a senné rýmě
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je snad nejznámější bylinou – pravděpodobně není nikdo, kdo by se o ni alespoň jednou nepopálil. A možná i vás ...
Upozornění na závěr
Vzhledem k tomu, že oolong obsahuje kofein, je třeba přizpůsobit jeho konzumaci vašemu zdravotnímu stavu. Obezřetní byste měli být především v případě vysokého krevního tlaku, s lékařem by pak měly jeho konzumaci konzultovat těhotné a kojící ženy. Nadměrná konzumace kofeinu může vést k úzkostem, bolestem hlavy, nespavosti, nepravidelnému srdečnímu tepu a v některých případech k vysokému krevnímu tlaku.
Zdroje: cajovebedynky.cz, cs.wikipedia.org, dále dle textu
4123