Onemocnění štítné žlázy versus diabetes: Kdo je ohrožen nejvíce a proč?

Onemocnění štítné žlázy versus diabetes: Kdo je ohrožen nejvíce a proč?
Onemocnění štítné žlázy úzce souvisí s diabetem Zdroj: Shutterstock

Diabetes mellitus a porucha štítné žlázy jsou dvě onemocnění, která souvisí s hormonálními problémy. Mnozí vědci si stále nejsou jisti jejich přesnou příčinou. Některé studie však naznačují, že spolu tyto dvě nemoci úzce souvisí a vztah mezi nimi je dokonce oboustranný. Pojďte se společně s námi podívat na to, jak to skutečně je a zda existuje nějaká prevence. 

Diabetes a tyreopatie (porucha štítné žlázy) jsou onemocnění, která spadají pod endokrinní poruchy. Znamená to, že tělo disponuje hormony, které nefungují tak, jak by správně měly. Obě nemoci mají několik potenciálních příčin a vedou k široké škále podobných příznaků.

Štítná žláza a její funkce

Štítná žláza je orgán ve tvaru motýla umístěný na spodní části krku. Hraje významnou roli v regulaci mnoha funkcí našeho těla. V první řadě vyrábí hormony, které regulují rychlost látkové přeměny a zajišťují hospodaření organismu s jeho energií. Dále ovlivňují spotřebu kyslíku, ale také růst nebo vývoj v prvních letech života dítěte. Poruchy štítné žlázy dělíme na autoimunitní a geneticky podmíněné:

Hypertyreóza neboli zvýšená funkce štítné žlázy

Tato varianta onemocnění je poměrně vzácná. Projevuje se zvýšenou nervozitou, nesnášenlivostí tepla, výraznějším pocením, bušením srdce, třesem prstů, hubnutím, průjmy a zhoršenou kvalitou vlasů a nehtů. Její autoimunitní variantou je Gravesova-Basedowova choroba, při které také dochází ke zvýšené funkci štítné žlázy. Toto onemocnění doprovází otok očí, překrvení spojivek a tzv. vykulené oči (exoftalmus).

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy

Tato varianta onemocnění je v naší populaci nejrozšířenější. Projevuje se sníženou fyzickou i psychickou výkonností, sklony k depresím, zimomřivostí, suchou kůží, zácpou, ale i přibíráním na váze. Její autoimunitní variantou je Hasimotova choroba, která se projevuje stejně jako její geneticky podmíněná varianta, ale je způsobena autoimunitní reakcí na zánětlivý proces v těle (stejně jako diabetes 1. typu).

Poporodní tyreoiditida

Ta se projevuje u pacientek přechodným zvýšením funkce štítné žlázy (1 až 3 měsíce po porodu) a v dalších měsících zase sníženou funkcí štítné žlázy. Do roku od narození dítěte většinou poporodní tyreoiditida vymizí, i tak je však v následujících letech nutná pravidelná kontrola u praktického lékaře.

Ze života diabetika: Nedejte šanci kožním komplikacím a pečujte o místo vpichu!

Podle výzkumů mělo až 90 % pacientů s diabetem dermatologické komplikace spojené s aplikací jehel pod kůži. Jsou jimi především ekzémy, jizvy, ...

Souvislosti mezi štítnou žlázou a diabetem

Čísla naznačují, že spolu se stoupajícím výskytem diabetu vzrůstá i procento pacientů s onemocněním štítné žlázy, ale také těch, které trápí obě zmíněné choroby současně. U těchto pacientů existuje jistá genetická predispozice, ale vliv na obě onemocnění má i pohlaví, věk a stres.

Diabetiků se tyreopatie týká mnohem více než osob v nediabetické populaci, totéž platí pro výskyt diabetu u onemocnění štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy se u diabetiků projevuje takto:

  • U hypertyreózy dochází k labilitě diabetu a ke sklonům k rozvoji ketoacidózy.
  • U hypotyreózy bývá tendence k hypoglykémiím nalačno a k opožděnému poklesu hyperglykémií po jídle.
  • Tělo je méně citlivé na inzulín (zvyšující se dávky).
  • Navíc tyreopatie urychluje kornatění tepen (tedy jednu z mála komplikací diabetu). 

Rizikové skupiny pro vznik tyreopatií

Onemocnění štítné žlázy se vyskytuje obecně zhruba u 10 až 15 % diabetiků a zejména u těch, kteří se léčí s cukrovkou autoimunitního původu (DM1, LADA). Výrazněji jsou pak ohroženy ženy s diabetem 1. typu, ještě ohroženější jsou ty, kterým byl diabetes diagnostikován až v dospělosti. Nejzávažnější výskyt tyreopatie je v graviditě, kdy je ohrožen nejen zdravotní stav matky, ale také plodu.

    Nejméně se onemocnění štítné žlázy objevuje u mužů s diabetem 2. typu. 

    Prevence je základ

    V současné době bohužel neexistuje žádný zaručený způsob, jak zabránit rozvoji autoimunitního onemocnění. Člověk však může preventivně zabránit přidruženým komplikacím, a to tím, že bude sledovat prvotní příznaky (např. únava nebo váhové výkyvy). Důležitá je tedy každoroční kontrola u vašeho praktického lékaře, který štítnou žlázu jednoduše prohmatá a odebere krev. Mladé ženy s diabetem 1. typu se podrobují důkladnějším laboratorním testům (ty vám určitě dělá váš diabetolog). A jaká je tedy prevence?

    • Jezte vyváženou stravu, pravidelně cvičte a udržujte si váhu.
    • Přestaňte kouřit.
    • Udržujte svou glykémii v normě.
    • Užívejte pravidelně své léky.
    • Spoléhejte se na rady svého diabetologa.

    Možnosti léčby

    Normalizovat funkci štítné žlázy znamená zlepšit i kompenzaci cukrovky. Léčba proto musí být především rychlá, protože její opomenutí vede k závažným komplikacím diabetu. Zatímco se hypotyreóza léčí dodáním chybějících hormonů do pacientova organismu pomocí tablet, hypertyreóze může pomoc radioaktivní jód, beta-blokátory nebo chirurgická operace.

    Zdroj: Medicalnewstoday, Verywellhealth, Internimedicina, Freestylelibre

    34004

    Diskuze k článku