Můj příběh: Při kašli mi uniká moč. Stydím se jít k lékaři
Onemocnění štítné žlázy
U diabetiků patří choroby endokrinního systému k významným. Negativně ovlivňují kompenzaci diabetu i rozvoj orgánových komplikací. Vysoký počet nediagnostikovaných onemocnění štítné žlázy je mezi diabetiky je všeobecně známý.
Každý diabetik, zvláště 1. typu, by měl každoročně podstoupit laboratorní vyšetření štítné žlázy. Také změny kompenzace diabetu mohou lékaře na poruchu funkce štítné žlázy včas upozornit.
Štítná žláza reguluje spotřebu energie
Štítná žláza je jedna z žláz s vnitřní sekrecí. Najdeme ji ve spodní části krku před hrtanem a stará se o tvorbu dvou hormonů – thyroxinu a trijodthyroxinu. Ty regulují spotřebu energie v celém těle. Chybná funkce štítné žlázy se dá zjistit velmi snadno pomocí krevních testů, které vyhodnotí hladinu obou hormonů.
Nedostatečná funkce štítné žlázy (hypofunkce, hypotyreóza)
Nedostatečná funkce štítné žlázy negativně ovlivňuje metabolickou kompenzaci diabetu. Může docházet ke vzniku hypoglykemií nalačno, často s dlouhotrvajícím průběhem, a k hyperglykemiím po jídle.
Příznaky:
Nejčastěji jsou to únava, neustálý pocit chladu, snížená schopnost koncentrace, poruchy paměti. Objevuje se také přibývání na váze bez zjevných příčin. Při dlouhodobé snížené funkci se přidávají lámavé nehty, suchá pokožka, zpomalení srdečního rytmu a nepravidelnosti v menstruačním cyklu a problémy s otěhotněním. Část pacientů může trpět depresemi.
Léčba:
Tento stav se nedá zcela vyléčit, ale stačí tělu dodávat hormony v tabletách. Je nutné docházet na pravidelné kontroly, aby se ověřilo, že předepsané množství léků stále odpovídá vašim potřebám.
Zvýšená funkce štítné žlázy (hyperfunkce, hypertyreóza)
Hypertyreóza vede k vysoké aktivitě produkce glukózy v játrech, objevuji se hyperglykemie po jídle a dochází k rozvoji ketoacidózy.
Příznaky:
Jsou prakticky opačné než u hypofunkce. Pacient pociťuje stále horko, je nervózní, podrážděný, nedokáže chvíli vydržet na jednom místě. K tomu se přidává zrychlený tep a úbytek na váze. Může se objevit svalová slabost, padání vlasů, měknutí nehtů, u žen také kratší menstruační cyklus a slabá menstruace.
Hyperfunkce má vliv také na oči. Mohou být podrážděné, zarudlé a oteklé. Jednou ze souvisejících chorob je Basedowa choroba, při které je na oční nerv vytvářen větší tlak a oči mohou být vykulené a vylézat z důlků.
Léčba:
Probíhá buď pomocí medikace, podáváním radioaktivního jódu nebo chirurgickým odstraněním žlázy a následným podáváním léků.
Zvětšení štítné žlázy (struma, vole)
Nejčastějším a nejznámějším onemocněním je zvětšení štítné žlázy v důsledku nedostatku jódu. K jejímu růstu dochází proto, aby i nadále zvládla produkovat potřebné množství hormonů. Deficit jodu je u diabetiků častější než u nediabetiků.
Zánět štítné žlázy
Autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém chybně vyhodnotí štítnou žlázu jako cizí těleso a začne proti ní tvořit protilátky, aby ji zničil. I v tomto případě je nutné dodávat hormony pomocí medikamentů. Vyskytuje se zvláště u 1. typu diabetu a u žen.
Nejčastější je forma Hashimotova typu. Závažnější je atrofická forma autoimunitní tyreoiditidy.
U obou typů tyreoiditidy dochází k časnějšímu zániku produkce inzulinu. Opatrnosti je třeba u starších nemocných s kardiovaskulárními chorobami.
Grawesova – Basedowova tyreotoxikóza
Vyskytuje ses typicky u mladých diabetiček, často komplikuje poporodní období zhoršením kompenzace, ketoacidózou a poklesem hmotnosti. Pokud není obvykle léčbou dosaženo zklidnění a správné činnosti, zvažuje se odstranění štítné žlázy.
U starších nemocných se může projevit například zhoršená kompenzace diabetu, váhový pokles, stavy zmatenosti apod.
2893
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný