Již 103 let mají diabetici 1. typu šanci žít: Objev inzulinu byl revoluční, jeho používání má však i dnes svá omezení
Omezením množství přijatých kalorií zhubnete rychleji než přerušovaným půstem
Zdroj: zdroj: Shutterstock
Pokud chcete rychle zhubnout přerušovaný půst není, podle nového výzkumu, tím nejlepším řešením. Tato nová studie britských vědců z University of Bath zjistila, že lidé, kteří se pustili do přerušovaného půstu, zhubli méně kilogramů než ti, kteří se stravovali podle běžného programu na hubnutí. Jelikož přerušovaný půst veřejně vychvalují i velké hollywoodské hvězdy, může se zdát, že je to ten nejefektivnější nástroj na hubnutí.
Z diet založených na přerušovaném půstu je populární například tzv. „5:2“, při které můžete pět dní konzumovat pro vás obvyklé množství kalorií a dva dny pak pouze jednu čtvrtinu tohoto obvyklého množství kalorií. Dalším oblíbeným typem přerušovaného půstu je například tzv. „16:8“, při kterém můžete každý den jíst pouze během určeného 8-hodinového časového okna.
Odborníci však uvádějí, že nejlepší cestou k vytouženému hubnutí je omezení příjmu kalorií. Vedoucí výzkumník profesor James Betts říká: „Spousta lidí se domnívá, že diety založené na půstu jsou, co se hubnutí týče, velice účinné, nebo že mají velmi příznivé účinky na metabolické zdraví, a to i v případě, že k úbytku na váze nedochází. Nicméně přerušovaný půst není žádný zázračný objev a výsledky našeho výzkumu naznačují, že ve srovnání s tradičnějšími standardními dietami není přerušovaný půst ničím výjimečným.“
K uvedeným zjištěním došli výzkumníci poté, co po tři týdny analyzovali úbytek na váze u 36 účastníků, kteří byli rozděleni do tří různých skupin. Účastníci v první skupině drželi každý druhý den půst a ve zbývajících dnech konzumovali o 50 % více kalorií než byl jejich obvyklý denní příjem kalorií. Druhá skupina se držela stejného postupu jen s tím rozdílem, že ve dnech, kdy neměla půst, konzumovala o 100 % více kalorií než obvykle. Třetí skupina se stravovala podle zásad tradiční nízkokalorické diety. Na konci výzkumu bylo zjištěno, že účastníci ve třetí skupině zhubli nejvíce (1,9 kg), zatímco lidé v první skupině zhubli 1,6 kg a účastníci ve druhé skupině nezhubli skoro vůbec.
„Pokud držíte přerušovaný půst, zamyslete se nad tím, jestli pro vás kvůli dlouhé postní době náhodou není těžší udržet si svalovou hmotu a věnovat se stejnému množství pohybové aktivity, což jsou velmi důležité faktory z hlediska dlouhodobého zdraví,“ dodává profesor Betts.
Uvedená studie byla publikována ve vědeckém časopise Scien.
Zdroj: diabetes.co.uk
956
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný