Česko tloustne: Více než polovina Čechů vnímá, že má problém s kily navíc, objevuje se fatfobie, říká lékařka
Omezení doby jídla pouze na dopoledne nevede k hubnutí
Tým vědců z univerzity Johns Hopkins University v Baltimoru zkoumal vliv přerušovaného půstu na hubnutí - vědci zjistili, že stravování se pouze v dopoledních hodinách nevede u lidí s prediabetem k žádoucímu hubnutí.
Během tohoto 12týdenního výzkumu dávali vědci jedné skupině účastníků předem připravená jídla v době před jednou hodinou odpolední. Druhé skupině pak dávali ta samá jídla po páté hodině odpoledne.
„Už dlouho nás zajímalo, jestli různá doba jídla během dne má vliv na to, jak naše tělo využívá a ukládá energii. V rámci většiny předchozích výzkumů nebylo kontrolováno množství kalorií, takže nebylo jasné, zda lidé, kteří jedli dříve, prostě jen jedli méně kalorická jídla. Jediná věc, která se u obou skupin v této studii lišila, byla doba jídla,“ uvedla Dr. Nisa Maruthur, docentka medicíny, epidemiologie a ošetřovatelství na Johns Hopkins University.
Studie se účastnilo celkem 41 dospělých lidí s nadváhou. Ve většině případů šlo o Afroameričanky ve věku kolem 59 let. Krevní tlak a hmotnost jim výzkumníci změřili na začátku výzkumu a poté každé čtyři týdny. Všichni účastníci během výzkumu zhubli a měli nižší krevní tlak bez ohledu na to, kdy jedli.
„Mysleli jsme, že skupina, která bude jíst jen ve stanoveném časovém úseku dopoledne, zhubne více, to se však nestalo. Nezaznamenali jsme žádný rozdíl v úbytku váhy mezi těmi, kteří většinu kalorií snědli v dopoledních hodinách a těmi, kteří je snědli v pozdějších odpoledních hodinách. Doba jídla nijak neovlivnila ani krevní tlak. Tato zjištění nám pomohou lépe porozumět účinkům přerušovaného půstu na kardiometabolické zdraví,“ dodala Dr. Maruthur.
Zdroj: diabetes.co.uk
676
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný