Kysané zelí: Poklad námořníků, který má stále svou hodnotu i v moderní kuchyni každého diabetika
Omega 3-6-9: Pro diabetiky poklad, pro ostatní nezbytnost. Naučte se je rozpoznat
Zdroj: Pixabay
Známé omega kyseliny patří do skupiny esenciálních mastných kyselin, které hrají klíčovou roli při udržování optimálního zdraví. Existují tři hlavní typy omega kyselin – omega-3, omega-6 a omega-9. Zatímco každá z těchto mastných kyselin je nezbytná pro celkové zdraví, výzkumy naznačují, že omega-3 kyseliny jsou zvláště prospěšné v léčbě cukrovky. Diabetici by je tak rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku, a to ve velkém množství. Víte, kde tyto poklady najdete?
Málokterá živina je v kruzích zastánců zdravé stravy tak diskutovaná jako právě omega kyseliny. Jejich správné užití však nemusí být všem zcela jasné, jelikož jejich účinek značně závisí na jejich vzájemném poměru ve stravě. Jak tedy dosáhnout optimálního výživového složení jídla z hlediska obsahu omega kyselin?
Diabetici by měli denně sníst lžičku hořčice: Její léčivá moc je ověřena starou moudrostí i soudobými výzkumy
Použití hořčice jako koření má dlouhou tradici a v minulosti byla velmi ceněná. Našli bychom ji na stolech ve starém Egyptě, Řecku i Římě – všude ...
Pomáhají s cukrovkou i s kardiovaskulárními obtížemi
Omega-3 kyseliny
Omega-3 kyseliny se nacházejí v tučných rybách, jako je losos, makrela a tuňák, stejně jako v lněném semínku, chia semínku a vlašských ořeších. Ukázaly se jako protizánětlivé, což může být zvláště užitečné pro diabetiky, kteří obecně čelí většímu riziku chronických zánětů. Navíc omega-3 kyseliny zlepšují citlivost na inzulín, což může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi. Některé studie také naznačují, že omega-3 kyseliny dokonce dokážou snížit riziko srdečních onemocnění u diabetiků. Diabetici by tedy měli zahrnout do svého jídelníčku zvláště tento typ omega kyselin.
Omega-6 kyseliny
Omega-6 kyseliny se nacházejí v mnoha různých potravinách, včetně ořechů, semen a rostlinných olejů. Výzkumy ukázaly, že omega-6 kyseliny mohou zlepšit metabolismus glukózy a citlivost na inzulín u diabetiků. Přestože jsou omega-6 kyseliny nezbytné pro celkové zdraví organismu a významně prospívají i diabetikům, je důležité udržovat správný poměr mezi příjmem omega-3 a omega-6 kyselin. Diety s vysokým obsahem omega-6 a nízkým obsahem omega-3 kyselin mohou totiž zvýšit riziko chronického zánětu a dalších zdravotních problémů.
Omega-9 kyseliny
Omega-9 kyseliny se nacházejí v olivovém oleji, avokádech, ořeších a semenech. I když omega-9 kyseliny nejsou považovány za esenciální mastné kyseliny, vědci naznačují, že pravděpodobně také mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci zlepšit citlivost na inzulín, podobně jako další z řady omega kyselin.
Ve stravě dbejte na dostatečný příjem omega-3 kyselin
Zjednodušeně by se dalo říci, že bychom měli ve své stravě hlídat především dostatečný obsah kyselin typu omega-3. Jejich nedostatek ve prospěch omega-6 kyselin totiž může vést k chronickému zánětu, jehož se jen těžko zbavuje.
Omega-3 kyseliny jsou klíčové pro řadu funkcí v těle. Jmenujme například:
- tvorba buněk,
- ochrana orgánů,
- snižování zánětu,
- udržení zdravého metabolismu.
Pro diabetiky jsou omega-3 kyseliny zvláště prospěšné, protože jsou spojeny s řadou pozitivních účinků, včetně:
- zlepšení citlivosti na inzulín,
- snížení rizika srdečních onemocnění,
- výrazného protizánětlivého působení.
Při diagnóze cukrovky se neuzavírejte do sebe. Naopak běžte světu naproti!
Socializace má pozitivní dopad na zdraví všech lidí, ale pro diabetiky je ještě důležitější. Pravidelné setkávání s lidmi „naší krevní skupiny“ ...
Zkuste je zakomponovat do každodenního jídelníčku
Chcete-li zahrnout do své stravy pravidelnou porci omega kyselin, nabízíme vám několik snadných tipů:
- Konzumujte mořské ryby: Vhodné druhy jsou losos, tuňák, sardinky a makrela. Snažte se zařadit rybu do svého jídelníčku alespoň dvakrát týdně.
- Přidejte ořechy: Ořechy jsou dalším vydatným zdrojem omega-3 kyselin. Vyzkoušejte třeba lahodné mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy nebo pistácie. Můžete je přidat do salátů, smoothie nebo je konzumovat jako zdravou svačinu.
- Používejte rostlinné oleje: Některé rostlinné oleje jsou bohaté na omega-3 kyseliny, například lněný nebo řepkový. Používejte je při vaření nebo je přidávejte do salátů.
- Naučte se se semeny: Vyzkoušejte přidat do svého jídelníčku různá semena, například lněná, konopná, sezamová nebo chia. Můžete jimi obohatit smoothie, jogurty nebo je použít jako přísadu do pečiva.
- Vyberte si potraviny s označením “bohaté na omega-3 kyseliny”: Mnoho potravin, jako jsou cereálie, džusy nebo mléčné výrobky, jsou dnes obohaceny o omega-3 kyseliny. Zkuste alespoň občas zařadit do svého jídelníčku i tyto potraviny.
Zahrnout omega kyseliny pravidelně do svého jídelníčku není nic obtížného, nacházejí se v mnoha chutných potravinách. Vyberte si i vy své oblíbence a dejte zdraví zelenou!
Zdroje: pubmed, ncbi, biomedcentral
6662