HemaGel Banner

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky
Olivy obsahují mononasycené mastné kyseliny, které pomáhají upravit hladinu cholesterolu v krvi Zdroj: Pixabay

Vědci z Virginské technické univerzity našli v olivách a olivovém oleji přírodní sloučeninu, která by mohla pomoci zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi a podpořit hubnutí. Díky tomu mají vědci šanci vyvinout přírodní produkty pro zvládání obezity a diabetu 2. typu.

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a vyúsťuje ve zhruba třicet chorob, nejčastěji v taková onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovka 2. typu, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese a chronická respirační onemocnění.

Obezita je celosvětový strašák

Problém obezity ale neřeší jen Češi. Od roku 2022 žije s obezitou každý osmý člověk na celém světě.

Je dobře známo, že obezita je hlavním patogenetickým faktorem pro vznik diabetu 2. typu a je také hlavní překážkou účinné metabolické kontroly u mnoha pacientů s diabetem 2. typu,“ vysvětluje doktor Dongmin Liu, profesor na katedře lidské výživy, potravin a tělesného pohybu na Virginské technické univerzitě.

Úpravy životního stylu a opatření v oblasti veřejného zdraví však podle něj mají zřejmě jen velmi omezený dopad na rostoucí prevalenci obezity. Dostupná farmakoterapie obezity a diabetu navíc nemusí být dlouhodobě účinná, je obtížné udržet pokles hmotnosti, léčba je drahá nebo s sebou nese dlouhodobá bezpečnostní rizika.

Kromě toho, stávající léčba obezity a diabetu nemusí fungovat u každého,“ dodává doktor Liu, který zastává názor, že vývoj nových, levnějších léčebných postupů, zejména s využitím přírodních produktů buď jako primární, nebo sekundární doplňkové léčby, může poskytnout více možností a zlepšit výsledky u širšího okruhu pacientů.

Nový zajímavý výzkum na myších

Doktor Liu je hlavním autorem nové studie, která byla nedávno prezentována na konferenci NUTRITION 2024, stěžejním výročním zasedání Americké společnosti pro výživu. Tato studie naznačuje, že přírodní sloučenina obsažená v olivách a olivovém oleji může pomoci zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi a podpořit hubnutí.

Šrucha zelná: Plevel, který snižuje cholesterol a pomáhá se záněty i cukrovkou

Šrucha zelná (Portulaca oleracea) je sukulentní rostlina a obsahuje přibližně 93 % vody. Vyskytuje se na zahradách, ale dokáže se přizpůsobit i ...

Zaměření na kyselinu elenolovou v olivách

Liu a jeho tým s využitím myšího modelu začali s identifikací přírodních složek, které mají vliv na L-buňky obsahující metabolické hormony PYY a GLP-1, jež se uvolňují, když člověk jí. V okamžiku uvolnění těchto hormonů dostane tělo signál, že má přestat jíst, což pomáhá s kontrolou úrovně hladiny cukru v krvi.

Vědci identifikovali kyselinu elenolovou, která se přirozeně vyskytuje v olivách, jako sloučeninu, která může způsobit uvolňování hormonů PYY a GLP-1 do střeva.

Kyselina elenolová je přírodní sloučenina, která se nachází v olivách a olivovém oleji,“ vysvětluje doktor Liu. „Je součástí větší skupiny látek nazývaných polyfenoly. Kyselina elenolová přirozeně vzniká během procesu zrání oliv z rozkladu oleuropeinu, nejhojněji zastoupené polyfenolické sloučeniny v doplňku stravy na bázi extraktu z oliv a olivových listů.“

Snížení obezity o 10,7 %

Když byla obézním myším s cukrovkou podána dávka perorální kyseliny elenolové, vědci zaznamenali významné zlepšení jejich celkového metabolického zdraví ve srovnání s obézními kontrolními myšmi.

Po čtyřech až pěti týdnech podávání kyseliny elenolové vědci zjistili, že u obézních myší s cukrovkou došlo ke snížení obezity o 10,7 %.

Projevil se zdravý účinek kyseliny elenolové, protože došlo také ke zvýšení svalové hmoty, zvrácení procesu ztukovatění jater a zlepšení jejich funkce,“ uvedl Liu. „Zásadní je, že perorální příjem kyseliny elenolové jednou denně vedl ke zvýšené sekreci metabolických hormonů ze střeva, které mohou společně působit na omezení přístupu k příjmu kalorií během příjmu potravy,“ dodal.

Kyselina elenolová zlepšuje glykemii a citlivost na inzulín

Kromě toho byly hladiny cukru v krvi a citlivost na inzulín u obézních myší, kterým byla podávána kyselina elenolová, během čtyř až pěti týdnů léčby srovnatelné s hodnotami myší se zdravou hmotností.

Podle vědců je toto zjištění významné ze dvou hlavních důvodů: „Zaprvé, zjištění, že kyselina elenolová zlepšila hladinu cukru v krvi a citlivost na inzulin do té míry, že se staly podobnými hladinám zdravých štíhlých myší, naznačuje, že se jedná o účinnou látku pro nápravu klíčových defektů zjevně vedoucích k cukrovce,” upřesnil doktor Liu. „Za druhé, výsledky naznačují, že kyselina elenolová by mohla být potenciálně vyvinuta pro léčbu lidí s obezitou, inzulinovou rezistencí a cukrovkou. Pokud bude podobně fungovat i u lidí, mohla by nabídnout nový, přirozený způsob zvládání těchto stavů.”

Vědci nyní musí pokračovat ve výzkumu a přesně zjistit, jak je tato sloučenina schopna účinně řídit kontrolu hladiny cukru v krvi a také obezitu.

Glykemický index je pro diabetiky důležitým vodítkem, má ale svá omezení

Rozeznáváme tři kategorie glykemického indexu – potraviny s nízkým, středním a vysokým glykemickým indexem. Diabetici mohou regulovat hladinu ...

Přidání kyseliny elenolové do stravy

Olivy a olivový olej jsou oblíbeným léčebným prostředkem již odpradávna. Jako součást jídelníčku středomořských národů si získaly popularitu i jinde ve světě. Pokud chcete na svůj jídelníček přidat olivy, můžete je použít:

  • jako přílohu na pizzu nebo k těstovinám,
  • přidat je do omelety,
  • přimíchat je do fazolí, kuskusu nebo salátů středomořského typu,
  • naplnit je pimentem, česnekem, sýrem nebo ořechy a používat jako jednohubky.

Olivy můžete konzumovat také v podobě olivového oleje, který lze používat velmi různorodým způsobem:

  • jako základ pro smažení nebo pečení,
  • do domácího hummusu,
  • k přípravě salátové zálivky, dipů nebo majonézy,
  • ke grilované rybě nebo masu, bramborám ve slupce nebo jiné vařené zelenině,
  • do těsta sladkých i slaných dezertů místo másla,
  • do domácího chleba,
  • do teplých i studených polévek.

Pozor na obsah sodíku

Olivy jsou sice plné prospěšných živin, ale připravují se a balí ve slaném nálevu, který olivy nasáknou. U osob, které mají nařízený stravovací režim s omezením sodíku, může být potřeba omezit množství nebo četnost konzumace oliv. Je potřeba řádně si vždy přečíst etiketu s údaji o složení, případně se poradit s dietologem.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

 

24304

Diskuze k článku