Okurková sezóna v rodině diabetika: Nejlepším způsobem zpracování přebytků jsou kvašáky

Okurková sezóna v rodině diabetika: Nejlepším způsobem zpracování přebytků jsou kvašáky
Přerostlé okurky jednoduše rozkrájejte a zavařte, nebo z nich připravte tradiční kvašáky Zdroj: Freepik

Je tomu už dvacet let, co jsme si k městskému bytu pořídili rozlehlou zahradu. Každoročně tam pěstuji ovoce a zeleninu a těším se z většinou bohaté úrody. Nejinak je tomu i letos, obzvlášť okurek se urodilo hodně. Jelikož jsem diabetik v důchodu a ráda vařím, vyzkoušela jsem několik receptů na zavařované okurky.

Moje zavařovací představa byla jasná: nahradit pro cukrovkáře tradiční (ne však zdraví prospěšný) cukerín jiným typem sladidla. Nejvíce jsem vsázela na fruktózu. Výsledek mě nemile překvapil, ovšem svůj nový „nejlepší recept na zpracování okurek“ jsem přece jen našla. Zajímá vás, čím mě tak zaujal?

V naší zahradě se daří nakládačkám, salátovkám i hadovkám

Okurky máme celá rodina rádi, jsou zdravé, dietní a chutné, a tak je máme u nás na stole neustále. Pojídáme je buď jen tak čerstvé, nebo z nich dělám salát se zálivkou. Ráda bych se s vámi v souvislosti s okurkami podělila o malou vtipnou „perličku“. Nedávno u nás byla na návštěvě dcera s dvouletou vnučkou. Zrovna jsem se vrátila ze zahrady a měla jsem plný koš hadovek. Zeptala jsem se malé, zda si dá hadovku. Vytřeštila na mě oči a začala brečet. Myslela si, chudák, že jí nabízím hada, a hadovku potom nevzala několik dní do pusy. Pokaždé se zeptala, zda je to hadovka, a když ano, odmítla ji. Raději od té doby jednotlivé druhy této plodové zeleniny blíže nespecifikuji, všechno jsou pro malou už jenom okurky, a je to tak v pořádku.

Můj příběh: Dovolenou u moře jsem si užila se synovcem diabetikem. Občas jsme museli improvizovat

Pokud se chystáte s dítětem diabetikem na prázdniny k moři, doporučuji napsat si předem seznam všech věcí, které je v souvislosti s nemocí ...

Experimentování ve vaření mě těší

Jelikož veškeré příbuzenstvo a známé jsem letos již obdarovala, vyvstala otázka, jak zpracovat okurky dál. Jako první varianta se nabízí zavařování. Převzala jsem osvědčený recept po své mamince, která několik desetiletí žila s cukrovkou a lák ochucovala umělým sladidlem cukerínem. I já jsem diabetik, ovšem letos jsem se rozhodla vylepšit recept ve prospěch svého zdraví a vynechat toto umělé sladidlo s nechvalnou pověstí. No jo, ale co dát místo něj?

Hledání nejlepšího receptu bylo zdlouhavé

„Googlila“ jsem a postupně vše zkoušela. Zde vám nabízím nahlédnutí do mého soukromého výzkumu a shrnutí mé snahy. Pokaždé jsem okurky připravovala v jiném poměru, podle toho, kolik jsem jich měla zrovna k dispozici. Fantazii s dochucováním se meze nekladou – mně se nejvíce osvědčilo přidat do láku mrkev, cibuli, křen, hořčičné semínko, zelený kopr, nové koření, bobkový a višňový list a pepř:

Klasický recept na lák s cukrem pro 10 půllitrových sklenic, tj. asi 60–80 okurek zavařovaček:

  • 1,7 l vody, 400 ml octa, 300 g cukru, 80 g soli, 16 g kyseliny citronové + přísady na dochucení (1 mrkev, 5 menších cibulí,10 snítek zeleného kopru, asi 100 ks hořčičného semínka, 30 zrnek nového koření a stejné množství pepře, 10 bobkových listů).
  • Sice tolik nekřupou, jako když se místo cukru používá sladidlo, ale mají výbornou sladkokyselou chuť a nenesou hořkou pachuť. Použití cukru v nálevu způsobí, že okurky více změknou.

Upravený recept na lák s Dekem a sacharinem pro diabetiky, cca 2,5 kg okurek:

  • 2 l vody, 500 ml octa, 1 balíček Deko, 150 tablet sacharinu + přísady na dochucení (2 cibule, 3 mrkve, kopr, křen, višňový list).
  • Okurky jsou křupavé, ale mají chuť po umělém sladidle, záleží tedy na vašich chuťových pohárcích.

Náhrada umělého sladidla fruktózou

  • 1,7 l vody, 500 ml octa, 120 g fruktózy, sůl + přísady na dochucení (mrkev, cibule, zelený kopr, hořčičné semínko, nové koření a stejné množství pepře, bobkový list).
  • Chuť mě nemile překvapila a okurky byly rozměklé a až příliš sladké.

Lák oslazený stévií – použila jsem sladidlo se steviol-glykosidem a erythritolem

  • 3 l vody, 1 l octa, 40 peciček sladidla na bázi steviol-glykosidů, 120 g soli + přísady na dochucení.
  • Překvapivě byla chuť i konzistence okurek výborná, tento recept budu dále upravovat a ověřovat trvanlivost.

Kvašené okurky to vyhrály na plné čáře

Tématu nakládaných okurek jsem věnovala mnoho hodin svého času a energie. Díky tomu jsem ještě více nahlédla pod pokličku umělým sladidlům. Při pročítání mnohdy protichůdných informací o různých typech sladidel a zkoušení všemožných receptů jsem dospěla k jednoznačnému závěru. Pro své zdraví udělám nejvíce, pokud si místo nakládaček připravím kvašáky. Nejde jen o chuť, která při použití umělých sladidel mnohdy nestojí za nic. Jde především o zdraví prospěšné mikroorganismy, které významně přispívají našemu zdraví. Chcete-li tedy zpracovat okurky chutným způsobem, a navíc každopádně podpořit svoje zdraví, volba je jasná.

Zdroje: magazin.recepty, toprecepty, jimezdrave

5062

Diskuze k článku