Hořčík pomůže s prevencí diabetické neuropatie a jiných komplikací, chrání před cukrovkou
Jak může cukrovka ovlivnit váš zrak?
Zdroj: Shutterstock
Cukrovka může ovlivnit celou řadu tělesných pochodů. Zároveň v mnoha případech působí na zrak diabetika. Příčinou je zcela logicky vysoká hladina cukru v krvi. V rámci prevence je tedy velice důležité udržet nemoc kompenzovanou a navštěvovat pravidelně očního lékaře.
Pravidelné oční vyšetření by diabetik neměl podcenit
Podcenit zrakové obtíže se v případě diabetu nevyplácí. Ve vážných případech totiž může dojít až k slepotě, která primárně postihuje dospělé diabetiky ve věku 20 až 74 let. Ovšem správným a racionálním přístupem k vlastnímu zdraví můžete udržet své oči zdravé.
Neřešená hyperglykémie a hypertenze ohrozí vaše oči
Celá řada odborníků se domnívá, že zodpovědní diabetici, kteří si důsledně kontrolují hladinu glykémie i hodnoty krevního tlaku, mohou zrakovým obtížím uniknout. A jaká je optimální hladina cukru v krvi nalačno? Měla by se pohybovat v rozmezí 4 až 6 mmol/l. Asi dvě hodiny po jídle pak 5 až 7,5 mmol/l. Jakmile bude cukrovka kompenzovaná, diabetik předejde mnoha zdravotním komplikacím. Co se týká hodnot krevního tlaku, u mladého aktivního jedince budou optimální do 130/80. U seniorů, kteří se léčí s hypertenzí, je pak cílem dosáhnout tlaku do 140/90.
Kdy by měl diabetik navštívit lékaře?
V momentu, kdy diabetik zaznamená nezvyklý stav spojený s rozmazaným viděním, měl by ihned navštívit odborníka. Koupě brýlí se silnějšími dioptriemi zpravidla nic nevyřeší. Časová prodleva totiž může zdravotní obtíže ještě více zhoršit. Dalším zásadním krokem je to, aby jedinec s cukrovkou podroboval své oči pravidelným preventivním prohlídkám i bez jakýchkoliv problémů. Vhodná je návštěva očního lékaře jednou za rok. Pokud je onemocnění očí podchyceno včas, může si člověk s cukrovkou zachránit zrak.
Jaká onemocnění očí postihují diabetiky nejčastěji?
Nyní si povězme, jakými očními onemocněními jsou nejvíce ohroženi lidé s cukrovkou:
- Šedý zákal neboli katarakta: diabetici mají několikanásobně vyšší riziko rozvoje této nemoci oproti zdravým lidem. Stav se zpravidla řeší operativně odstraněním zakalené čočky, která se nahrazuje umělou.
- Zelený zákal neboli glaukom: i toto onemocnění může u jedinců s diabetem snadno propuknout. Jedná se o zvýšení nitroočního tlaku, což může působit negativně na oční nervy a cévy. Následkem je rozmazané vidění i bolesti očí a hlavy. Léčba je často medikamentózní a také operativní (laserem).
- Diabetická retinopatie: jedná se o poškození cév v sítnici vlivem hyperglykémie. Podstatný je časný záchyt a léčba této komplikace při cukrovce, neboť může dojít až k slepotě pacienta. Riziko vzniku této nemoci vzrůstá přímo úměrně vzhledem k letům, kdy se daný jedinec léčí s cukrovkou.
Co pro sebe může diabetik udělat, aby ochránil zdraví svých očí?
Nejsnazším způsobem, jak předejít zdravotním problémům spojeným se zrakem, je samozřejmě prevence. Jestliže si bude chtít člověk s diabetem ochránit svůj zrak, měl by se držet několika zásadních kroků:
- Dodržování diabetické diety, tj. zaměření se na zdravé potraviny vhodné pro diabetiky. Taktéž je podstatné pravidelné stravování a nevynechávání chodů během dne.
- Poctivá farmakoterapie, tj. zodpovědné užívání inzulínu anebo antidiabetik dle předpisu ošetřujícího lékaře.
- Pravidelná kontrola tlaku krve (self monitoring – mít doma kvalitní tlakoměr) a sledování glykémie pomocí glukometru. V případě výkyvů nahlásit hodnoty ošetřujícímu lékaři a konzultovat další postup.
- Zařazení pohybové aktivity do života (např. rychlejší procházky, běh, jóga, plavání, jízda na kole, turistika a podobně). S tím tedy přímo souvisí i udržení optimální hmotnosti.
- Návštěva preventivní oční prohlídky 1x za rok.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Diabetes.co.uk
4005
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný