Digitální nomád pracuje i na cestách: Lze žít tento dobrodružný životní styl i při diabetu?

Digitální nomád pracuje i na cestách: Lze žít tento dobrodružný životní styl i při diabetu?
Chcete pracovat a zároveň poznávat nové země? Život digitálního nomáda toto umožňuje Zdroj: Shutterstock

Možná už jste slyšeli o lidech, kteří si zabalí jen to nejnutnější do zavazadla, nezapomenou na notebook a vycestují za prací do zahraničí. Zde pak poznávají nová zákoutí, a přitom pracují nezávisle na tom, kde se zrovna vyskytují. Digitální nomád má zajímavý a leckdy i dobrodružný život. Pojí se ním však i určitá zátěž. S čím tedy konkrétně souvisí a může se tímto dobrodruhem stát i diabetik?

Když je člověk naprosto zdravý a neléčí se s žádným chronickým onemocněním, je cestování z místa na místo daleko snazší. Je však na světě mnoho osob, které se vydávají za dobrodružnými zážitky navzdory svým nemocem, jako právě digitální nomádi. Ani diabetikovi tedy není tento životní styl zapovězen. Nesmí však zapomenout na dodržování jistých zásad.

Ještě předtím, než se stanete digitálním nomádem

Pokud přemýšlíte již nějakou tu dobu nad tím, že byste se stali digitálními nomády, směle do toho – a to i navzdory tomu, že vás životem provází cukrovka. Daří se vám nemoc skvěle kompenzovat a máte její management dokonale zvládnutý? Potom vám nic nebrání… Než se ale na cesty vydáte, prokonzultujte vše se svým diabetologem a také praktickým lékařem. Nechte si poradit, co vše je nutné zajistit, než začnete pracovat na různých místech světa. Ostatně zajištění lékařské péče budete potřebovat i v zahraničí – tudíž si zjistěte o dané zemi co nejvíce. Zajímat by vás měly jakožto diabetika tyto náležitosti:

  • Jaké typy očkování je nutné před cestou do dané země absolvovat.
  • Jak funguje v dané zemi systém poskytování zdravotní péče a lékáren (příp. doplňující informace pro diabetiky konkrétně).
  • Jaké je v dané zemi klima a možnosti stravování.

Dále je nutné s diabetologem dořešit dostatečné zásoby antidiabetik nebo inzulinu. Samozřejmostí jsou pak i dostatečné zásoby diabetických pomůcek (glukometr, proužky do glukometru, senzory, lancety, příslušenství k inzulinové pumpě a podobně) + rychlé zdroje sacharidů. Velmi vhodný je i identifikační náramek nebo jiné označení, které v případě nouze předá okolí informaci, že jste diabetik (ideálně v angličtině). Opomenout byste pak neměli ani cestovní pojištění. Případně si zjistěte, co konkrétního vaše zdravotní pojišťovna v zahraničí poskytuje/neposkytuje.

TIP: Zapomenout byste si neměli ani kompletní výpis zdravotnické dokumentace, kde je léčba vašeho diabetu specifikována. Bude se hodit i překlad do angličtiny.

Digitálním nomádem se může stát kdokoliv, kdo je schopen pracovat na dálku přes internet. Většinou to bývají freelanceři, tedy lidé „na volné noze“, např. copywriter, webmaster, grafik a podobně.  

Jak vyzrát na cestovní horečku? Nekazte si těšení zbytečným stresem

Ve chvíli, kdy dovolenou naplánujete, je potřeba hned ověřit několik nezbytných věcí. V první řadě zkontrolovat platnost cestovních dokladů všech ...

Životní styl digitálního nomáda je pestrý, ale i náročný

Je zřejmé, že jako diabetik budete mít hlavu plnou starostí s řádnou přípravou na cesty. Když však nic nepodceníte, můžete si užít cestování v rámci digitálního nomádství bez komplikací. Důležité také je, abyste brali v potaz odlišný životní styl a denní režim digitálního nomáda. Na co brát zřetel?

  1. Jiný způsob stravování: Ten může být obzvlášť pro člověka s diabetem složitý. Pro svůj klid si vytvořte ještě před cestou (pro jistotu) kartičky s požadavky na vaši dia dietu nebo s informacemi o potravinových alergiích, a to v příslušném jazyce – v tom, kterým se v dané zemi lidé dorozumívají nejčastěji. Jestli jde o angličtinu nebo němčinu, kterou vládnete, jistě se dorozumíte i bez kartiček. Jde spíše o exotické destinace. Dále sledujte, v jakých hygienických podmínkách kuchař připravuje pokrmy. A pokud si budete chtít pochutnat na ovoci, jezte raději to loupatelné (hlavně tehdy, když si nejste jisti kvalitou pitné vody).

TIP 1: Mnozí digitální nomádi doporučují jíst jen v osvědčených zahraničních stáncích s pouličním občerstvením. Dobrým ukazatelem „kvality“ jídla může být například převážná klientela dětí s matkami. Jako diabetici pak musíte být obezřetní, co se týká složení samotného jídla.

TIP 2: S počítáním sacharidů mohou diabetikům na cestách pomoci i různé mobilní aplikace – zejména, když si budou sami vařit z neznámých ingrediencí. Když však budete jíst v restauracích a jiných stravovacích zařízeních, přehled můžete snadno ztratit. Domluvte se s obsluhou, zda neposkytuje i dietnější/upravené porce vhodné pro diabetiky.

  1. Jiné klima: Digitální nomádi nejčastěji odjíždí za prací a cestováním do exotických a teplých destinací. Zde je může překvapit zcela odlišné počasí. Zapomenout tedy nesmíte na vhodné oblečení a zejména pak na dostatečnou hydrataci – ideálně balenou vodou. Pakliže si nejste jistí kvalitou pitné vody z kohoutku, můžete si dovézt i čisticí tablety, které z tekutiny odstraní bakterie, viry a další patogeny.
  2. Jiné časové pásmo: Než si navyknete na jiný čas v dané destinaci, může to chvíli trvat. Tomu musíte přizpůsobit zcela určitě i svůj léčebný režim. Informujte se o možnostech u svého lékaře – zajímejte se zejména o to, jak upravit dávky inzulinu či perorálních antidiabetik. S rozdílným časovým pásmem se pak může pojit i narušený spánkový režim. Snažte se jej ustálit a udělat maximum pro to, abyste dobře spali. Digitální nomád potřebuje být také koncentrovaný a plný energie!

Dále by digitální nomád neměl zapomínat i na náležitou psychohygienu. Odpočinek je velmi důležitý, stejně tak dočasné odpoutání se od technologií. Dělejte si tedy pravidelné relaxační přestávky a dopřejte si i volné dny, kdy budete poznávat nová zákoutí.

Závěrem

Může se na první pohled zdát, že digitální nomádství s cukrovkou je tak trochu boj. Musíte neustále něco sledovat a hlídat se. Jenže se to nijak zvlášť neliší od toho, co běžně děláte. Monitoring zdravotního stavu v podstatě provádíte nepřetržitě. Myslíte na pravidelnou aplikaci inzulinu, přeměřování glykémií i diabetickou dietu. Život digitálního nomáda vám může zajetý režim poněkud nabourat, když si v něm ale uděláte systém, zvyknete si a vaše tělo se s tím dobře vypořádá. A dobrodružství pak nic nebrání…

Zdroj: Hopkinsmedicine, Nextstephub, Travelbible

959

Diskuze k článku