Ohlédnutí za kongresem EASD

Ohlédnutí za kongresem EASD

Největší diabetologický kongres se letos konal ve světové metropoli proslulé pivním festivalem - v Německém Mnichově. Zatímco na Oktoberfest sem každý rok přijíždí na 6 milionů návštěvníků, na diabetologické konferenci jich bylo "jen" 16 tisíc. Další tisíce ji ale sledovaly v přímém přenosu on-line.

Pětidenní program kongresu pořádaného Evropskou asociací pro studium diabetu (EASD) byl opět plný zajímavých novinek a odborných poznatků. Tady jsou některé z nich:

RYCHLEJŠÍ INZULIN FIASP

Současná inzulinová analoga stále nejsou tak rychlá, aby dobře kompenzovala výkyv glykemie po jídle. Novo Nordisk představil inzulin FiAsp, který díky přidání niacinamidu začíná snižovat glykemii o 12 minut dříve než klasický inzulinový analog aspart. Vrchol působení rychlého inzulinu je o 26 minut dříve. Tento inzulin bude mít nejspíše velký potenciál k použití v inzulinové pumpě, protože díky kontinuálnímu dodávání niacinamidu spolu s inzulinem v bazálních i bolusových dávkách se jeho efekt může projevit výrazněji.

CO JÍST PRO DOBROU GLYKEMII

Výživová sekce, v jejímž čele seděla předsedkyně České diabetologické společnosti prof. MUDr. Terezie Pelikánová, Dr.Sc., přinesla nové poznatky o tom, co jíst pro dobrou glykemii. U diabetiků 1. typu by mohl pomoci snížit pojídlovou glykemii olivový olej. U diabetu 2. typu ukázala studie Whey to Go, že konzumace 20 g syrovátkové bílkoviny v podobě koktejlu před snídaní vede k menšímu výkyvu glykemie po jídle.

GENIÁLNÍ ČIP OHLÍDÁ TEPLOTU INZULINU

Německý diabetik 1. typu vymyslel geniální čip, který dokáže ohlídat správnou teplotu uchovávání inzulinu. MedAngel, jak se tato technologie jmenuje, uživatele včas upozorní, pokud se jeho inzulin dostane do teplot, které by mu mohly uškodit. Čip je veliký jako mince a dá se tak použít nejen doma v lednici, ale také při cestování. Aplikace, pomocí níž se ovládá, sleduje každý lék (umí i jiné léky než inzulin) dle unikátních teplotních doporučení, které uvádí jeho výrobce.

PŘECHOD DĚTÍ K LÉKAŘI PRO DOSPĚLÉ DĚLÁ POTÍŽE

Přednáška týkající se přechodu z dětské do dospělé péče připomněla, že toto období je pro diabetiky rizikové a často dochází k výpadkům pravidelných kontrol a následně ke zhoršení kompenzace. Mladí dospělí potřebují vědět, že návaznost diabetologické péče u dospělého diabetologa je stejně dobrá jako u dětského, ovšem jako „dospělák” se již diabetik musí o sebe starat sám. Dr. Johansenová ale také připomněla, že změny, které se v životě mladého člověka odehrávají (vysoká škola, osamostatnění se), mu mohou pomoci vzít péči o diabetes zodpovědně do vlastních rukou.

SOCIÁLNÍ MÉDIA POMOHOU S MOTIVACÍ

V rámci Pracovní skupiny pro edukaci se mluvilo o adherenci pacienta k léčbě neboli míře jeho spolupráce s léčebným plánem. Zazněl názor, že léčba by měla co nejvíce adherovat k životnímu stylu diabetika 1. typu a nikoliv naopak. Na druhou stranu, bez komplexní a praktické edukace a bez pacientovy ochoty se diabetem zabývat, ani sebelepší inzulinový režim dobrou kompenzaci nezajistí. Pomocnou ruku v edukaci i motivaci mohou podat sociální média. Hlava německé on-line dia-komunity Bastien Nauck předsedal první den kongresu workshopu #dedoc, jehož se účastnili pacienti, lékaři, edukátoři a další osoby aktivní v dia on-line komunitě. Příští konference EASD se koná v září 2017 v portugalském Lisabonu. Z pozitivních ohlasů letošních účastníků vyplývá, že fyzická i virtuální účast bude minimálně tak vysoká jako letos.

MUDr. Klára Picková

Zdroj: DIAstyl 6/2016

336

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku