Poškození sítnice následkem cukrovky: Výskyt diabetické retinopatie se zvyšuje
OGTT v těhotenství: Jak probíhá a co můžete očekávat?
Zdroj: Pixabay
S těhotenskou cukrovkou se potkají asi 4 % žen, nejčastěji ve druhém trimestru. Přináší s sebou obavy, ale i mnoho nejasností. Pokud vás čeká orální glukózový toleranční test (OGTT) a marně tápete, co můžete očekávat, podívejte se, co s sebou toto vyšetření přináší, jak bude probíhat i jaká jsou rizika těhotenské cukrovky. Proč jí není radno podceňovat? A co se bude dít po porodu?
Většina žen s těhotenskou cukrovkou má i tak normální těhotenství a porodí naprosto zdravé děti.
S diabetem se mohou ženy plánující přírůstek do rodiny setkat hned ve dvou případech. První je zcela logický – novopečenou maminkou se stává dáma, která se léčí s cukrovkou 1. nebo 2. typu. A jak je to v onom druhém případě? U zcela zdravých žen se může cukrovka příslušnými testy prokázat až během období gravidity. V takovém případě mluvíme o gestačním diabetu.
Proč se ženy děsí testu na těhotenskou cukrovku?
Těhotenská cukrovka je onemocnění, které se objeví u ženy, jež se s cukrovkou před otěhotněním neléčila. Její tělo nedokáže produkovat dostatek inzulinu, který pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Nejčastěji se řeší dietou a pravidelnými kontrolami v diabetologické poradně. Často je možnost docházet do porodnice, kde je žena registrovaná k porodu. Buduje si tak důvěru v místo, kde později své dítě porodí. Nejčastěji dostane glukometr a pravidelně zapisuje své hodnoty. Doporučena je také vhodná sportovní aktivita. Pokud je zdravotní stav těhotné ženy vážnější, přistupuje se k aplikacím inzulinu.
Ve většině případů se objeví gestační diabetes až v druhé polovině těhotenství a zjišťuje se glukózovým tolerančním testem. Po porodu obvykle zmizí a ženy dále netrpí dalšími obtížemi. Tento test však mnoho žen děsí a neví, co od něj mají očekávat. Přinášíme vám přehled toho, co vás čeká a na co se připravit.
Co je to koučink a jak může pomoci nově diagnostikovanému diabetikovi?
Nebojte se kouče zeptat, jaké má vzdělání, kolik má odkoučovaných hodin a na jaké oblasti osobního rozvoje se zaměřuje. Od toho se bude také ...
Koho nejčastěji gestační diabetes postihuje?
Rizikové faktory pro vznik těhotenské cukrovky jsou:
- index tělesné hmotnosti vyšší než 30
- předchozí porod dítěte, které vážilo při narození 4,5 kg a výše
- předchozí diagnóza těhotenské cukrovky
- výskyt cukrovky v blízké rodině
Příznaky těhotenské cukrovky
Mezi příznaky těhotenské cukrovky mohou patřit:
- žízeň, vyprahlost
- zvýšená potřeba močit
- sucho v ústech
- únava
Mějte na paměti, že jde jen o výčet častých příznaků, které jsou snadno zaměnitelné s běžnými symptomy během těhotenství. Automaticky tak tyto příznaky samy o sobě diagnózu gestačního diabetu neznamenají.
Statistiky roku 2021: Zajímavosti ze světa diabetu
Úmrtnost v přímé souvislosti s cukrovkou je velmi výjimečná. Pravděpodobnější příčinou smrti mohou být spíš komplikace spojené s dekompenzovaným ...
Jak probíhá OGTT?
Ženy se často orálního glukózového tolerančního testu obávají. Provádí se mezi 24. – 28. týdnem těhotenství u všech žen, u kterých nebyla cukrovka zjištěna již na začátku těhotenství. Vyšetření je rutinní a je doporučováno každé ženě. Nutno říct, že stejně jako další vyšetření, i OGTT má žena právo odmítnout.
Skládá se ze třech odběrů krve a odráží reakci organismu na podání glukózy fyziologickou cestou. Z výsledků krve je doktor schopen zjistit, jak organismus reaguje a zda po zátěži glukózou udržuje její hladinu v normě. Vyhraďte si na test minimálně tři hodiny a vezměte si něco na čtení. Skutečně si v laboratoři chvíli pobudete.
Doktor vám před testem doporučí dodržovat některé pokyny. Budou mezi nimi například následující:
- Den před testem jezte jako obvykle, neprovádějte však žádné fyzické výkony.
- Test vám bude proveden na lačno, dodržte alespoň 8hodinové lačnění.
- Pijte pouze vodu nebo neslazený čaj. Pití před testem není omezeno, během testu se však řiďte pokyny lékaře.
- Pokud jste nachlazená, test odložte.
Ernest Hemingway a Herbert George Wells: Co nevíte o slavných spisovatelích, kteří se léčili s diabetem?
Ernest býval velmi tvrdohlavým chlapcem v době dospívání. Rodiče z něj chtěli mít hudebníka a univerzitně vzdělaného člověka. On však vzdoroval a ...
Jak bude test probíhat?
- Ráno se dostavíte na test a laborantka vám odebere krev.
- Pokud bude hodnota glykémie v pořádku (v současnosti je hraniční hodnota 5,1 mmol/l), v testu se pokračuje. Pokud bude hodnota vyšší, sestra vás odešle domů a test se ještě jednou zopakuje. Pokud by se situace opakovala, gynekolog vás odešle na diabetologii.
- Pokud se v testu pokračuje, vypijete nápoj z koncentrované glukózy. Pokud by se vám udělalo nevolno, nebojte se informovat sestry. Některé ženy roztok snáší na lačno špatně.
- Po hodině by měl proběhnout druhý odběr krve, po další hodině třetí odběr.
- Během testu nesmíte vykonávat fyzickou aktivitu, jíst ani pít. Často vám dovolí pouze malé množství neochucené vody.
- Výsledek testu se dozvíte u svého gynekologa, kde s ním také budete konzultovat další postup.
Jak těhotenská cukrovka ovlivní vaši graviditu?
- Dítě může růst více než obvykle. Gynekolog kontroluje velikost plodu, aby se předešlo komplikacím během porodu a zvyšuje potřebu indukovaného porodu, příp. císařského řezu.
- Přílišné množství plodové vody může způsobit předčasný porod či problémy při porodu.
- Předčasný porod před ukončeným 37. týdnem.
- Preeklampsie: stav, který způsobuje vysoký krevní tlak během těhotenství a způsobuje komplikace, pokud se neléčí. Riziko preeklampsie se často ženy dozvídají během prvního screeningu kolem 12. týdne. Spolu s těhotenskou cukrovkou je dobré tento stav nepodceňovat.
- Po narození dítěte se může objevit nízká hladina cukru v krvi, uvádí se také zvýšení riziko novorozenecké žloutenky. Ta se řeší pobytem na světle nebo v případě vážnějšího stavu fototerapií.
- Vzácné je úmrtí plodu.
Po porodu těhotenská cukrovka obvykle vymizí. Je však třeba mít na paměti, že u žen, které ji prodělaly, je zvýšené riziko, že jí budou v dalším těhotenství trpět znovu, zároveň je celoživotní zvýšené riziko diabetu 2. typu. Zhruba půl roku po porodu byste měla podstoupit znovu OGTT, aby se vyloučily přetrvávající obtíže.
Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková
Zdroj: nhs.uk, vidia-diagnostika.cz, diavize.cz
3842