Sušené ovoce může snižovat pravděpodobnost rozvoje cukrovky. Důležité je ale množství
Odplujte na vlnách tónů do léčivého světa hudby: Muzikoterapie prospěje i diabetikům
Zdroj: Pixabay
Možná jste již zaznamenali ve svém okolí netradiční léčebně-relaxační aktivitu s atraktivním názvem muzikoterapie. Jedná se o alternativní terapeutickou metodu, která využívá hudbu, melodie a zvuky k léčbě různých zdravotních problémů. V posledních letech získává na popularitě, protože hekticky žijící lidé se potřebují odevzdat do léčivého objetí hluboké relaxace více než kdy dřív. Nejen diabetici ocení konejšivý vliv hudby na tělo i mysl. Nechte se i vy pohltit libými tóny a pronikněte do tajů muzikoterapie.
Muzikoterapie není jen o pasivním poslechu hudby. Je založena především na vlivu určitých vibrací na lidský organismus. Nemějte proto strach, že čas strávený na muzikoterapii bude pouhým odpočinkem. Vaše tělo při ní projde řadou žádoucích léčebných procesů.
Hudební prožitek jako terapeutický nástroj
V rámci muzikoterapie se hudba využívá jako prostředek ke stimulaci mozku a k uvolňování emocí, což ovlivňuje naše tělo i psychiku. Jedná se o interdisciplinární obor, který spojuje prvky hudby, psychologie i medicíny.
Finále čakrového seriálu: Zpátky k sobě samým
Dokázali jsme v sobě probudit energii spodních fyzických čaker a přivést ji až do oblasti našeho myšlení a intuice. Odstraněním možná ...
Během muzikoterapie může být hudba použita různými způsoby v závislosti na cílech terapie a potřebách jednotlivce či skupiny. Můžete si vybrat ze skupinových lekcí, které jsou koncipovány spíše jako relaxační aktivita, nebo lze použít muzikoterapii jako léčivou techniku ke zlepšení konkrétních zdravotních potíží jednotlivce. Muzikoterapeuti mohou například doporučit poslech hudby, zpěv, hraní na hudební nástroj, tanec nebo zvukově-pohybovou improvizaci.
Věděli jste, že…?
Těžit z léčivých účinků muzikoterapie mohou i těhotné ženy, které často využívají hudbu jako prostředek pro navázání kontaktu se svým miminkem.
Muzikoterapie může skvěle doplnit téměř jakýkoliv zdravotní plán při léčbě široké škály neduhů, jelikož nemá v zásadě žádné kontraindikace a omezení. Rozhodně ji neberte jako rovnocennou alternativu ke klasické léčbě! Jedná se čistě o podpůrnou léčebnou techniku, která však může být velice efektivní.
Vědci odhalují stále nové léčivé účinky muzikoterapie
Muzikoterapie spočívá ve využití hudby k dosažení určitých terapeutických cílů. Využívá se při léčbě fyzických i duševních problémů, jako jsou například stres, úzkost, deprese, poruchy spánku, bolesti, ale i neurodegenerativní nemoci jako Parkinsonova a Alzheimerova choroba.
S čím konkrétně vám může pomoci?
- Zlepšuje náladu a snižuje úzkost. Hudba má prokazatelný vliv na zlepšování nálady a snižování úzkosti. Pomáhá uvolnit napětí a stres, což vede k uklidnění a zlepšení duševního zdraví. Nižší úroveň stresu má samozřejmě vliv i na fyzické zdraví, v případě diabetiků se může projevit například lepším glukózovým metabolismem a nižší glykémií.
- Podporuje imunitu. Vědci naznačují, že muzikoterapie může pozitivně ovlivňovat i imunitu. Zvyšuje totiž v těle množství bílých krvinek, které jsou odpovědné za imunitní odpověď organismu. To pomáhá posílit obranyschopnost těla a snížit riziko infekcí.
- Zlepšuje kognitivní funkce. Hudba prokazatelně stimuluje mozkovou činnost a zlepšuje kognitivní funkce, jako je paměť, pozornost, soustředění a schopnost řešit problémy.
- Potlačení bolesti. Poslech určitých typů hudby napomáhá ke snížení vnímání bolesti a zvyšuje pohodlí při léčbě bolestivých stavů. Volba vhodného druhu hudby je přitom v tomto případě silně závislá na preferencích a vkusu posluchače. Dalo by se říci, že poslech líbivé hudby jednoduše odvádí naše myšlenky pryč od negativních prožitků, směrem do bezstarostné říše hudby.
- Zlepšení kvality spánku. Mnoho lidí včetně diabetiků má problémy se spánkem kvůli vysoké hladině stresu či úzkosti. Muzikoterapie nám pomáhá uvolnit se, což může vést k rychlejšímu usínání a celkovému zlepšení kvality spánku.
Ayurvédská bylina všech diabetiků ashwagandha ohromuje západní vědce svými účinky na glykémii
Ashwagandha (Withania somnifera, česky Vitánie snodárná neboli ašvaganda) se používá v ayurvédské medicíně více než tři tisíce let. Tento ...
Na lekcích se můžete těšit na tibetské mísy nebo třeba flétnu
Pokud jste již zavítali na muzikoterapeutický program, byli jste jistě ohromeni širokou škálou různých hudebních nástrojů a pomůcek, které lze pro lekci využít. S čím vším se můžete setkat?
- Zvonky koshi či šánti (tzv. zvonky míru)
- Tibetské mísy různých velikostí, které se liší vydávaným tónem
- Strunné nástroje (ukulele, kytara, mandolína, finský strunný nástroj kantele)
- Klavír či kalimba (drobný africký nástroj, tzv. prstové piano)
- Bubny a bubínky s přesýpacím pískem, které evokují různé zvuky (například šumění moře, listí, bouřku apod.)
- Dechové nástroje (typicky různé druhy fléten, které se liší svojí hloubkou)
Věděli jste, že…?
Tibetskou mísu si při nákupu údajně nevybírá zákazník, ale osloví jej mísa sama. Některé mísy pod vašima rukama nevydají ani tón, během výběru však časem narazíte na svoji favoritku, která se rozezní krásným zvukem.
Zpěv zkrášlí každou proceduru
Tvořivější terapeuti do svých lekcích zahrnují i vlastní zpěv – zpívají různé zvuky, hlásky, mantry nebo třeba i písničky. Tóny nástrojů tak mohou být šikovně ozdobeny známými nápěvy jako „Ach synku, synku“ nebo třeba léčivými vibracemi písní jako „Feel the Rhythm of Your Heart Beat“ nebo tibetské mantry míru a odpuštění „ho´oponopono“.
Jste-li v oboru muzikoterapie nováčkem, musíte sebrat jistou dávku odvahy, abyste neznámou aktivitu vyzkoušeli. S velkou pravděpodobností však z lekce budete odcházet příjemně uvolnění a zklidnění a její vliv časem poznáte i na svém fyzickém zdraví. Na lekci si s sebou nezapomeňte vzít teplou deku nebo i dvě a polštářek pod hlavu, aby se vám při relaxaci leželo co nejpohodlněji.
Zdroje: ncbi, muzikoterapie, vlastní zkušenost autorky
979