Očkování s diabetem: Jaké vakcíny zvážit?

Očkování s diabetem: Jaké vakcíny zvážit?
Zdroj: Shutterstock

V posledních letech se společností šíří rozsáhlejší diskuse ohledně očkování. Ostatně přispěla k tomu i pandemie Covid-19. Existují však i jiné vakcíny, které by v hledáčku diabetiků rozhodně neměly chybět. Proti jakým nemocem by se měl člověk s cukrovkou ideálně naočkovat?

Senioři s diabetem by neměli s očkováním proti infekčním nemocem otálet (pokud jim to zdravotní stav dovoluje a lékař vakcínu doporučí).

Diagnóza diabetu představuje mnohem vyšší riziko pro rozvoj infekčních nemocí. To je dané hned několika základními faktory. Pojďme si k nim říct o něco více a pochopit, proč je vlastně vakcinace pro lidi s cukrovkou tolik podstatná.

Diabetes v anamnéze = snížená imunita

Pakliže se léčíte s diabetem I. nebo II. typu, můžete se potýkat se zhoršenou funkcí imunitního systému, neboť obranné buňky nemusí fungovat tak, jak by měly. Příčinou je zejména hyperglykemické prostředí v organismu. To nezřídka kdy posiluje schopnost patogenu vyvolat infekci. Laicky řečeno, vaše zdraví je ohroženo mnohem více nákazou. Vakcinace proti infekčním nemocem je tedy rozhodně na místě.

Cestování s diabetem aneb Vydejte se za dobrodružstvím bez obav

Cestování může být velmi příjemné a odpočinkové i s diabetem. Je však zapotřebí pečlivé přípravy. Každý občas potřebuje změnu prostředí a ani ...

Očkování proti chřipce a pneumokokům

Kdejaký diabetik, a zejména pak ten ve vyšším věku, bývá ohrožen těžším průběhem chřipky. Nemoc se může častěji zkomplikovat a dotyčný nezřídka kdy končívá na nemocničním lůžku. Proto by měl každý člověk s cukrovkou důsledně zvážit očkování proti této nemoci. Aplikuje se jedna dávka do svalu (nebo pod kůži) a nutné je přeočkování každý rok. Další kapitolou jsou pak pneumokokové infekce. Ty ohrožují vznikem pneumonie (zápal plic) hlavně diabetiky starší 65 let, kuřáky a také lidi, kteří mají v anamnéze další chronické nemoci, tj. astma bronchiale, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a kardiovaskulární nebo jaterní poškození. Očkování proti pneumokokům se provádí jednu dávkou, taktéž buď do svalu nebo pod kůži. Přeočkování není nutné.

očkování

Očkování proti chřipce se nejčastěji provádí pod kůži do ramene. | zdroj: Shutterstock

Na jaká další očkování by měli diabetici pomýšlet?

Vakcínou proti chřipce a pneumokokům to zdaleka nekončí. Proti jakým dalším nemocem by se měl diabetik raději chránit?

  • Virová hepatitida B: tento typ, lidově řečeno „žloutenky“, se nejčastěji přenáší krví a tělesnými tekutinami. Diabetik je onemocněním více ohrožen z jednoho prostého důvodu – musí si pravidelně měřit glykémii, a tím pádem manipuluje s krví. K nákaze může velice snadno dojít především v nemocničním prostředí (nedostatečná dezinfekce glukometru, vícero pacientů k přeměření hladiny cukru v krvi a podobně). Rizikem jsou i otevřené a nehojící se rány. Očkování proti virové hepatitidě B se provádí ve třech až čtyřech dávkách do svalu (záleží na druhu použité látky). Přeočkování není nutné.
  • Pásový opar (herpes zoster): jedná se o infekční nemoc, která se projevuje vyrážkou na kůži, nejčastěji v oblasti břicha a zad. Postižené místo je velmi bolestivé. Přidat se mohou i další příznaky, jako je horečka, celková únava organismu, kloubní a svalové bolesti či světloplachost. Ohroženi jsou více diabetici II. typu, kterým je nad 50 let. Očkování se provádí zpravidla ve dvou dávkách do svalu. Přeočkování není nutné.
  • Tetanus, záškrt a černý kašel: diabetici by též neměli podcenit alespoň jednou přeočkování tzv. vakcínou Tdap, která obsahuje očkovací látku proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Obvykle se vakcína aplikuje do svalu cca od 10 do 15 let od poslední dávky.

Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2022: Co může diabetik uvítat?

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) stále platí za největší v Česku. Obsáhne téměř šest milionů klientů. Každý člověk léčící se s diabetem ...

Několik slov na závěr aneb Kde si o vakcínu říct

Pokud jste zjistili, že nejste očkovaní či přeočkovaní proti jedné z výše uvedených nemocí, informujte se u svého praktického lékaře o možnosti i vhodnosti vakcinace a případně také o výši úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Jakmile vám lékař doporučí aplikaci očkovací látky, skutečně ji zvažte. Můžete tak ochránit svůj život před možnými zdravotními komplikacemi na dlouhé roky.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Cdc.gov (Diabetes Type 1 and Type 2 and Adult Vaccination), Casopisvnitrnilekarstvi.cz (Doporučená očkování pro diabetiky, autoři: P. Macounová a R. Maďar)

2219

Diskuze k článku