Očkování při diabetu: Černý kašel

Očkování při diabetu: Černý kašel

I když se na podzim a v zimě mluví spíše o chřipce, rozšířenou nákazou dýchacích cest je i černý kašel. V posledních letech jsme zaznamenali jeho nárůst na nejvyšší hodnoty za několik dekád. Mnoho nakažených navíc oficiálním statistikám uniká, takže situace je ve skutečnosti ještě horší, než nám ukazují.

Zdravý dospělý člověk nezřídka trpí dlouhotrvajícím chronickým kašlem, ten však často není diagnostikovaný a tím pádem ani oficiálně hlášený. Takový jedinec však představuje infekční riziko pro své okolí, zejména pro nejmenší děti, starší osoby a pacienty bez ohledu na věk s akutním či chronickým onemocněním oslabujícím imunitní systém včetně diabetu. U nejmenších dětí si může vyžádat i daň nejvyšší.

 

Typický záchvat dávivého kašle je natolik dramatický, že si ho na celý zbytek života zapamatuje i laik. I když proti jeho bakteriálnímu původci existuje antibiotická léčba, v pokročilém stádiu onemocnění už nemusí být účinná, pokud dojde k uvolnění specifických toxinů. Vakcíny proti černému kašli jsou společně s očkováním proti chřipce jedinými, které se doporučují i v období gravidity, ideálně ve třetím trimestru na ochranu plodu a později novorozence. Díky očkování matky získá dítě dostatečné vysokou hladinu protilátek, která ho bude chránit před černým kašlem, než bude samo očkováno alespoň dvěma dávkami hexavakcíny. Kombinovaná trojvakcína proti černému kašli, záškrtu a tetanu (dtp) se doporučuje alespoň jednou v životě každému dospělému, revakcinace prodlužující imunitu je možná každých deset let.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS

1581

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku