Chodit k psychologovi není ostuda: Kam zajít a kdy to může významně pomoci léčbě diabetu?
Obyčejně neobyčejný vitamín D. Víte o něm, že je dobrou prevencí diabetu? A nejen to!
Zdroj: Shutterstock
Vitamín D je rozpustný v tucích a má v našem těle celou řadu důležitých rolí. Ovlivňuje například zdraví kostí, zubů a také imunitní systém. Z nejnovějších studií dokonce vyplývá, že dokáže snížit hladinu cukru v krvi, ovlivnit glykemický index, ale také zabránit rozvoji diabetu 1. i 2. typu! A jak jste na tom vy? Máte déčka dostatek?
Tento podceňovaný vitamín se sice nachází v určitých potravinách, tělo si ho však umí vyrobit i samo, a to po vystavení se slunci. Sluneční paprsky na holém těle jsou tak základní podmínkou k vytvoření vitamínu D. Přitom jeho nedostatkem trpí v našem podnebném pásmu až 80 % obyvatel.
Zajímavý fakt: Schopnost vyrobit vitamín v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny lety, kdy se přesunuli z oceánu na souš. Lidskému tělu stačí každodenní vystavení se slunečním paprskům na patnáct minut, aby bylo pokryto 80 % denní dávky vitamínu D.
Příznaky nedostatku vitamínu D
Deficit vitamínu D trápí více než polovinu obyvatel, přitom je jeho přítomnost potřebná nejenom v buňkách mozku a tlustém střevě, ale třeba také v beta-buňkách slinivky břišní, které svým působením chrání. Jeho nedostatek se projevuje svalovou bolestí, depresí a oslabeným imunitním systémem (častější nachlazení a infekce horních dýchacích cest). Dlouhodobě však může vést až k obezitě, vysokému krevnímu tlaku, lupénce, osteoporóze, Alzheimerově chorobě, rakovině a cukrovce 2. typu.
Jak už bylo popsáno výše, tělo si díky ultrafialovým paprskům dokáže vitamín D vyrobit samo. V dnešní době však existuje čím dál tím více faktorů, které takovému jednoduchému a účinnému kroku brání:
- doma u televize nebo v kanceláři u počítače trávíme většinu svého času,
- v našem podnebném pásmu jsou v zimě velice krátké dny,
- nadměrně a někdy i zbytečně používáme opalovací krémy v obavě z rakoviny kůže.
Fakt: Nejrizikovějšími skupinami s nízkou hladinou vitamínu D jsou obecně ženy, osoby nad 50 let, snědí a obézní lidé, diabetici, ale i ti, kteří jsou nuceni trávit převážný čas v uzavřené místnosti (např. vězni nebo nemocní).
Vitamín D a diabetes
Na základě řady poznatků lze vitamín D považovat za významný faktor snižující riziko vzniku diabetu 1. i 2. typu. Ukázalo se totiž, že nedostatek tohoto vitamínu zhoršuje sekreci inzulínu a stojí za poruchou metabolismu glukózy (u osob s nízkou hladinou vitamínu D bylo riziko vzniku diabetu 2. typu až dvojnásobné). Naopak zvýšené dávky vitamínu D:
- pomáhají zlepšit citlivost těla na inzulín (tedy také regulovat hladinu cukru v krvi),
- snižují riziko inzulínové rezistence,
- regulují produkci inzulínu ve slinivce,
- zabraňují destrukci pankreatických buněk,
- zpomalují vývoj diabetu u čerstvě diagnostikovaných pacientů nebo u lidí s prediabetem.
Fakt: Nedostatek vitamínu D v raném vývoji dítěte může mít za následek pozdější výskyt diabetu 1. typu, ale i vzácné formy LADA.
Hořčík je pro diabetiky zásadní! Co způsobí jeho nedostatek a jak jej co nejlépe doplnit?
Hořčík je nejenom pro diabetiky jedním z nejdůležitějších minerálů – kromě jiného udržuje správnou činnost svalů a nervů, ale pomáhá také ...
Další zdravotní benefity
Vitamín D působí příznivě na slinivku břišní, protože chrání její beta-buňky, zlepšuje hladinu inzulínu a významně snižuje bolest pacientů s diabetickou neuropatií. Navíc bylo zjištěno, že zvýšené dávky tohoto vitamínu u matek prokazatelně snižují riziko gestačního diabetu – a co víc, dlouhodobě snižují riziko cukrovky o 71 % a u dětí snižují riziko diabetu 1. typu až o 78 %.
Chemické procesy způsobené správnou hladinou vitamínu D působí příznivě na každou buňku v našem těle, a tak ho ocení i lidé, kterých se riziko diabetu netýká. Vitamín D tak může pomoct:
- při hubnutí,
- regulaci chuti k jídlu,
- snižování břišního tuku,
- snižování hladiny kortizolu (stresového hormonu),
- posilování obranyschopnosti
- a snižování rizika běžného typu rakoviny.
Jaká je norma hladiny vitamínu D a kde ho získat?
Je zapotřebí mít na paměti, že dostatečné hladiny vitamínu D nedosáhneme pouze z jídla, i když například mořští živočichové, jako je losos, makrela nebo sardinky, jsou přirozeným zdrojem vitamínu D3. Naleznout ho můžeme i ve vaječném žloutku, v játrech, v mléce nebo v potravinových doplňcích. Nejpřirozenější je však v podobě ultrafialového záření, které dopadá na pokožku. Uvádí se, že ideální doba strávená na slunci je 15 až 30 minut denně (za předpokladu, že nepoužijete opalovací krém).
Hladiny vitamínu D by měly být mezi 20 až 56 ng/ml. Cokoliv, co je pod 20 ng/ml, je považováno za nedostatečné.
Druhy vitamínu D
Při koupi potravinových doplňků je potřeba všímat si, jaký druh vitamínu D obsahují. V přírodě se totiž nachází dvě formy tohoto vitamínu – rostlinný prekurzor D2 (ergokalciferol) a živočišný prekurzor D3 (cholekalciferol). Druhý zmíněný typ, tedy D3, je až 3krát účinnější a je to ten samý, který si naše tělo samo vyrobí.
Zdroj: Pubmed.ncbi.nlm.nih, Diabetes.co, Internimedicina
31239