Objevte paddleboarding a vyrazte vstříc letním dobrodružstvím! Ani diabetes není překážkou

Objevte paddleboarding a vyrazte vstříc letním dobrodružstvím! Ani diabetes není překážkou
Vyjížďka na paddleboardu nabízí kromě neotřelých výhledů i řadu zdravotních benefitů. Zdroj: Shutterstock

Milovníci vodních sportů mohou v posledních letech rozšířit svůj repertoár o lákavou novinku – paddleboarding. Jedná se o velkou desku s pádlem, na které můžete brouzdat vody místního rybníka i širých oceánů. Pro diabetiky je plavení se na paddleboardu také velice vhodné, protože posiluje nožní klenbu a zlepšuje svalovou koordinaci! A co dalšího vám tento skvělý vodní sport přinese?

Diabetikům: Uzpůsobíte-li příjem inzulínu a sacharidů podle plánovaného vodního dobrodružství, můžete si bez obav dopřát i delší výlet. Paddleboard ozvláštní vaše letní radovánky a prospěje vašemu zdraví v mnoha ohledech.

Paddleboarding je méně známým společníkem populárnějšího windsurfingu. Jak již název napovídá, k jízdě na paddleboardu nepotřebujete vítr, protože jeho úlohu zastane dlouhé pádlo (a vaše paže). Přečtěte si o základech zdravé jízdy na paddleboardu a o nesporných zdravotních přínosech tohoto sportu. Možná i vy získáte odvahu se na něj postavit!

Vyberte si paddleboard podle vašeho záměru

Současná nabídka paddleboardů je velmi široká a dle zvoleného typu si můžete užívat vodních toulek na klidných či divočejších vodách.

  • Univerzálním modelem je tzv. SUP (Stand Up Paddleboard = paddleboard pro stojnou pozici). Hodí se do všech typů vod, pro začátečníky i pokročilé.
  • Profesionálové využívají závodní verzi, která svým tvarem zaručuje vyšší rychlost.
  • Plánujete-li plout zejména po moři či oceánu, pořiďte si vlnový board, který snáze ustojí rozvlněnou hladinu.
  • Jogíni ocení cvičební paddleboard, který je mnohem širší a je skvělý pro cvičení jógových pozic na vodní hladině. Pozici stoje na hlavě však nedoporučujeme ani na něm!

Snadné dechové techniky pro okamžité ozdravení těla i mysli. Pomohou i při škytavce!

Mnohé starodávné techniky z východu, jako je jóga, tai-či, zen či meditace, kombinují fyzickou aktivitu s dechem. Často je to právě dech, který ...

Jak připravit své tělo na vodní vyjížďku

Stejně jako u všech sportů, i u paddleboardingu platí, že byste se před jízdou měli řádně protáhnout. Inspirujte se našimi tipy, jak na protažení cílových svalových skupin!

  • Záda: Protáhněte záda v hlubokém předklonu. Zcela v něm uvolněte hlavu, zakývejte párkrát „ano“ a „ne“.
  • Ramena: Zakružte rameny na obě strany. Poté protáhněte paže a proveďte několik velkých kruhů na opačné strany – jako dva větrné mlýny.
  • Zápěstí: Prokružte a vytřepte zápěstí. Poté spojte dlaně a s vytaženými pažemi je otočte vzhůru.
  • Kyčle: S oporou o stěnu či strom prokružte jednu a poté druhou kyčel. Poté přejděte do hlubokého podřepu s roztaženými koleny a tlačte kolena od sebe.
  • Nohy: Zaujměte pozici nízkého bojovníka – opírejte se pevně o jedno chodidlo a koleno opačné nohy položte do země. Koleno přední nohy mějte nad kotníkem. Přenášejte váhu mírně vpřed a přitom protahujte zadní stehno. Poté strany vystřídejte.

Zdravotní přínosy jízdy na paddleboardu nejen pro diabetiky

Projížďka na paddleboardu není žádná rekreační jízda. Zvláště pokud stojíte, musíte pro udržení rovnováhy zapojovat neustále celé tělo. Každičký sval musí být na pozoru, jinak je ztráta rovnováhy nevyhnutelná. Začátečníci proto preferují jízdu v sedu, kdy si můžete více užít pohody a výhledu do okolí při houpání na vlnkách. Jak tedy paddleboarding na vaše tělo působí?

Posiluje celé nohy

Snad nejvýraznější účinek má paddleboarding na svalstvo i klouby nohou. Při stoji na desce musí nohy pracovat v celé délce:

  • nožní klenba a kotníky jakožto styčné body mezi deskou a tělem zajišťují základní vybalancování,
  • lýtka a stehna udržují tělo v napjatém a aktivním stavu,
  • kolena a kyčle vyrovnávají drobné výkyvy, a tím udržují stabilitu.

Zoceluje fascie

Na povrchu svalů a zvláště na pomezí svalů a šlach se nachází fascie (česky povázka šlachová), což je pojivová tkáň prostupující prakticky všemi svaly. Její elasticita je předpokladem pro zdravé provádění všech pohybů. Má-li fasciální tkáň špatnou kondici, může zvláště při rychlém škubavém pohybu dojít k jejímu natržení, které bývá velmi bolestivé. Často se objevuje v oblasti Achillovy šlachy či kolene u vrcholových sportovců, anebo naopak u netrénovaných jedinců, kteří se pustí do silově náročných aktivit příliš zhurta.

Diabetes v Chorvatsku: Jaká je tamější péče a na co se připravit jako DIA turista?

Pro diabetiky je Chorvatsko bezpochyby vhodnou dovolenkovou zemí – nehrozí vám tam žádné exotické choroby, evropská kartička zdravotního ...

Tvaruje postavu a pomáhá ke snížení hmotnosti

Během jízdy dochází k zapojení mnoha svalových skupin, zejména těch ve středu těla. Tzv. core (anglicky střed) totiž zajišťuje udržení rovnováhy a koordinaci pohybů mezi horní a dolní polovinou těla. Střed těla musí být ve stoji na paddleboardu v plném pozoru, a po jízdě tak budete krásně cítit hluboké svalové vrstvy a brzy se objeví vypracovaný „six-pack“ na břiše.

Delší a intenzivnější jízda je aerobního charakteru, tudíž při ní dochází ke spalování energie a potažmo k hubnutí. Zvláště diabetici však musí být na pozoru a nevyčerpat se při jízdě příliš, jak se dočtete v tipech níže.

Formuje nožní klenbu a zpevňuje kotníky

Díky neustálému vyvažování a udržování rovnováhy pracují při paddleboardingu zvláště intenzivně svaly chodidla. Tak dochází k optimálnímu, tedy přirozenému nastavení kotníků a nožní klenby – podélnému i příčnému. Vaše chodidlo tak získá zpět ztracené instinkty vyrovnávání těla a i při chůzi pak budete cítit nad svými kroky větší kontrolu.

Častým doprovodným symptomem diabetu bývá tzv. diabetická noha, křečové žíly a otoky nohou. Objevují se i poruchy nervového charakteru, jako je svědění, křeče, ztráta citu, či naopak bolest. Prevencí je právě práce s nožní klenbou a lýtkovým svalem, kterou zcela zajistí balancování na paddleboardu. Samozřejmostí je dobrá péče o chodidla v podobě masáží, vodních lázní a také pravidelných návštěv lékaře.

Posiluje svalstvo paží a ramen

Při pádlování dostávají zvláště zabrat paže (bicepsy i tricepsy), ramenní svaly, svalstvo kolem lopatek a horní části zad. Zátěž na paže je vysoká, je proto vhodné dávat si pravidelné pauzy, například v sedu či lehu na desce. Nezapomeňte také na řádné protažení paží po příjezdu ke břehu!

Paddleboarding jako skvělý vodní sport pro diabetiky

Diabetici mohou z paddleboardingu vytěžit mnohé a byla by škoda se ho vzdávat. Na vodní vyjížďku klidně vyrazte, ale dbejte na několik bezpečnostních pravidel:

  1. Provádějte tento sport pouze tehdy, pokud netrpíte akutními onemocněními nohou a chodidel. Dostávají při něm hodně zabrat, a mohli byste si tak svůj stav zhoršit.
  2. Na desku vstupujte pouze tehdy, pokud se cítíte při síle a nemotá se vám hlava. V opačném případě raději počkejte na lepší den.
  3. Uzpůsobte dávku inzulínu jak příjmu sacharidů, tak plánovanému výdeji energie. Intenzivnější jízda spaluje energii rychleji, proto při náročnějším výletě aplikujte nižší dávku inzulínu, než byste si podali normálně.
  4. Při nižší dávce inzulínu budete potřebovat přijmout nižší dávku sacharidů (např. 10–15 g), abyste předešli hypoglykémii. Pokud jste aplikovali bolusovou dávku, bude třeba dodat vyšší dávku sacharidů (asi okolo 50 g na hodinu jízdy).
  5. Myslete na to, že jízda spotřebovává vaši energii. I když se budete stále cítit při síle, raději si dopřejte malou svačinku, abyste předešli hypoglykémii.
  6. Kontrolujte si glykémii před jízdou, během ní i po ní a podle ní si upravujte inzulínové dávky.

UPOZORNĚNÍ: O přesném dávkování inzulínu ve vztahu k paddleboardingu se před zahájením tohoto sportu poraďte se svým diabetologem.

Paddleboard vám do života může přinést mnoho pozitiv, a to nejen v letních dnech. S příchodem podzimu se můžete odít třeba do neoprenu a vyzbrojeni proti chladu směle vyrazit vstříc dalším vyjížďkám!

Zdroj: Supconnect, Vitalweb, Paddling

3473

Diskuze k článku