Jiří Tkadlčík: Český strongman znovu dokázal, že jej ani diabetes nezastaví. Z mistrovství Evropy přivezl stříbro
Objeviteli inzulinu se stala osudnou druhá světová válka
Zdroj: se souhlasem Novo Nordisk
Diabetes mellitus, známý také jako cukrovka, je jednou z nejrozšířenějších chronických nemocí současnosti. Postihuje miliony lidí po celém světě a ovlivňuje jejich každodenní život. Kdo stojí za objevem inzulinu, díky kterému mohou diabetici vést plnohodnotnější a kvalitnější život?
Vynález inzulinu je spojen s Frederickem Bantingem a Charlesem Bestem. Dvojice vědců přišla s nápadem zkoumat možnosti léčby diabetu inzulinem v první polovině 20. století. Jaký to mělo dopad na světovou medicínu? Obrovský!
Spánková apnoe může mít vliv na rozvoj demence, říká studie. Nepodceňujte chrápání
Spánková apnoe je chronické onemocnění, při kterém dochází k zástavě dechu (apnoe) nebo sníženému dýchání (hypopnoe) během spánku. K tomu, aby ...
Původně chtěl být ortoped
Frederick Grant Banting (1891–1941) byl kanadský lékař, vědec a vynálezce. Narodil se 14. listopadu 1891 v Allistonu v Ontariu a jeho přínos pro medicínu měl zásadní vliv na miliony lidí potýkajících se s cukrovkou po celém světě.
Banting se původně věnoval studiu medicíny na University of Toronto, kde se specializoval na ortopedii. V roce 1915 byl však povolán do armády během první světové války. Po návratu studia dokončil a začal pracovat jako lékař.
Osudová přednáška
Klíčovým okamžikem v jeho kariéře bylo, když se začal věnovat diabetu. Inspirován přednáškou o trávicím hormonu pankreatu (slinivka břišní), kterou slyšel během svých studií, měl Banting nápad, že by izolace tohoto hormonu mohla být klíčem k léčbě diabetu. Svou myšlenku sdílel na univerzitě s profesorem Johnem Macleodem, který mu poskytl laboratoř, a také asistenta Charlese Besta pro výzkum.
V roce 1921 se Banting a Best pustili do experimentů, které provedli na psech. Ty následně vedly k vytvoření způsobu, jakým lze inzulin získat a použít pro snížení hladiny cukru v krvi. Tento objev měl neuvěřitelný dopad na léčbu diabetu, která se do té doby omezovala na dietu a cvičení.
Nobelova cena je doma!
Frederick Banting byl spolu s Johnem Macleodem v roce 1923 oceněn Nobelovou cenou za objev inzulinu jako jednu z forem léčby diabetu. Poté se nadále věnoval svému výzkumu, kterým byl naprosto fascinován a toužil po nových poznatcích. Osudným se mu stal 21. únor roku 1941. Zahynul při letecké nehodě během druhé světové války.
Jeho dědictví však žije dál. Vynález inzulinu měl a má obrovský vliv na způsob, jakým dnes chápeme a léčíme cukrovku. Jeho odvaha, vize a oddanost vědeckému výzkumu ho učinily klíčovou postavou v historii medicíny a inspirací pro další generace vědců po celém světě.
Zdroj: nobelprize.org, nih.gov, utoronto.ca
2642