O tajích šamanských léčení a „liáně mrtvých“ ayahuasce jako další možné naději pro diabetiky

O tajích šamanských léčení a „liáně mrtvých“ ayahuasce jako další možné naději pro diabetiky
Liána ayahuasca nepůsobí jen na změny vědomí, ale prý má pozitivní účinky i na trávicí procesy. Legální v našich končinách není. Zdroj: Shutterstock

Západní medicína je striktní, má jasná pravidla, podle kterých by se měl svědomitý pacient řídit. Když se ale pomyslnou vzdušnou čarou přemístíme do koutů vzdálených více než tisíce kilometrů, ocitneme se ve zcela jiném světě. Vezměme si jako příklad Amazonii a šamany v ní žijící. Z těchto lidí přímo čiší staleté tradice, ale možná z nich jde tak trochu i strach. Proč se moderní medicína tolik obává? Jaká „kouzla“ tkví v šamanství? A co je to vlastně ta ayahuasca?

Byla by nezodpovědnost říkat vám, abyste přestali ze dne na den užívat léčbu předepsanou lékařem. V případě diabetu je to obzvlášť nebezpečné a život ohrožující! Proto vám pouze rozevřeme obzory a poskytneme zajímavé informace, které se týkají šamanství. Současně se také dozvíte, co je ona ayahuasca, které se přezdívá „liána mrtvých“. Vědci o ní velmi diskutují jako o možném prostředku léčby cukrovky!

Šaman = podivín žijící v souladu s přírodou?

Nejprve si pojďme říct pár věcí o šamanství jako takovém. Tento druh alternativní medicíny západní svět láká, ale zároveň vyvolává jisté rozpaky. Co si představíte pod pojmem „šaman“ vlastně vy samotní? Možná vám vytane na mysli vyhublý muž v hábitu, se stříbřitě zbarvenými vousy, které sahají až na zem… Zkrátka, pokud nějakého šamana neuvidíte na vlastní oči, asi budete žít jen v pouhých představách, jak takový člověk vypadá a funguje. Zde tedy několik základních informací o šamanském léčení:

  • Šamanismus byl považován za úplně první náboženství lidské společnosti.
  • Šamany se stávali především muži.
  • Hlavním rysem šamana je pravidelné vstupování do změněného stavu vědomí, které zpravidla navozuje rytmickým bubnováním. Občas šamani používají i jiné psychologické metody, jako například smyslovou deprivaci či přetížení.
  • Šamani zejména z Latinské Ameriky používají k osobní „hypnóze“ také některé rostlinné halucinogeny, které nezřídka kdy nabízí i svým nemocným klientům.

Možná si teď říkáte, k čemu vlastně je taková změna vědomí pro šamana dobrá. Zde na vysvětlení – používá tento stav k vyléčení svého klienta, tj. předpovídá budoucnost, vyrušuje negace, kletby, neutralizuje špatné energie, a tím údajně navrací zdraví.

Zajímavost: Zkušený šaman prý svůj stav transu plně ovládá a může do něj vstoupit kdykoliv dle libosti. Také se říká, že šamanův zdroj znalostí je mimo něj, pochází od duchů, které ovládá.

Ájurvéda jako podpůrný prostředek léčby diabetu

Ájurvéda nejsou jen komplikovaná slova a složité praktiky. Její nauka je obsáhlá a pro některé lidi může být těžko pochopitelná. Kořeny této ...

Co je to ayahuasca?

Nyní se ještě na chvíli vraťme k tématu rostlinných halucinogenů, které šamani používají k navození změněného stavu vědomí. Jedním z takovýchto prostředků je i ohledně léčby diabetu diskutovaná ayahuasca. Jedná se vlastně o liánu (přezdívanou také liána mrtvých), z které si šamani připravují psychedelický nápoj. Ten zintenzivňuje lidské pocity, mění myšlenkové pochody, podporuje časovou dezorientaci a může vyvolat návrat hlubokých vzpomínek. Vyvolává však i změny tělesné, jako zrychlený dech a puls. Tato „droga“ se mezi domorodci v Amazonii používá hlavně k náboženským rituálům. Šamani prostřednictvím ní také diagnostikují nebo léčí své klienty.

Na co přišli vědci ohledně ayahuascy a léčby diabetu?

Před necelými čtyřmi lety zveřejnili vědci z newyorské School of Medicine na Mount Sinai zajímavé výsledky ohledně výzkumu „drogy“ ayahuascy a jejího možného vlivu na léčbu cukrovky. Tento rostlinný produkt totiž obsahuje látku zvanou harmin (rostlinný alkaloid), u níž badatelé předpokládají, že by mohla umět nastartovat poškozené beta buňky ve slinivce břišní a replikovat je.

Hlavní autor studie Andrew F. Stewart dodává: „Harmin lze z ayahuascy velmi dobře separovat pro lékařské účely, pacienti by se tedy v budoucnu nemuseli obávat nežádoucích halucinogenních účinků. Kdyby to tak nebylo, asi by byla situace na mnoha klinikách skutečně zábavná.“

Tento objev je pouhou další kapkou v moři či oceánu vědeckého zkoumání léčby diabetu, a tak trochu se za ním prozatím zatáhla opona. Předává však obraz toho, že i v alternativní medicíně lze nacházet zajímavé faktory, které by mohly být vskutku přelomové pro celou diabetickou populaci!

Zdroj: therooster.com, scientificamerican.com, cs.wikipedia.org, ncbi.nlm.nih.gov

1364

Diskuze k článku